REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Błędy popełniane podczas rozmowy z pracodawcą

Małgorzata Czarnota
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa z pracodawcą jest jednym z elementów całego procesu rekrutacyjnego. Dla jednych jest to bardzo stresujące doświadczenie, inni natomiast z jak największym spokojem podchodzą do tego typu spotkań. Oczywiście bardzo zależy od osobowości kandydata do pracy, ale nie bez znaczenie ma również przygotowanie do takiej rozmowy. Pomimo faktu, że coraz więcej się mówi oraz pisze na temat przygotowania do spotkania z pracodawcą, to jednak wiele osób popełnia bardzo rażące błędy podczas rozmowy.

Czym zajmuje się firma?

REKLAMA

Jednym z takich błędów jest brak jakiejkolwiek wiedzy na temat tego, czym zajmuje się firma. Wielu kandydatom do pracy wydaje się, że zawsze coś odpowie się na tego rodzaju pytania, bo przecież wiedzą, gdzie składali aplikacje i na jakie stanowiska, dlatego też nie próbują się przygotować w sposób bardziej wnikliwy. I okazuje się, że pierwsze pytania, jakie się pojawiają to: Czym konkretnie się zajmuje firma?, Jakie produkty czy usługi są proponowane klientom?, Jaka jest struktura firmy? Czy ma konkurentów? Jeśli tak to jakich na lokalnym czy krajowym rynku? itp. 

Zobacz również: CV jako wizytówka naszej osoby

Jeśli osoba wcześniej nie przygotowała odpowiedzi na tego rodzaju pytania, to bardzo trudno, tak „z marszu” porozmawiać na ten temat. Dlatego też, jeśli jest tylko taka możliwość, należy się jak najwięcej dowiedzieć o profilu przedsiębiorstwa. Obecnie dużym ułatwieniem jest Internet. Większość dużych firm posiada swoje strony internetowe, na których jest większość informacji nas interesujących. Im mniejsza firma, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że tego rodzaju pytania od pracodawcy padną, aczkolwiek nie zwalnia nas to od przygotowania tego obszaru rozmowy, dlatego też warto wypytać o tę firmę z innych źródeł, np. od pracowników, czy znajomych, którzy taką wiedzę mogą posiadać.

Informacje dotyczące stanowiska

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kolejnym błędem jest brak przygotowania odpowiedzi na pytania dotyczące stanowiska, jakie w tej firmie mamy objąć. Oczywiście każdy pracodawca ma trochę inne oczekiwania wobec swoich pracowników, a jest to podyktowane przede wszystkim specyfiką danej firmy, jej wielkością, zakresem usług itp., natomiast jako kandydat powinniśmy mieć wyobrażenie na temat tego, co taka osoba powinna w tej firmie robić, jaki jest zakres jej obowiązków. Zwłaszcza jeśli aplikujemy na stanowiska związane z konkretnym zawodem.

Jeśli mamy kwalifikacje do wykonywania danego zawodu, to powinniśmy szczegółowo wiedzieć, czym taka osoba się zajmuje. I oczywiście w większości nie ma z tym problemu, jeśli osoba się do przygotuje. Jednak, kiedy dochodzi stres, najbardziej proste i oczywiste informacje umykają z pamięci i potrafimy wymienić jedynie kilka czynności, a jest to bardzo niewiele z punktu widzenia pracodawcy.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Proszę powiedzieć coś o sobie...

REKLAMA

Osoba rekrutująca bardzo często podczas rozmowy zadaje pytanie: proszę powiedzieć coś o sobie. I z tym większość kandydatów do pracy ma problem. Teoretycznie nie powinno być z tym trudności, ponieważ nikt inny nas nie zna tak dobrze jak my sami. Dlaczego zatem osoby blokują się przy odpowiedzi szukając gorączkowo informacji, które mógłby być przydatne i zaprezentować się jako odpowiednia osoba do pracy? Otóż jest to ten sam powód, co poprzednich trudności – brak przygotowania.

