| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty za granicą > W Niemczech odsetki przedawniają się szybciej niż należność główna

W Niemczech odsetki przedawniają się szybciej niż należność główna

Odsetki z tytułów egzekucyjnych (np. wyrok, nakaz zapłaty, itp.) przedawniają się szybciej jak sama należność główna. Bieg przedawnienia może być zawieszony.

Wyjaśnijmy to na następującym przykładzie.

Sąd Krajowy we Frankfurcie nad Menem wydał następujący wyrok: „Od pozwanego zasądza się na rzecz powoda kwoty 10.000 EUR wraz z odsetkami w wysokości 4% od dnia 15.01.2000r.” Stwierdzone prawomocnym wyrokiem roszczenie główne w wys.10.000 EUR przedawnia się na podstawie § 197 ust. 1 nr 3 BGB (niem. Kodeks cywilny) dopiero po upływie 30 lat. Prawomocnie ustalone odsetki ulegają przedawnieniu na podstawie § 197 ust. 2 BGB już po upływie trzech lat (do roku 2002 dopiero po czterech latach) od ich wymagalności. Odsetki, które powstały z końcem roku 2004 przedawniają się dnia 31.12.2007 r. Podobnie odsetki z roku 2006 przedawniają się w dniu 31.12.2009r.

Jeżeli wierzyciel np. po upływie 15 lat od chwili uprawomocnienia się wyroku zleca komornikowi egzekucję wyroku wraz z odsetkami, to komornik nie sprawdza ani z urzędu ani na zarzut dłużnika czy odsetki są przedawnione.

Dłużnik nie może w stosunku do komornika podnieść zarzutu przedawnienia.

Podobnie jak w prawie polskim dłużnik musi zażądać od wierzyciela złożenia oświadczenia - w określonym terminie - o zaniechaniu dochodzenia przedawnionych odsetek i zagrozić mu pozwem. Jeżeli wierzyciel na to żądanie nie reaguje, to dłużnik musi wystąpić z powództwem przeciwegzekucyjnym (tzw. Vollstreckungsgegenklage na podstawie § 767 niem. kodeksu postępowania cywilnego) z domaganiem się pozbawienia wyroku zakresie przedawnionych odsetek wykonalności.

Zobacz również: Egzekucja alimentów - pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności

Bieg przedawnienia może być zawieszony (tzw. Hemmung - zatrzymanie, zahamowanie). Czasu zawieszenia nie wlicza się w tych wypadkach do czasu przedawnienia. Pojęcia tego nie można mylić z przerwaniem biegu przedawnienia, którego skutkiem jest, że po każdym przerwaniu przedawnienie biegnie na nowo.

Przedawnienie jest zawieszone np. na czas prowadzenie rokowań stron dotyczących roszczeń, wniesienia pozwu do sądu albo wniosku o wydanie nakazu zapłaty.

Katalog środków powodujących zawieszenie przewidziany jest w § 203 do 209 BGB. Przerwanie biegu przedawnienia następuje na podstawie § 212 BGB w wypadku uznania roszczenia przez dłużnika albo przez wszczęcie egzekucji. Uznanie roszczenia musi jednak nastąpić przed jego przedawnieniem.

Jeżeli np. przedawnienie nastąpiło już w dniu 31.12.2003r. to uznanie przedawnionego roszenia przez dłużnika w połowie stycznia 2004 r. nie pociąga za sobą żadnych skutków prawnych.

30-sto letni termin przedawnienia roszczeń stwierdzonych wyrokiem sądu, wyrokiem sądowym itd. jest krytykowany. Były propozycje skrócenia okresu przedawnienia do 10 lat, a więc podobnie jak uregulowane jest przedawnienie w art. 125 polskiego Kodeksu cywilnego. Miałoby to być alternatywą prywatnej upadłości, która w praktyce trwa do 7 lat.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »