reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Pierwsza praca > Kiedy pracownik zyskuje prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego

Kiedy pracownik zyskuje prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego

Prawo do wypoczynku przysługuje wszystkim pracującym osobom, bez względu na staż pracy. Jeżeli jednak pracownik podejmuje pierwszą w życiu pracę, prawo do urlopu nabywa on w sposób odmienny niż reszta pracowników.

Niepełnego dnia urlopu nie zaokrągla się, co w praktyce oznacza dzielenie urlopu na godziny. Jeżeli zatem 1 dzień urlopu równa się 8 godzinom, to 1,66 dnia urlopu będzie wynosić 13 godzin i 20 minut. Pracodawca może, ale nie musi zaokrąglić urlopu do pełnego dnia.

Urlop nabywany jest proporcjonalnie, a zatem po jednym przepracowanym miesiącu nie można wykorzystać więcej urlopu niż przysługujące 1,66 dnia.

Wskazany wyżej sposób obliczania urlopu proporcjonalnego stosuje się tylko w pierwszym roku kalendarzowym pierwszego zatrudnienia. Potem stosuje się już zasady ogólne, tj. z dniem 1 stycznia następnego roku pracownik nabywa prawo do całego urlopu wypoczynkowego.

Tomek podjął swoją pierwszą pracę dnia 1 lipca 2007 r. i zgodnie ze stażem pracy należało mu się 20 dni urlopu. Zatem do końca roku 2007, do dnia 31 grudnia jego urlop będzie obliczany proporcjonalnie i będzie wynosił 6/12 tj. 10 dni, przy czym nie może tych 10 dni wykorzystać już po pierwszym przepracowanym miesiącu bo urlop nabywany jest proporcjonalnie. Z dniem 1 stycznia 2008 r. Tomek nabywa prawo do całości urlopu wypoczynkowego tj. 20 dni i może je wykorzystać już w styczniu.

Problem może się pojawić, jeżeli pracownik zmieni pracodawcę w pierwszym roku zatrudnienia, a nie zdąży przepracować jeszcze miesiąca. Czy wtedy miesiąc liczy się od nowa? NIE.

Tomek podjął pierwszą pracę dnia 1 maja 2007 r. Pracował tylko 3 tygodnie, tj. 21 dni więc nie nabył prawa do urlopu. Następne zatrudnienie podjął 10 czerwca, zatem z dniem 18 czerwca, po 9 przepracowanych u nowego pracodawcy dniach, nabył już prawo do 1/12 urlopu, gdyż przepracował łącznie 1 miesiąc.

Powyższe zasady dotyczą także osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, czyli np. na pół etatu. Ich urlop również oblicza się proporcjonalnie, z tym że jego wymiar jest zmniejszany stosowanie do wymiaru pracy. Jeżeli zatem pracownikowi pracującemu na cały etat, po przepracowaniu roku należy się 20 dni urlopu, to pracownikowi zatrudnionemu na pół etatu będzie przysługiwało 10 dni. A zatem w przypadku pierwszej pracy, kiedy urlop naliczany jest proporcjonalnie będzie to 1/12 z 10 dni, a nie 1/12 z 20 dni.

Warto podkreślić, że proporcjonalne obliczanie przysługującego urlopu dotyczy tylko pierwszego roku kalendarzowego zatrudnienia, a nie pierwszego roku pracy.

Tomek podjął pierwsze zatrudnienie dnia 8 grudnia 2007 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Do końca 2007 roku nie nabył prawa do urlopu, gdyż nie przepracował miesiąca. Natomiast z dniem 1 stycznia 2008 r. nabył już prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego na zasadach ogólnych, tj. 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy.

Autor: Magdalena Golińska

Asystent prawny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 30.11.2018

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pierwszy urlop wypoczynkowy - od kiedy?
Pierwszy urlop wypoczynkowy - od kiedy?

PIT 2021. Komentarz174.30 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama