REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie imiona były wybierane dla dzieci w 2023 r.? Czy można nadać dziecku dowolne imię?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Czy można nadać dziecku dowolne imię?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy na podium listy imion wybieranych dla dzieci w 2023 roku są zaskoczenia? Rodzice wybierali raczej klasyczne czy nowoczesne imiona? Czy zgodnie z polskim prawem można nadać dziecku dowodnie wybrane imię? Sprawdźmy. 

Wybór imienia - klasyka czy nowoczesność? 

Jeszcze dwie, trzy dekady temu Antoni, Stanisław czy Maria były uważane za przestarzałe imiona i raczej trudno było spotkać trzech Antków czy dwie Marysie w jednej klasie. Na przełomie millenium w rankingach wygrywały takie imiona jak Jakub, Mateusz, Kacper czy Natalia, Aleksandra i Wiktoria. Dziś z tych imion tylko Jakub załapał się do pierwszej dziesiątki. Ostatnie lata to zdecydowany powrót do imion klasycznych, często dla rodziców liczy się również ich znaczenie, źródłosłów

REKLAMA

REKLAMA

Na podium rankingu najpopularniejszych imion dla chłopców, podobnie jak w poprzednim półroczu, znalazł się Nikodem (z greckiego: "ten, który zwycięża dla ludu"). W 2023 roku to imię otrzymało 6532 chłopców. Dla porównania, w 2000 roku tylko 375.  

Wśród dziewczynek niepodzielnie królowała Zofia (z greckiego: "mądrość"), to imię dostało aż 4968 dziewczynek, dla porównania w 2000 roku - 917. Ale w 2017 już ponad 8,5 tysiąca. 

Najczęściej nadawane imiona dla dziewczynek

1. Zofia – 4968
2. Zuzanna – 4800
3. Laura – 4602
4. Hanna – 4565 
5. Maja – 4461
6. Julia – 4254
7. Oliwia – 3846
8. Pola – 3692
9. Alicja – 3593
10. Maria – 3137

Najczęściej nadawane imiona dla chłopców 

1. Nikodem – 6532
2. Antoni – 5663
3. Jan – 5638
4. Aleksander – 5625
5. Franciszek – 4965
6. Leon – 4916
7. Jakub – 4474
8. Ignacy – 4166 
9. Mikołaj – 4081 
10. Stanisław – 3874

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Coraz popularniejsze stają się tez imiona międzynarodowe. W 2023 roku urodziło się 1065 Natanów, 869 Alanów, 733 Milanów czy 669 Leo. Wśród dziewczynek aż 1232 nadano imię Mia, a 393 Sofia. 

Nietypowe imiona dla dzieci w 2023 roku

Ciekawie przedstawiają się także nietypowe wybory rodziców na imię dla dziecka. Po dwie dziewczynki w Polsce otrzymały imiona takie jak: Latika, Azra, Soraya czy Tekla. Po dwóch chłopców - Szarbel, Flavio, Jon czy Orion. 

Czy można nadać dziecku dowolne imię? Kiedy to zrobić?

W ciągu 21 dni od wystawienia karty urodzenia należy zgłosić dziecko do urzędu stanu cywilnego wraz z wybranym imieniem (kartę wystawia i przekazuje do USC osoba, która odebrała poród). Po tym terminie urzędnik sam rejestruje dziecko wybiera dla niego imię. 

Nie ma czegoś takiego jak lista imion, które można nadać dziecku, są natomiast pewne ograniczenia:

  • nie można nadać dziecku więcej niż 2 imion;

  • imię nie może być ośmieszające ani nieprzyzwoite;

  • imię nie może być w formie zdrobniałej.

REKLAMA

Imiona jak najbardziej mogą być obce, aby je nadać nie trzeba mieć innego obywatelstwa czy narodowości. Warto wiedzieć, że może to być imię, które nie wskazuje jednoznacznie na płeć, ale powszechnie przypisuje się je do danej płci. Jeśli imiona nie spełniają wyżej wymienionych wymagań, kierownik USC ma prawo odmówić przyjęcia wybranych imion. Od decyzji kierownika można się odwołać. 

Strona dane.go.pl stworzyła aplikację, która pomaga rodzicom wybrać odpowiednia imię dla dziecka. BRAIAN, czyli Bezkonkurencyjny Retrospektywny Asystent Imion Aplikowanych Noworodkom pokazuje ranking imion nadawanych, wykresy popularności, aktualne trendy, statystyki, czy umożliwia przeglądanie imion według pochodzenia.

Statystyki dostępne na dane.gov.pl

Zobacz także: 400 plus oprócz 800 plus. Komu przysługuje dodatkowe świadczenie na dziecko?
Dr Katarzyna Lubnauer: Prace domowe różnicują dzieci [WYWIAD]

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl r

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
WSA o starym świadczeniu pielęgnacyjnym 2988 zł. Staruszek (87 lat), MOPS, wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Sądy bronią staruszków pozbawionych świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS ignorują korzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wszyscy już wiedzą, że jak się ignoruje wyrok TK, to zapewne przez neosędziów. W 2014 r. nie było jednak tego problemu. Więc gminy nie mogą twierdzić, że nie wykonując tego wyroku z uwagi na obecny spór polityczny wobec TK. Postępowanie urzędników jest niezrozumiałe biorąc pod uwagę stanowisko WSA i NSA - sędziowie w dziesiątkach wyroków uznają moc wyroku TK z 2014 r. 

