REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1100,00 zł na każde dziecko bez kryterium dochodowego? To możliwe, nawet jeśli pobierasz 800+. Również na pełnoletnich uczniów i studentów.

dziecko zasiłek rodzinny świadczenie wychowawcze 800+ praca w Niemczech
1100,00 zł na każde dziecko bez kryterium dochodowego? To możliwe, nawet jeśli pobierasz 800 plus. Również na pełnoletnich uczniów i studentów.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego została podniesiona z 500 zł do 800 zł, co ucieszyło wielu rodziców. Okazuje się jednak, że część z nich może liczyć na jeszcze wyższe świadczenie, bo wynoszące 250 euro, czyli prawie 1100,00 zł. Dotyczy to Polaków pracujących legalnie w Niemczech i podlegających tam obowiązkowi podatkowemu, którzy mogą pobierać tam zasiłek na dziecko (kindergeld). Co istotne, pobieranie w Polsce 800 plus nie wyklucza możliwości pobierania zasiłku w Niemczech.

Komu przysługuje niemiecki zasiłek rodzinny?

Kindergeld to zasiłek rodzinny, który jest przyznawany osobom pracującym na terenie Niemiec. Osoba, która pracuje legalnie, może go otrzymać niezależnie od wysokości swoich dochodów. Celem tego zasiłku jest, podobnie jak w przypadku 800 plus, ułatwienie wychowania dzieci i zapewnienia im odpowiedniego poziomu życia. Wniosek o jego przyznanie można co do zasady złożyć dopiero po 6 miesiącach od rozpoczęcia pracy na terenie Niemiec. Co ważne, świadczenie to przysługuje także tym osobom, które mają centrum swoich interesów życiowych i gospodarczych w Polsce (lub innym kraju UE), ale jednocześnie podlegają obowiązkowi podatkowemu w Niemczech. Otrzymają je również te osoby, które podlegają w Niemczech nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli pracują w tym kraju przez co najmniej 183 dni w roku, a 90% ich ogólnego dochodu pochodzi właśnie z tego kraju.
Warto wiedzieć, że zasiłek przysługuje zarówno na dzieci biologiczne, jak i adoptowane, czy przysposobione lub w inny sposób włączone na stałe do gospodarstwa domowego i wynosi 250 euro na każde dziecko (jest to więc, w zależności od kursu euro, prawie 1100,00 zł). Najważniejszym kryterium przy przyznawaniu tego świadczenia jest miejsce zameldowania dzieci razem z ich prawnymi opiekunami. 

REKLAMA

Zasiłek można otrzymać także na pełnoletnich uczniów i studentów

Analogicznie jak w przypadku 800+, zasiłek ten można otrzymać na każde dziecko do momentu uzyskania przez nie pełnoletności. Jednak korzystniejszym rozwiązaniem jest na pewno to, że jeżeli starsze dziecko kontynuuje naukę (np. studiują lub rozpoczęły praktyki zawodowe), można otrzymywać świadczenie po ukończeniu przez nie 18 roku życia (aż do ukończenia 25 roku życia). Na pełnoletnie dziecko można otrzymać zasiłek także w innej sytuacji – gdy dziecko nie ukończyło jeszcze 21 lat i jest bezrobotne albo wysokość jego dochodów nie przekroczyła 8000 euro rocznie. Te dwa ostatnie rozwiązania bez wątpienia czynią niemiecki zasiłek korzystniejszym, niż polski.

Czy można pobierać niemiecki zasiłek rodzinny, pobierając w Polsce 800 plus?

Jeżeli osoba pracująca w Niemczech pobiera w Polsce świadczenie 800 plus, czy zasiłek rodzinny to nie wyklucza to przyznania jej niemieckiego zasiłku rodzinnego. W takiej sytuacji trzeba jednak zgłosić to niemieckiemu urzędowi. W takim przypadku, z uwagi na zbieżne cele tych świadczeń, wypłacany w Niemczech zasiłek zostanie odpowiednio pomniejszony o wartość świadczeń wypłacanych na utrzymanie (wychowanie) dziecka w Polsce. 

Podstawa prawna
art. 11 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 810 ze zm.)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA