| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek rodzinny > Zasiłek rodzinny w Wielkiej Brytanii

Zasiłek rodzinny w Wielkiej Brytanii


Osoby pracujące za granicą często zastanawiają się, czy są uprawnieni do świadczeń rodzinnych na takich samych zasadach jak obywatele kraju, w którym się znajdują. Jak te kwestie przedstawiają się w Anglii?

Zasada jest taka, że wszyscy obywatele Unii Europejskiej mają takie same prawa. A zatem bez względu na to, w jakim kraju podejmujemy zatrudnienie, jeżeli podejmujemy je legalnie to jesteśmy uprawnieni do wszystkich świadczeń społecznych takich jak zasiłki czy zapomogi, ale także renty i emerytury.
Dla Polaków wyjeżdżających na Wyspy i często pozostawiających rodziny w kraju ważne jest to, że zasiłek rodzinny może być wypłacany także rodzinie w Polsce.

Wniosek składamy w biurze Child Benefit Office. Należy pamiętać, że zasiłek rodzinny może być wypłacony maksymalnie 3 miesiące w tył, a zatem składamy go jak najszybciej. Do wniosku musimy dołączyć:

299,00 złEmerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury pomostowe. Komentarz.
  • wypełniony formularz CH2,
  • oryginał aktu urodzenia dziecka, który może być złożony po polsku bez tłumaczenia,
  • numer ubezpieczenia społecznego (National Insurance Number),
  • numer konta bankowego.

Jeżeli jesteśmy w Wielkiej Brytanii sami, bez rodziny, wtedy Child Benefis Office prześle dokumenty do polskiej placówki zajmującej się świadczeniami rodzinnymi w celu potwierdzenia informacji podanych w formularzu. Następnie polska placówka odeśle dokumenty, i jeżeli jesteśmy uprawnieni do zasiłku rodzinnego to zostanie natychmiast wypłacony, łącznie z 3 miesiącami wstecz.

Zasiłek rodzinny w Anglii otrzymamy tylko pod warunkiem, że nie otrzymujemy go w Polsce. Jeżeli zatem np. żona korzysta już w Polsce z tego rodzaju zapomogi, to niestety nie otrzymamy podwójnego zasiłku.

W Anglii zasiłek rodzinny wypłacany jest do czasu, aż dziecko ukończy 16 lat. Istnieje możliwość przedłużenia do czasu ukończenia 19 lat pod warunkiem, że dziecko kontynuuje naukę.

Decyzja o przyznaniu zasiłku powinna być wydana w ciągu 4 tygodni, jeżeli będzie odmowna to przysługuje odwołanie.


avatar

2014-01-05 08:48 Zgłoś

proszę o numer telefonu do biura polskiego gdzie mogę złożyć wniosek. Wielka Brytania, Leicester

avatar

2012-05-22 20:59 Zgłoś

witam, mam pytanie dotyczące pobierania zasiłku rodzinnego w UK. Czy można sprawdzić i gdzie,czy mój były mąż pracujący w Szkocji pobiera nadal ten zasiłek na dziecko kiedy Córka jest ze mną w Polsce? Proszę o podanie jakiś danych z kim trzeba się skontaktować żeby otrzymać taką informację? Z góry dziękuję za odpowiedź.

avatar

2010-01-01 12:37 Zgłoś

mam pytanie moja corka uczy sie w polsce w liceum ogolnoksztalcacym, przedluzajac wniosek o CHB jak mam zakwalifikowac poziom na ktorym jest jaki to level? ... dziekuje

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP29
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Anna Dobrzycka

salon i sklep internetowy 9design

Zostań ekspertem Infor.pl »