Ekspertka: zawieszenie prawa do azylu jest niehumanitarne i sprzeczne z prawami człowieka; prawo to przewiduje zarówno Konstytucja RP w art. 56, jak i Karta Praw Podstawowych UE w art. 18

Pomysł czasowego, terytorialnego zawieszenia prawa do azylu jest krótkowzroczny, niehumanitarny i sprzeczny z prawami człowieka - powiedziała adwokatka współpracująca z Helsińską Fundacją Praw Człowieka Maria Poszytek odnosząc się do zapowiedzianej przez premiera strategii migracyjnej.

Premier: zredukujemy do minimum nielegalną migrację w Polsce; jednym z elementów strategii migracyjnej będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu

Na najbliższym posiedzeniu rządu przedstawię strategię migracyjną; jednym z jej elementów będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu - zapowiedział premier Donald Tusk. Oświadczył, że rząd nie będzie wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski, jak pakt migracyjny.

MOPS: Bon energetyczny opóźniony? Ustawa nie zawiera daty wypłaty bonu. Ale podaje datę rozliczenia wypłat przed wojewodą

Przepisy nie nakazują wprost wypłaty bonu energetycznego w 2024 r. Ma to nastąpić "niezwłocznie". Zależne jest to "niezwłocznie" od przekazania środków na wypłatę przez wojewodę. Nie wszędzie są przekazywane te pieniądze. Np. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Łopiennik Górny informuje mieszkańców gminy, że nie ma pieniędzy na bon (czeka na nie). W ustawie nie ma terminu wypłaty bonu, ale jest termin dla raportu przez gminy wydania tych pieniędzy - ostateczny termin 31 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Można będzie zarejestrować koło gospodyń wiejskich nawet gdy działa w mieście

W dniu 11 października 2024 r. Sejm zaakceptował poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich, zgodnie z którą można będzie rejestrować (jako koło gospodyń wiejskich) także koła działające także na obszarze miast. Zakończyła się już parlamentarna procedura legislacyjna tej nowelizacji. Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta RP.

Możesz sprawdzić, czy wypłacona kwota 14 emerytury była prawidłowa. Porównaj otrzymaną sumę z decyzją ZUS

ZUS zaczął w bieżącym tygodniu wysyłać emerytom i rencistom decyzje o przyznaniu tzw. czternastej emerytury. Decyzje ZUS zostaną przesłane do prawie 6,8 mln osób. Będzie można sprawdzić, czy otrzymana kwota czternastkii zgadza się z decyzją ZUS-u. Jeżeli nie, to trzeba zapytać ZUS o przyczynę tej rozbieżności.

1000 złotych stracą rodzice, którym państwo w 2024 roku zapłaci za żłobek. Aktywny Rodzic pełen niejasności. Rodzice są zdezorientowani i czują się pokrzywdzeni

1000 złotych stracą rodzice, którym państwo w 2024 roku zapłaci za żłobek. Aktywny Rodzic pełen niejasności. Rodzice są zdezorientowani i czują się pokrzywdzeni. Twierdzą, że podwyżka wysokości świadczenia jest tylko pozorna.

Już nie uciekniesz przez ZUS-em! Oskładkowanie umów o dzieło

„Ostatni bastion” nieoskładkowany przez ZUS, czyli umowy o dzieło, mają zostać objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, tj. ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi i wypadkowym oraz dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Jedyny wyjątek od powyższej zasady ma dotyczyć umów zawieranych przez studentów albo uczniów poniżej 26 roku życia. 

REKLAMA

Rząd: Na świadczenie wspierające 9 575 000 minut. 380 000 wniosków osób niepełnosprawnych. To jedna z przyczyn opóźnień

Rząd wskazuje przyczyny opóźnień w przyznawaniu świadczeń wspierających. Dwie obciążają osoby niepełnosprawne. Bo składali wnioski "papierowe" oraz wnioski "wadliwe" albo "przez osoby nieuprawnione". Jeden wniosek papierowy to 25 minut czasu na wprowadzenie do systemu. Dla 380 000 wniosków daje to 9 575 000 minut pracy i 20 000 pracy po 8h dziennie. I ta ilość pracy to jedna z przyczyn "zawieszenia" systemu WZON.

Wsparcie dla pracodawców zatrudniających żołnierzy. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Senat przyjął ustawę, która wprowadza preferencje podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT i aktywnej rezerwy. Ustawa wprowadza także świadczenie początkowe dla żołnierzy WOT z budżetu państwa zamiast dotychczasowej odprawy wypłacanej przez przedsiębiorców.

REKLAMA