Kategorie

Idealne konto dla dziecka

Wielu rodziców rozważa założenie rachunku bankowego dla dziecka. Wszystko w trosce o finanse swoich pociech. Takie konto uczy odpowiedzialności, a także jest dobrą formą wsparcia startu w dorosłe życie. Jak wybrać idealne konto dla dziecka

Konto dla dziecka pozwala zarówno na bieżąco dysponować pieniędzmi na nim zgromadzonymi, jak i ułatwia gromadzenie pieniędzy na przyszłość, tak by stały się formą wsparcia startu w dorosłe życie. Konto dla dziecka uczy najmłodszych gospodarowania swoimi pieniędzmi, systematycznego oszczędzania i oswaja z bankowością elektroniczną.

Oferta kont dla dzieci jest bardzo szeroka. Warto na początku określić, jakie elementy konta będą dla nas kluczowe. To ułatwi wybór idealnego konta dla dziecka.

Konto bankowe dla najmłodszych

Konto dla dziecka różni się znacząco od standardowego konta bankowego. Trzeba pamiętać, że choć środki gromadzone są przez dziecko, to aż do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletniości rachunkiem zarządzać będą rodzice. Nawet jeśli dziecko skończy 13 lat i ma zgodnie z prawem możliwość samodzielnego dokonywania płatności kartą płatniczą, korzystania z aplikacji albo realizowania przelewów, to każda taka operacja może być skontrolowana przez rodzica. Najważniejsze jest bowiem zapewnienie pełnego bezpieczeństwa. Młody człowiek uczy się dopiero korzystać z bankowości, a nieodpowiedzialność w tym zakresie może mieć poważne konsekwencje.

O czym pamiętać, zakładając konto dla dziecka?

Reklama

Zanim założymy konto dla dziecka, należy zastanowić się, w jakim celu będziemy je uruchamiać. Inne potrzeby mają bowiem rodzice, którzy chcą gromadzić na takim rachunku pieniądze na start w dorosłość swojego dziecka, a inne rodzice, którzy chcą uczyć pociechę odpowiedzialnego zarządzania środkami zgromadzonymi na rachunku. Wszystko dlatego, że od tego, jak aktywnie z takiego rachunku korzystamy, będą zależeć koszty jego obsługi. Często zdarza się, że takie rachunki są prowadzone bez opłat, a korzystanie z karty debetowej może wiązać się z pewnymi ograniczeniami. Żeby zachować możliwość darmowego korzystania z karty, należy np. wykonać przynajmniej jedną transakcję bezgotówkową miesięcznie. Niektóre banki ustawiają też określone limity kwotowe transakcji bezgotówkowych. Trzeba wtedy zapłacić kartą np. za 300 zł miesięcznie.

Idealne konto dla dziecka to konto mobilne. I nie chodzi tu wyłącznie o wygodę korzystania z niego poprzez aplikację czy serwis internetowy. Rodzic ma prawo kontrolować (oczywiście w określonych prawnie granicach) sposób korzystania z konta. Młodzież doceni z pewnością wygodę i prostotę obsługi konta, możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych, a także korzystania z systemu BLIK, który pozwala na dokonywanie płatności internetowych specjalnym kodem oraz na wypłatę pieniędzy z bankomatu bez potrzeby posiadania karty bankowej, jeśli oczywiście bankomat umożliwia taką transakcję. To bardzo przydatna funkcja szczególnie dla młodych ludzi, którzy w roztargnieniu mogą zapomnieć o zabraniu ze sobą karty płatniczej.

Nie bez znaczenia jest też możliwość doładowania telefonu z poziomu aplikacji mobilnej czy serwisu transakcyjnego banku. Posiadanie konta dla dziecka pozwala ponadto na sprawne kupowanie i kasowanie biletów komunikacji publicznej przy użyciu telefonu.

Na koniec wcale nie mniej istotna kwestia, czyli koszty związane z prowadzeniem rachunku. Idealne konto bankowe dla dziecka to takie, którego koszty utrzymania są niskie. Warto więc sprawdzić, czy interesująca nas oferta zakłada zwolnienie z niektórych opłat, jak na przykład prowizja za wpłaty i wypłaty w bankomacie. Dzięki temu z pewnością uda nam się znaleźć konto przyjazne dla skromnego dziecięcego portfela.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.