reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Zmiana i ustanie alimentów > Czy mogę podwyższyć alimenty

Czy mogę podwyższyć alimenty

Sąd pięć lata temu przyznał mi alimenty na moją córkę. Jednak z wiekiem potrzeby dziecka się zwiększyły i otrzymywane od ojca dziecka pieniądze nie są wystarczające. Czy mogę wystąpić do sądu o podwyższenie alimentów? 

Tak ma Pani prawo wystąpić do sądu z pozwem o podwyższenie alimentów. Prawo przewiduje, że wysokość przyznanych alimentów może uleć zmianie. Można domagać się podwyższenia przyznanych mu wcześniej alimentów.

Potrzeby dziecka wzrastają z wiekiem i dlatego nie zawsze alimenty wystarczają w przyznaje przez sąd wysokości. W razie zmiany tych potrzeb strony, która pobiera alimenty może wystąpić do sądu z pozwem o podwyższenie alimentów.

Wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka i możliwości zarobkowych rodziców. Rodzice mają obowiązek płacić alimenty na dziecko, które jeszcze nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Z wiekiem potrzeby dziecka wzrastają, a nie maleją. Pojawiają się wydatki związane z uczęszczaniem do szkoły, pobieraniem dodatkowych lekcji. Pociąga to za sobą konieczność zwiększenia wydatków. W takich przypadkach uprawnione do alimentów dziecko może domagać się podwyższenia świadczenia.

Musi jednak Pani pamiętać, że osoba występująca z pozwem o podwyższenie alimentów musi uzasadnić, że nastąpiły zmiany stosunków majątkowych. Pozew o podwyższenie alimentów wnosi się do sądu rejonowego

Podstawa prawna: Art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama