reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Darowizna pieniężna > Darowizna od partnera w całości przeznaczona na cel wskazany w umowie bez podatku

Darowizna od partnera w całości przeznaczona na cel wskazany w umowie bez podatku

Jeżeli darowizna pieniężna od partnera w całości zgodnie ze wskazaniem darczyńcy zostanie przeznaczona na cel ściśle wskazany w umowie darowizny, to osoba obdarowana nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn z tytułu otrzymanej darowizny. Wartość wykonanego polecenia darczyńcy obniża bowiem podstawę opodatkowania z tytułu darowizny.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 27 maja 2019 r. sygn. 0111-KDIB4.4015.48.2019.1.MCZ

Darowizna pieniężna od partnera

Partner chciałby pomóc swojej partnerce w zakupie mieszkania. Przekazana przez niego darowizna miałaby zostać przez obdarowaną przeznaczona na spłatę III transzy według harmonogramu finansowego spłat środków finansowych na indywidualny otwarty rachunek powierniczy w banku. W maju 2020 r. będzie założona księga wieczysta.

Kobieta wniosła o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym zadała następujące pytanie:

Czy w przypadku wpłacenia przez partnera Wnioskodawczyni 90.000 zł na konto Wnioskodawczyni w banku z zaznaczeniem celu tej wpłaty – na spłatę III transzy zakupu mieszkania od dewelopera, po przekazaniu tych pieniędzy przez Wnioskodawczynię na indywidualny rachunek powierniczy w Banku, wyżej wymieniona suma będzie stanowiła ciężar darowizny?

Czy podstawa opodatkowania będzie zerowa?

Zdaniem Wnioskodawczyni, w związku z treścią art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn po obdarowaniu jej środkami pieniężnymi z obowiązkiem wykonania polecenia – przekazanie tych pieniędzy (90.000 zł) na spłatę III transzy zakupu mieszkania, gdy wykona to polecenie, wartość obciążenia będzie równa ciężarowi darowizny, wartość podstawy opodatkowania z tytułu darowizny będzie zerowa.

W tym przypadku Wnioskodawczyni nie zapłaci podatku od darowizny.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Podstawa opodatkowania przy darowiźnie obciążonej poleceniem darczyńcy

Dyrektor Izby Skarbowej uznał takie stanowisko za prawidłowe.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawczyni otrzyma na swoje konto bankowe od partnera darowiznę środków pieniężnych z poleceniem wydatkowania ich zgodnie z poleceniem określonym przez darczyńcę w umowie darowizny, tj. na spłatę III transzy zakupu przez Wnioskodawczynię mieszkania od dewelopera.

Zatem w analizowanej sprawie ma miejsce nabycie na podstawie dwóch różnych tytułów, tj. tytułem darowizny (środków pieniężnych) oraz tytułem polecenia darczyńcy (dokonanie spłaty III transzy zakupu przez Wnioskodawczynię mieszkania od dewelopera). Z treści wniosku wynika bowiem jednoznacznie, że darczyńca przekazując darowiznę da określone polecenie na co darowane środki mają zostać przeznaczone.

Nabycie przez Wnioskodawczynię środków pieniężnych w drodze umowy darowizny podlega co do zasady opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

Jak wynika z wniosku, darczyńcą będzie partner Wnioskodawczyni, a więc (zgodnie z uwzględnieniem stosunku osobistego zbywcy do nabywcy) zaliczający się do III grupy podatkowej; zatem zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy, kwotą wolną od podatku będzie kwota w wysokości 4.902 zł.

Podstawę opodatkowania z tytułu darowizny stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość).

Zatem, jeżeli Wnioskodawczyni przedmiotową darowiznę w postaci środków pieniężnych w całości (zgodnie ze wskazaniem darczyńcy) przeznaczy na cel ściśle wskazany w umowie darowizny, wówczas Wnioskodawczyni jako obdarowana nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn z tytułu otrzymanej darowizny. Wartość wykonanego polecenia darczyńcy obniża bowiem podstawę opodatkowania z tytułu darowizny, stosownie do uregulowań zawartych w art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Organ przypomniał jednak, iż wykonanie polecenia skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku od spadków i darowizn. Obowiązek ten powstaje z chwilą wykonania polecenia.

Polecamy serwis: Podatek od darowizn

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Darowizna Fot. fotolia
Darowizna Fot. fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama