REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W Niemczech odsetki przedawniają się szybciej niż należność główna

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz

REKLAMA

REKLAMA

Odsetki z tytułów egzekucyjnych (np. wyrok, nakaz zapłaty, itp.) przedawniają się szybciej jak sama należność główna. Bieg przedawnienia może być zawieszony.

Wyjaśnijmy to na następującym przykładzie.

REKLAMA

Sąd Krajowy we Frankfurcie nad Menem wydał następujący wyrok: „Od pozwanego zasądza się na rzecz powoda kwoty 10.000 EUR wraz z odsetkami w wysokości 4% od dnia 15.01.2000r.” Stwierdzone prawomocnym wyrokiem roszczenie główne w wys.10.000 EUR przedawnia się na podstawie § 197 ust. 1 nr 3 BGB (niem. Kodeks cywilny) dopiero po upływie 30 lat. Prawomocnie ustalone odsetki ulegają przedawnieniu na podstawie § 197 ust. 2 BGB już po upływie trzech lat (do roku 2002 dopiero po czterech latach) od ich wymagalności. Odsetki, które powstały z końcem roku 2004 przedawniają się dnia 31.12.2007 r. Podobnie odsetki z roku 2006 przedawniają się w dniu 31.12.2009r.

Jeżeli wierzyciel np. po upływie 15 lat od chwili uprawomocnienia się wyroku zleca komornikowi egzekucję wyroku wraz z odsetkami, to komornik nie sprawdza ani z urzędu ani na zarzut dłużnika czy odsetki są przedawnione.

Dłużnik nie może w stosunku do komornika podnieść zarzutu przedawnienia.

Podobnie jak w prawie polskim dłużnik musi zażądać od wierzyciela złożenia oświadczenia - w określonym terminie - o zaniechaniu dochodzenia przedawnionych odsetek i zagrozić mu pozwem. Jeżeli wierzyciel na to żądanie nie reaguje, to dłużnik musi wystąpić z powództwem przeciwegzekucyjnym (tzw. Vollstreckungsgegenklage na podstawie § 767 niem. kodeksu postępowania cywilnego) z domaganiem się pozbawienia wyroku zakresie przedawnionych odsetek wykonalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Egzekucja alimentów - pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności

Jakie możliwości przedłużenia przedawnienia ma wierzyciel?

Bieg przedawnienia może być zawieszony (tzw. Hemmung - zatrzymanie, zahamowanie). Czasu zawieszenia nie wlicza się w tych wypadkach do czasu przedawnienia. Pojęcia tego nie można mylić z przerwaniem biegu przedawnienia, którego skutkiem jest, że po każdym przerwaniu przedawnienie biegnie na nowo.

Przedawnienie jest zawieszone np. na czas prowadzenie rokowań stron dotyczących roszczeń, wniesienia pozwu do sądu albo wniosku o wydanie nakazu zapłaty.

Katalog środków powodujących zawieszenie przewidziany jest w § 203 do 209 BGB. Przerwanie biegu przedawnienia następuje na podstawie § 212 BGB w wypadku uznania roszczenia przez dłużnika albo przez wszczęcie egzekucji. Uznanie roszczenia musi jednak nastąpić przed jego przedawnieniem.

O co tutaj chodzi?

Jeżeli np. przedawnienie nastąpiło już w dniu 31.12.2003r. to uznanie przedawnionego roszenia przez dłużnika w połowie stycznia 2004 r. nie pociąga za sobą żadnych skutków prawnych.

30-sto letni termin przedawnienia roszczeń stwierdzonych wyrokiem sądu, wyrokiem sądowym itd. jest krytykowany. Były propozycje skrócenia okresu przedawnienia do 10 lat, a więc podobnie jak uregulowane jest przedawnienie w art. 125 polskiego Kodeksu cywilnego. Miałoby to być alternatywą prywatnej upadłości, która w praktyce trwa do 7 lat.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowej ustawy

W piątek 24 maja minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprezentowała projekt ustawy wydłużający urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Projekt wprowadza zasadę, zgodnie z którą za tydzień hospitalizacji dziecka rodziców będzie przysługiwał tydzień dłuższego urlopu.

Min. Dziemianowicz-Bąk: może najpierw dwa wolne piątki w miesiącu (dla wszystkich)? Jak będzie skracany czas pracy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy: 35-godzinny tydzień pracy lub wprowadzenie wolnych piątków - poinformowała 24 maja 2024 r. w Onecie szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała, ze łatwiejszym organizacyjnie rozwiązaniem byłaby redukcja o jeden dzień tygodnia pracy.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe w roku szkolnym 2023/2024? Czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe? To pytanie co rok zadaje sobie wielu rodziców i uczniów. Choć jeszcze jest maj, to czas najwyższy się nad tym zastanowić, bo czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

REKLAMA

Prezent na Pierwszą Komunię - czy quad jest dobrym rozwiązaniem?

Quad jest bardzo popularnym prezent dla dzieci i młodzieży, często także na Pierwszą Komunię. Czy taki podarunek to dobry pomysł jako prezent dla osoby, która nie przekroczyła 18, a nawet 14 roku życia? A co najważniejsze, czy to bezpieczna „zabawka” dla osoby niepełnoletniej?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA