REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy od darowizny od siostry płaci się podatek?

Czy od darowizny od siostry płaci się podatek? Co odpowiada fiskus?

REKLAMA

REKLAMA

Poruszamy temat zwolnienia z podatku darowizny pieniężnej od siostry, pochodzącej z majątku wspólnego jej małżeństwa. Według interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej, jeśli zgłoszenie nabycia darowizny zostanie złożone w terminie do 6 miesięcy od jej dokonania i spełnione zostaną określone warunki, darowizna będzie w całości zwolniona z podatku. Istotnym elementem jest również uzyskanie zgody małżonka darczyńcy, co powinno zostać potwierdzone w pisemnym oświadczeniu. Zapraszamy do lektury, aby uzyskać pełną informację na ten temat.

Czy darowizna pieniężna od siostry z majątku wspólnego małżeństwa jest zwolniona z podatku?

Siostra pytającej osoby zamierza przekazać jej darowiznę pieniężną w kwocie 130 000 złotych. Siostra pozostaje w małżeństwie w ustroju wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej, a darowizna ma pochodzić z majątku wspólnego jej małżeństwa. Planowane jest zawarcie pisemnej umowy darowizny, do której dołączone będzie oświadczenie męża siostry, wyrażające zgodę na przekazanie darowizny. Pytająca osoba chciałaby dowiedzieć się, czy darowizna będzie zwolniona z podatku, jeśli zgłosi jej nabycie w terminie do 6 miesięcy od dokonania darowizny.

REKLAMA

Darowizna środków pieniężnych od siostry będzie w całości zwolniona z podatku

Zgodnie z interpretacją Krajowej Informacji Skarbowej, darowizna środków pieniężnych od siostry, która znajduje się w I grupie podatkowej, będzie zwolniona z opodatkowania bez względu na jej wartość, pod warunkiem spełnienia określonych warunków. W przypadku darowizny pochodzącej z majątku wspólnego małżeństwa, konieczne jest uzyskanie zgody małżonka darczyńcy. W omawianym przypadku, zgoda męża siostry na przekazanie darowizny jest uwzględniona w pisemnym oświadczeniu dołączonym do umowy darowizny. Zgłoszenie nabycia darowizny w terminie do 6 miesięcy od jej dokonania, poprzez złożenie formularza SD-Z2, będzie wystarczające do zwolnienia darowizny z podatku.

Podsumowanie interpretacji KIS

Wynika z interpretacji KIS, że darowizna środków pieniężnych od siostry, pochodząca z majątku wspólnego jej małżeństwa, będzie w całości zwolniona z podatku, jeśli zgłoszenie jej nabycia zostanie złożone w terminie do 6 miesięcy od dokonania darowizny. Ważne jest również spełnienie warunków dotyczących zgody małżonka darczyńcy, która w omawianym przypadku jest zawarta w pisemnym oświadczeniu. Informacja ta ma znaczenie zarówno dla pytającej osoby, która może być zwolniona z opodatkowania otrzymanej darowizny, jak i dla organów administracji skarbowej, które mogą potwierdzić zwolnienie podatku w oparciu o przedstawione argumenty.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 4 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.71.2023.1.DR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

REKLAMA

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców

Rynek książki znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja mniejszych podmiotów na rynku wydawniczym i rynku książki jest dramatyczna. Tak stwierdza prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego.

Czy organ publiczny może wdrożyć jeden system dla zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych?

Większości jednostek samorządu terytorialnego będzie jednocześnie podmiotem prawnym zobowiązanym do wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych i organem publicznym zobowiązanym do wdrożenia zgłoszeń zewnętrznych.

Polska staje się atrakcyjnym rynkiem pracy. Coraz więcej cudzoziemskich pracowników jest zatrudnionych w naszym kraju

1 mln 160 tys. osób – tylu cudzoziemców pracowało w Polsce legalnie i podlegało ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca 2024 r. Od marca br. ich liczba zwiększyła się o blisko 22 tys. osób. Największą grupę wśród pracujących obcokrajowców stanowią Ukraińcy - jest ich 771 tys.

REKLAMA

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje. Rządzący pomagają. Co pozostałymi częściami Polski?

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje, a rządzący pomagają. Co z dostępnością w pozostałych częściach Polski? Na mapie są białe plamy, w których rodzice nie mają dostępu do żadnej formy opieki żłobkowej. Ich sytuację trzeba zmienić.

Darowizna od siostry z majątku wspólnego. Ten jeden warunek daje zwolnienie

Darowizna od siostry podlega zwolnieniu od podatku także w przypadku, gdy pochodzi ze wspólnego małżeńskiego majątku. Fiskus to potwierdza w najnowszej interpretacji. Jest jednak jeden warunek, potrzebna jest zgoda drugiego małżonka do dokonania darowizny z majątku wspólnego.

REKLAMA