REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołanie darowizny

REKLAMA

Darowizna może być w określonych okolicznościach odwołana.

W zależności od tego czy darowizna została wykonana (czy skutecznie przeniesiono własność określonego przedmiotu, czy np. przelano określoną sumę pieniędzy) odwołanie darowizny może mieć różne podstawy.

REKLAMA

W przypadku darowizny jeszcze niewykonanej odwołanie (bez konsekwencji i roszczeń niedoszłego obdarowanego) może dojść do skutku jeśli po zawarciu umowy (a przed jej wykonaniem) – stan majątkowy darczyńcy uległ takiemu pogorszeniu, że udzielenie darowizny znacznie pogorszy jego sytuację majątkową.


Darowizna obiecana a nie wykonana, może być odwołana bezwarunkowo- o ile umowa nie miała formy aktu notarialnego.

Darowizna już wykonana może również być cofnięta – i to niezależnie od tego jak dawno była udzielona. Warunkiem jest jednak to, że obdarowany musi wykazać się w stosunku do darczyńcy rażącą niewdzięcznością.

Odwołanie darowizny musi nastąpić poprzez złożenie obdarowanemu oświadczenia na piśmie. W przypadku nieruchomości konieczne jest jednak również oświadczenie obdarowanego złożone w formie aktu notarialnego (bez tego nie uda się uregulować księgi wieczystej).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wigilia 2024 r. wolna od pracy, ale praca w Trzech Króli albo Święto Pracy (1 Maja). I bez szans na wolne w Wielki Piątek

Wigilia wolna od pracy, ale praca w Trzech Króli albo Święto Pracy (1 maja). I bez szans na wolne w Wielki Piątek. Taka jest perspektywa pracodawców. W Sejmie jednak przepisy o Wigilii jako dniu wolnym od pracy, zostaną uchwalone bez uwzględnienia postulatów przedsiębiorców. 

1000 zł brutto dodatku motywacyjnego dla pracowników pomocy społecznej. Czy ten dodatek powinien być uwzględniony przy naliczaniu zasiłku chorobowego?

Czy dodatek motywacyjny powinien być uwzględniony przy naliczaniu zasiłku chorobowego? RIO nie ma wątpliwości. Dodatek motywacyjny powinien być uwzględniony przy naliczaniu zasiłku chorobowego. 1000 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej uwzględniane więc przy naliczaniu chorobowego.

11 listopada 2024 r.: Zamknięte ulice w Warszawie

Komenda Stołeczna Policji w Warszawie poinformowała o utrudnieniach w Warszawie. W dniu 11 listopada 2024 r. część ulic będzie zamknięta. W poniedziałek w stolicy odbędzie się wiele wydarzeń upamiętniających Narodowe Święto Niepodległości, które spowodują utrudnienia w ruchu

Sejm: Debata o dożywotnim świadczeniu wspierającym. Dla niektórych osób niepełnosprawnych

Nawet najciężej poszkodowane osoby niepełnosprawne świadczenie wspierające otrzymują na maksymalnie 7 lat. W Sejmie toczy się debata o wyjątku od zasady "Co 7 lat w WZON". Wyjątek to świadczenie wspierające dożywotnie (albo na dłuższe okresy niż 7 lat). Dotyczy to osób niepełnosprawnych, które nigdy nie odzyskają zdrowia. Sejm wysłał w tej sprawie zapytanie do strony rządowej.

REKLAMA

QUIZ. Tylko 4% zna odpowiedzi na te pytania - spróbujesz?
Quiz wiedzy ogólnej. Gotowi na wyzwanie? 💡 Sprawdź swoją wiedzę powszechną w naszym quizie! 🏆 Kto zna odpowiedzi na te pytania?
Nauczyciele w szkołach zabraniają uczniom picia wody i wychodzenia do toalety podczas zajęć lekcyjnych. Zapytaliśmy o to Kuratorium Oświaty

Choć niewątpliwie, tak być nie powinno – regularne i niczym nieskrępowane picie wody przez uczniów oraz korzystanie z infrastruktury sanitarnej w szkołach – jest przedmiotem licznych kontrowersji i sprzecznych praktyk poszczególnych placówek. Szkoły niejednokrotnie wprowadzają w tym zakresie zakazy, które zamieszczają nawet w swoich regulaminach. Czy zatem – zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem – nauczyciel może zabronić uczniowi picia wody i wyjścia do toalety podczas zajęć lekcyjnych? Niestety, nawet Kuratorium Oświaty w Warszawie, nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie. Z przepisów regulujących podstawowe prawa dziecka oraz aktualnych zaleceń, wynika natomiast, że sprawa powinna być, nic innego, jak – oczywista. 

Kultowe dobranocki PRL. QUIZ bardzo sentymentalny. Pytanie 12 to prawdziwe wyzwanie
Wieczorami przed telewizorami w czasach PRL siadały wszystkie dzieci i oglądały dobranocki. Wychowani w tamtych czasach do dziś wspominają te bajki z sentymentem i nostalgią. W naszym quizie zadajemy pytania właśnie o dobranocki czasów PRL. Jeśli je pamiętacie to komplet punktów macie jak w banku!
W Sejmie: O stałym świadczeniu wspierającym i stałym orzeczeniu o niepełnosprawności

W nowym systemie oceny stopnia niepełnosprawności przyznaje się punkty określające poziom niesamodzielności (od 70 do 100 punktów). Ustawowa nazwa "poziom potrzeby wsparcia". Decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia wydaje się na okres, na który osoba została zaliczona do osób niepełnosprawnych na podstawie m.in. ostatecznego orzeczenia, ustalającego stopień niepełnosprawności. Dlatego osoby niepełnosprawne nie rozumieją dlaczego muszą co 7 lat zgłaszać się do WZON na weryfikację punktów. Dlaczego WZON musi odnawiać decyzję osobie z ciężkim kalectwem (np. osoba trwale sparaliżowana)? Takie pytanie zadały osoby niepełnosprawne. I skierowały w tej sprawie do Sejmu wniosek o zmianę przepisów.

REKLAMA

Przedsiębiorcy składają wnioski o świadczenie interwencyjne. Wielu z nich otrzyma 75 proc. wnioskowanego świadczenia

Wniosek o świadczenie interwencyjne mogą składać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w dniu 16 września 2024 r. i poszkodowani w wyniku powodzi. Celem świadczenia jest wsparcie w dalszym prowadzeniu działalności.

Wydziedziczenie (pozbawienie prawa do zachowku): podstawy i warunki skuteczności. Czy można odwrócić wydziedziczenie?

Wydziedziczenie jest prawnym sposobem pozbawienia członka rodziny prawa do zachowku, czyli części spadku, który przysługuje mu z mocy prawa. Temat ten jest ważny, zwłaszcza w kontekście relacji rodzinnych i ich wpływu na dziedziczenie. Jak wyjaśnia Katarzyna Siwiec z Kancelarii Radcy Prawnego Katarzyna Siwiec proces wydziedziczenia nie jest jednak prosty – wymaga spełnienia określonych warunków i udokumentowania przesłanek, które uzasadniają decyzję o wyłączeniu bliskiej osoby z prawa do zachowku.

REKLAMA