W sytuacji stresowej, jaką jest rozmowa bardzo łatwo zapomnieć podstawowe rzeczy, a jeszcze trudniej wyselekcjonować te informacje, które byłby odpowiednie dla pracodawcy. Przychodzą nam do głowy informacje, które nie są warte poruszania podczas rekrutacji, ale pod wpływem presji czasu – przecież pracodawca czeka na odpowiedź – mówimy o tym. Bardzo często po fakcie, osoba zastanawia się, dlaczego o pewnych rzeczach w ogóle mówiła albo, że pewne rzeczy mogła powiedzieć w inny sposób.

Zobacz również: Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Brak przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej może skutkować jeszcze jednym niepożądanym zjawiskiem. Odpowiedzi są chaotyczne i nieprzemyślane, a co za tym idzie, mogą stać się niekorzystne dla kandydata do pracy. Pracodawcy, widząc brak przygotowania, często próbują zagonić swojego rozmówcę w „kozi róg”, a to jest sytuacja już prawie bez wyjścia dla osoby, która się tego nie spodziewa.

Nieodpowiedni strój

Kolejnym błędem może być również brak odpowiedniego stroju. Nie przywiązywanie do tego elementu żadnej uwagi może spowodować, że wywrzemy na pracodawcy niekorzystne dla nas pierwsze wrażenie. Należy zwrócić na szczególną uwagę, ponieważ od pierwszych chwil naszego spotkania bardzo wiele zależy. Bardzo trudne zatrzeć pierwsze wrażenie, jeśli było ono niekorzystne. A warto pamiętać, że pracodawca zwraca uwagę na wszystko, ponieważ wiele elementów składa się na ogólny wizerunek kandydata do pracy.

Również wiele można stracić poprzez przywitanie się z pracodawcą jako pierwsza osoba lub też zajęcie miejsca bez zaproszenia. Takie drobne rzeczy, mimo że nie powinny mieć wpływu na jakość wykonywanej przez nas pracy, to jednak wiele mówi o nas jako o człowieku, a pamiętajmy, że pracodawca zatrudnia nas jako osobę nie tylko mającą wykonywać określone działania, lecz także jako współpracownika, koleżankę, kolegę z pracy. Dlatego też tak ważne są kompetencje społeczne, którymi się posługujemy w pracy jako środowisku społecznym.

Zabierz dokumenty!

Kandydaci do pracy często także zapominają zabrać na rozmowę z pracodawcą dokumentów, które mogą okazać się potrzebne, np. świadectwa pracy z poprzednich miejsc, certyfikaty i zaświadczenia ze szkoleń czy dyplomy ukończonych szkół. Nie jest nigdzie zaznaczone, że powinno się je mieć przy sobie i pracodawca o nie poprosi, jednak jeśli zajdzie taka potrzeba, aby je pokazać, wówczas warto je mieć.

Większość problemów z atrakcyjnym przedstawieniem się podczas rozmowy kwalifikacyjnej jako odpowiedni kandydat do pracy tkwi w braku przygotowania się do tego spotkania. Osoba, która w sposób rzetelny i sumienny poszukuje zatrudnienia, wie, że bez przygotowania bardzo trudno jest zaprezentować się zgodnie ze swoimi własnymi oczekiwaniami. Warto pamiętać, że od tej rozmowy bardzo wiele zależy. Jeśli nie zadbamy, aby wypaść jak najlepiej, to może kolejna szansa podjęcia pracy zostanie zaprzepaszczona.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sąd Apelacyjny: Rolnik musi zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom za smród z chlewni. Minister rolnictwa: to podważa sens rolnictwa, konieczne nowe przepisy

Rolnik, hodowca trzody chlewnej z Grodziska k. Łodzi ma zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom, którzy przed sądem poskarżyli się na przykre zapachy docierające do ich posesji z jego chlewni. Taki wyrok wydał we wrześniu br. Sąd Apelacyjny w Łodzi, o czym pierwszy poinformował portal farmer.pl. Wieś jest miejscem produkcji rolnej i rolnik, który hoduje zwierzęta, nie może płacić odszkodowania za nieprzyjemne zapachy - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski komentując ten wyrok. Zapowiedział przygotowanie przepisów prawnych "na szczeblu krajowym", które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości.

Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko z zaświadczeniem. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu na podstawie zaświadczenia przedstawionego przez osobę niepełnosprawną.

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA