REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co można darować aby nie zapłacić podatku?

Większość zwolnień dotyczących gospodarstwa rolnego i jego elementów dotyczy tylko rolników, lub osób gotowych gospodarstwo prowadzić.
Większość zwolnień dotyczących gospodarstwa rolnego i jego elementów dotyczy tylko rolników, lub osób gotowych gospodarstwo prowadzić.

REKLAMA

REKLAMA

Podatek od spadków i darowizn naliczany jest od wartości rzeczy otrzymanych w spadku, lub w darowiźnie. Jednakże przedmioty do określonej wartości, oraz przedmioty określonego typu są zwolnione z podatku.

UWAGA: O zupełnym zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn dla najbliższej rodziny przeczytasz tutaj

REKLAMA

1. Zwolnienie z podatku z uwagi na wartość darowizny lub spadku.

Poza zwolnieniami z uwagi na charakter przedmiotu – obowiązuje również ogólne zwolnienie z uwagi na wartość darowizny. Wielkość kwoty wolnej od podatku zależy od grupy podatkowej w jakiej znajduje obdarowany/ spadkobierca w stosunku do darczyńcy spadkodawcy.

2. Nabycie gospodarstwa rolnego i jego elementów.

W ustawie o podatku od spadków i darowizn, można odnaleźć kilka zwolnień dotyczących nabycia w drodze darowizny (jak i spadku) nieruchomości, ruchomości i praw związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Jest to jednak obwarowane często określonymi warunkami- stąd samo nabycie musi być zgłoszone do urzędu skarbowego (mimo, że podatek nie będzie pobrany.

W szczególności zwolnione z podatku jest nabycie (w drodze darowizny, lub spadku):

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości lub jej części wraz z częściami składowymi, pod warunkiem, że :
  • w chwili nabycia ta nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część albo
  • wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy
  • WAŻNE: nabyte gospodarstwo rolne musi być prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia- pod rygorem utraty ulgi.

WAŻNE: Zwolnieniem nie są objęte:

 • budynki mieszkalne- porówna jednak: zwolnienie dotyczące nieruchomości mieszkalnych (ogólne).
 • budynki zajęte na cele chowu zwierząt i wylęgu drobiu lub specjalistycznej hodowli zwierząt, wraz z urządzeniami i ze stadem hodowlanym,
 • urządzenia do prowadzenia upraw specjalnych, jak: szklarnie, inspekty, pieczarkarnie, chłodnie, przechowalnie owoców

Zwolnione także jest nabycie:

 • praw do wkładów w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub w spółdzielni kółek rolniczych (bez warunków);
 • pojazdów rolniczych i maszyn rolniczych oraz części do tych pojazdów i maszyn (przez rolnika) pod warunkiem, że te pojazdy i maszyny rolnicze w ciągu 3 lat od daty otrzymania nie zostaną przez nabywcę sprzedane lub darowane osobom trzecim; niedotrzymanie tego warunku powoduje utratę zwolnienia;

Zobacz też: Jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego, żeby nie zapłacić podatku?

Podsumowanie : Większość zwolnień dotyczących gospodarstwa rolnego i jego elementów dotyczy tylko rolników, lub osób gotowych gospodarstwo prowadzić. Mogąc korzystać ze zwolnienia w zakresie gruntów i maszyn, trzeba jednak pamiętać iż zabudowania gospodarcze nie korzystają z tego zwolnienia. Budynek mieszkalny może być zwolniony w oparciu o ulgę ogólną (nie związaną z gospodarstwem rolnym) -

3. Zniesienie współwłasności.

Ustawa przewiduje zwolnienie podatkowe w przypadku zniesienia współwłasności (powstałej np. w wyniku dziedziczenia, czy rozwodu). Zwolnienie dotyczy nabycia praw własności rzeczy lub innych praw majątkowych przez osoby zaliczone do pierwszej grupy podatkowej - w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

4. Darowizna praw do rachunku oszczędnościowo- kredytowego w kasie mieszkaniowej.

REKLAMA

Ustawa przewiduje zwolnienie w przypadku darowizny praw ww. rachunku. Zwolnienie przysługuje jedynie w przypadku darowizny na rzecz małżonka darczyńcy i to pozostającego w faktycznym pożyciu małżeńskim z posiadaczem rachunku. Tak więc nie obejmuje to przypadku separacji, czy faktycznego braku „pożycia”.

Drugim warunkiem jest wykorzystanie kwoty zgromadzonej na rachunku na cele mieszkaniowe - ustawa nie daje na to żadnego terminu – stąd należy wnioskować, iż kontrola na wydatkowaniem pieniędzy ze strony urzędu skarbowego nie ustaje.

Zobacz serwis: Podatek od darowizn

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

REKLAMA

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

REKLAMA