| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Od kiedy liczyć termin na zgłoszenie darowizny?

Od kiedy liczyć termin na zgłoszenie darowizny?

Dziadek postanowił dać mi darowiznę w wysokości 50 000 zł. Umowę pisemną zawarliśmy w czerwcu 2008 jednak z uwagi na mój wyjazd sam przelew został wykonany już w tym roku. Czy termin na zgłoszenie darowizny biegnie od daty sporządzenia umowy, czy uzyskania darowizny?

Ustawa o podatku od spadków i darowizny wskazuje, iż powstanie obowiązku podatkowego w przypadku darowizny następuje wraz z otrzymaniem środków przez obdarowanego. Stąd sama data sporządzenia umowy jest pomijalna.

Spisanie umowy pisemnej nie jest również skuteczne na gruncie prawa cywilnego- do momentu jej wykonania. Wynika to z tego, że co do zasady umowa darowizny musi mieć formę aktu notarialne – niezależnie od przedmiotu darowizny. Norma ta ulega zawieszeniu jeśli umowa zostanie wykonana – to jest nastąpi przeniesienie własności – wówczas dla ważności czynności prawnej wystarczy dowolna forma (nawet ustna, czy w ogóle dorozumiana – tj. proste przekazanie przedmiotu, czy np. dokonanie przelewu.

Zobacz: Pomoc prawna

Powyższa zasada nie ma zastosowania dla czynności prawnej, która dla swojej ważności (niezależnie od tego czy mamy do czynienia z darowizną czy np. sprzedażą) wymaga formy aktu notarialnego- głównie dotyczy to przenoszenia własności nieruchomości (czy zbywalnych praw spółdzielczych – jak spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego).

Oznacza to, że w tym przypadku z darowizną (niezależnie od przepisów podatkowych) mamy do czynienia dopiero z momentem zaksięgowania przelewu na rachunku obdarowanego. Od tego momentu należy liczyć 30 dniowy termin na zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego na druku SD-Z2.

Zobacz serwis: Podatek od darowizn

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »