REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednorazowe świadczenie w wysokości 4000 zł dla dziecka. Jak uzyskać?

rodzina dziecko prawo spadek dziedzieczenie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urodziło ci się żywe dziecko, które ma ciężkie i nieodwracalne upośledzenie? Twoje dziecko ma nieuleczalną chorobę, która zagraża jego życiu? Możesz dostać pomoc – jednorazowe świadczenie w wysokości 4000 zł. Sprawdź, jak je uzyskać.
rozwiń >

Kto może uzyskać 4000 zł

 • rodzic chorego dziecka,
 • opiekun prawny dziecka, czyli osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem,
 • opiekun faktyczny dziecka, czyli  osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję.

 

Kiedy uzyskasz 4000 zł

Jeżeli:

 • potwierdzono, że twoje dziecko ma ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu,
 • matka dziecka, od co najmniej 10. tygodnia ciąży do porodu, była pod opieką medyczną. Nie dotyczy to opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych, a także osób, które przysposobiły dziecko.

 

Co musisz przygotować aby załatwić sprawę

 • dane do logowania na swój profil zaufany i telefon komórkowy lub – jeśli masz z odpłatny kwalifikowany podpis elektroniczny – to, czego potrzebujesz, aby go złożyć;
 • dane do wniosku online, takie jak:
 • dane swoje i dziecka, na które będziesz składać wniosek,  w tym numery PESEL,
 • adres e-mail,
 • numer rachunku bankowego lub adres do przekazu pocztowego – jeśli nie możesz lub nie chcesz wypłacić świadczenia gotówką w kasie urzędu,
 • dokumenty potrzebne, aby ustalić prawo do świadczenia, m. in.:
 • zaświadczenie lekarskie, aby potwierdzić ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę, zagrażającą życiu. Nie ma formalnego wzoru takiego zaświadczenia. Może je wydać tylko lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, który ma dowolną specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej,
 • zaświadczenie lekarskie albo od położnej, aby potwierdzić, że matka dziecka była podczas ciąży pod opieką lekarską i opieka zaczęła się nie później niż od 10 tygodnia ciąży – dostaniesz je od lekarza albo położnej,

Wzór zaświadczenia opublikowano w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 14 września 2010 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką (Dz.U. Nr 183 poz. 1234 ze zm.). 

Takiego zaświadczenia nie składa opiekun prawny, opiekun faktyczny lub osoba, która przysposobiła dziecko.

 • inne dokumenty – jeśli twoja sprawa będzie tego wymagała, otrzymasz wezwanie, aby złożyć dodatkowe dokumenty, w tym oświadczenia. Skontaktuj się ze swoim urzędem i dowiedz się, czy masz dostarczyć dodatkowe dokumenty, a jeśli tak, to jakie.

Zeskanuj wszystkie dokumenty, które potrzebujesz wysłać z wnioskiem. Dołączysz je we wniosku, który złożysz online.

Co musisz zrobić krok po kroku

 1. Kliknij przycisk ZŁÓŻ WNIOSEK.
 2. System przekieruje cię do portalu Emp@tia – zaloguj się. Możesz wykorzystać: 
 • profil zaufany lub
 • podpis kwalifikowany.
 1. Wypełnij wniosek elektroniczny – jeżeli składasz też inne wymagane dokumenty, dołącz ich skany.
 2. Wyślij wniosek i załączniki online.

Poczekaj na odpowiedź urzędu – otrzymasz decyzję administracyjną. Szczegóły znajdziesz w sekcji Ile będziesz czekać. Jeśli składasz wniosek przez internet, korespondencję z urzędu znajdziesz w swojej skrzynce odbiorczej na portalu Emp@tia.

Kiedy składasz wniosek o 4000 zł

W ciągu 12 miesięcy od dnia:

 • narodzin dziecka,
 • objęcia opieką albo przysposobienia dziecka, nie później niż do dnia, w którym dziecko ukończy 18 rok życia.

Termin składania wniosku jest określony w miesiącach. Upływa dokładnie rok po urodzeniu dziecka lub objęciu opieką albo przysposobieniu dziecka.

Przykład

Jeśli jesteś rodzicem dziecka, które urodziło się:

 • 13 lipca 2022 r. – złóż wniosek do 13 lipca 2023 r.,
 • 10 września 2022 r. – złóż wniosek do 11 września 2023 r. (10 września 2023 r. jest dniem ustawowo wolnym od pracy, więc termin wydłuża się do najbliższego dnia powszedniego).

Jeśli złożysz wniosek po terminie – nie zostanie on rozpatrzony i nie dostaniesz świadczenia.
Jeśli wniosek ma braki albo błędy – urząd wezwie cię, aby uzupełnić lub poprawić wniosek. Jeśli tego nie zrobisz – wniosek nie zostanie rozpatrzony  i nie dostaniesz świadczenia.

Jeśli członek twojej rodziny przebywa w:

 • innym kraju UE,
 • innym kraju EOG,
 • Szwajcarii lub
 • Wielkiej Brytanii (nie dotyczy wyjazdu do tego kraju po 31 grudnia 2020 r.),

to gmina przekaże twój wniosek do wojewody właściwego w zakresie, który koordynuje systemy zabezpieczenia społecznego. Wojewoda rozpatrzy twój wniosek i wyda decyzję. Jeśli przyzna ci prawo do świadczenia, gmina wypłaci ci pieniądze.

Ile będziesz czekać na 4000 zł

Wniosek powinien zostać rozpatrzony w ciągu:

 • 1 miesiąca lub
 • 2 miesięcy, jeśli twoja sprawa jest wyjątkowo skomplikowana i urząd poprosi cię o dodatkowe dokumenty lub wyjaśnienia.

4000 zł a Twój dochód

Otrzymasz 4000 zł, niezależnie od wysokości twojego dochodu.

Jeśli urząd odmówi wypłaty świadczenia

Możesz odwołać się od decyzji odmownej:

 • bezpłatnie,
 • do samorządowego kolegium odwoławczego.

Masz na to 14 dni od otrzymania decyzji.

Złóż odwołanie w instytucji, która wydała decyzję:

 • osobiście,
 • pocztą – najlepiej listem poleconym (zachowaj potwierdzenie wysłania).

Źródło: https://www.gov.pl/web/gov/uslugi-dla-obywatela/#edukacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

REKLAMA

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności 400 tys. osób kończy się 30 września. Będą przedłużone do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

REKLAMA