Kategorie

Idealne konto dla dziecka

Wielu rodziców rozważa założenie rachunku bankowego dla dziecka. Wszystko w trosce o finanse swoich pociech. Takie konto uczy odpowiedzialności, a także jest dobrą formą wsparcia startu w dorosłe życie. Jak wybrać idealne konto dla dziecka

Konto dla dziecka pozwala zarówno na bieżąco dysponować pieniędzmi na nim zgromadzonymi, jak i ułatwia gromadzenie pieniędzy na przyszłość, tak by stały się formą wsparcia startu w dorosłe życie. Konto dla dziecka uczy najmłodszych gospodarowania swoimi pieniędzmi, systematycznego oszczędzania i oswaja z bankowością elektroniczną.

Oferta kont dla dzieci jest bardzo szeroka. Warto na początku określić, jakie elementy konta będą dla nas kluczowe. To ułatwi wybór idealnego konta dla dziecka.

Konto bankowe dla najmłodszych

Konto dla dziecka różni się znacząco od standardowego konta bankowego. Trzeba pamiętać, że choć środki gromadzone są przez dziecko, to aż do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletniości rachunkiem zarządzać będą rodzice. Nawet jeśli dziecko skończy 13 lat i ma zgodnie z prawem możliwość samodzielnego dokonywania płatności kartą płatniczą, korzystania z aplikacji albo realizowania przelewów, to każda taka operacja może być skontrolowana przez rodzica. Najważniejsze jest bowiem zapewnienie pełnego bezpieczeństwa. Młody człowiek uczy się dopiero korzystać z bankowości, a nieodpowiedzialność w tym zakresie może mieć poważne konsekwencje.

O czym pamiętać, zakładając konto dla dziecka?

Zanim założymy konto dla dziecka, należy zastanowić się, w jakim celu będziemy je uruchamiać. Inne potrzeby mają bowiem rodzice, którzy chcą gromadzić na takim rachunku pieniądze na start w dorosłość swojego dziecka, a inne rodzice, którzy chcą uczyć pociechę odpowiedzialnego zarządzania środkami zgromadzonymi na rachunku. Wszystko dlatego, że od tego, jak aktywnie z takiego rachunku korzystamy, będą zależeć koszty jego obsługi. Często zdarza się, że takie rachunki są prowadzone bez opłat, a korzystanie z karty debetowej może wiązać się z pewnymi ograniczeniami. Żeby zachować możliwość darmowego korzystania z karty, należy np. wykonać przynajmniej jedną transakcję bezgotówkową miesięcznie. Niektóre banki ustawiają też określone limity kwotowe transakcji bezgotówkowych. Trzeba wtedy zapłacić kartą np. za 300 zł miesięcznie.

Idealne konto dla dziecka to konto mobilne. I nie chodzi tu wyłącznie o wygodę korzystania z niego poprzez aplikację czy serwis internetowy. Rodzic ma prawo kontrolować (oczywiście w określonych prawnie granicach) sposób korzystania z konta. Młodzież doceni z pewnością wygodę i prostotę obsługi konta, możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych, a także korzystania z systemu BLIK, który pozwala na dokonywanie płatności internetowych specjalnym kodem oraz na wypłatę pieniędzy z bankomatu bez potrzeby posiadania karty bankowej, jeśli oczywiście bankomat umożliwia taką transakcję. To bardzo przydatna funkcja szczególnie dla młodych ludzi, którzy w roztargnieniu mogą zapomnieć o zabraniu ze sobą karty płatniczej.

Nie bez znaczenia jest też możliwość doładowania telefonu z poziomu aplikacji mobilnej czy serwisu transakcyjnego banku. Posiadanie konta dla dziecka pozwala ponadto na sprawne kupowanie i kasowanie biletów komunikacji publicznej przy użyciu telefonu.

Na koniec wcale nie mniej istotna kwestia, czyli koszty związane z prowadzeniem rachunku. Idealne konto bankowe dla dziecka to takie, którego koszty utrzymania są niskie. Warto więc sprawdzić, czy interesująca nas oferta zakłada zwolnienie z niektórych opłat, jak na przykład prowizja za wpłaty i wypłaty w bankomacie. Dzięki temu z pewnością uda nam się znaleźć konto przyjazne dla skromnego dziecięcego portfela.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.