Od kiedy liczyć termin na zgłoszenie darowizny?
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o podatku od spadków i darowizny wskazuje, iż powstanie obowiązku podatkowego w przypadku darowizny następuje wraz z otrzymaniem środków przez obdarowanego. Stąd sama data sporządzenia umowy jest pomijalna.
REKLAMA
Spisanie umowy pisemnej nie jest również skuteczne na gruncie prawa cywilnego- do momentu jej wykonania. Wynika to z tego, że co do zasady umowa darowizny musi mieć formę aktu notarialne – niezależnie od przedmiotu darowizny. Norma ta ulega zawieszeniu jeśli umowa zostanie wykonana – to jest nastąpi przeniesienie własności – wówczas dla ważności czynności prawnej wystarczy dowolna forma (nawet ustna, czy w ogóle dorozumiana – tj. proste przekazanie przedmiotu, czy np. dokonanie przelewu.
Zobacz: Pomoc prawna
REKLAMA
Powyższa zasada nie ma zastosowania dla czynności prawnej, która dla swojej ważności (niezależnie od tego czy mamy do czynienia z darowizną czy np. sprzedażą) wymaga formy aktu notarialnego- głównie dotyczy to przenoszenia własności nieruchomości (czy zbywalnych praw spółdzielczych – jak spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego).
Oznacza to, że w tym przypadku z darowizną (niezależnie od przepisów podatkowych) mamy do czynienia dopiero z momentem zaksięgowania przelewu na rachunku obdarowanego. Od tego momentu należy liczyć 30 dniowy termin na zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego na druku SD-Z2.
Zobacz serwis: Podatek od darowizn
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat