| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Zmiana i ustanie alimentów > Czy mogę podwyższyć alimenty

Czy mogę podwyższyć alimenty

Sąd pięć lata temu przyznał mi alimenty na moją córkę. Jednak z wiekiem potrzeby dziecka się zwiększyły i otrzymywane od ojca dziecka pieniądze nie są wystarczające. Czy mogę wystąpić do sądu o podwyższenie alimentów? 

Tak ma Pani prawo wystąpić do sądu z pozwem o podwyższenie alimentów. Prawo przewiduje, że wysokość przyznanych alimentów może uleć zmianie. Można domagać się podwyższenia przyznanych mu wcześniej alimentów.

Potrzeby dziecka wzrastają z wiekiem i dlatego nie zawsze alimenty wystarczają w przyznaje przez sąd wysokości. W razie zmiany tych potrzeb strony, która pobiera alimenty może wystąpić do sądu z pozwem o podwyższenie alimentów.

Wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka i możliwości zarobkowych rodziców. Rodzice mają obowiązek płacić alimenty na dziecko, które jeszcze nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Z wiekiem potrzeby dziecka wzrastają, a nie maleją. Pojawiają się wydatki związane z uczęszczaniem do szkoły, pobieraniem dodatkowych lekcji. Pociąga to za sobą konieczność zwiększenia wydatków. W takich przypadkach uprawnione do alimentów dziecko może domagać się podwyższenia świadczenia.

Musi jednak Pani pamiętać, że osoba występująca z pozwem o podwyższenie alimentów musi uzasadnić, że nastąpiły zmiany stosunków majątkowych. Pozew o podwyższenie alimentów wnosi się do sądu rejonowego

Podstawa prawna: Art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »