REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zgłosić urodzenie dziecka? Nie musisz wychodzić z domu - instrukcja krok po kroku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Jak zgłosić urodzenie dziecka?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urodzenie dziecka to nie tylko duża zmiana w życiu rodziny, ale także szereg formalności, których trzeba dopełnić. Jedną z nich jest zgłoszenie dziecka do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego (USC), gdzie otrzyma ono numer PESEL. Jak to zrobić? 

Urodzenie się dziecka można zgłosić bezpośrednio w urzędzie lub przez internet. Najszybciej i najprościej zrobić to online. Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku. 

REKLAMA

Kto zgłasza urodzenie dziecka? 

Zgłoszenia urodzenia dziecka może dokonać matka lub ojciec, którzy mają pełną zdolność do czynności prawnych. Istotne jest, że zgłosić można tylko dziecko urodzone w Polsce. 

W przypadku, gdy ojciec dziecka nie jest w związku małżeńskim z matką dziecka, wówczas powinien wcześniej złożyć oświadczenie o uznaniu ojcostwa. W przeciwnym razie kierownik USC nie przyjmie zgłoszenia urodzenia od ojca dziecka, jego dane nie będą tez wpisane do aktu urodzenia dziecka. 

Gdzie ojciec dziecka może złożyć oświadczenie? Przed kierownikiem dowolnego urzędu stanu cywilnego, konsulem Rzeczypospolitej Polskiej lub sądem. 

Ważne

Matka dziecka musi potwierdzić oświadczenie w ciągu 3 miesięcy, licząc od daty jego złożenia przez ojca dziecka.

Zgłoszenie urodzenia dziecka - przez internet 

Aby zgłosić urodzenie dziecka przez internet należy mieć profil zaufany lub e-dowód - w celu potwierdzenia tożsamości. Logowanie e-dowodem odbywa się przez skrzynkę ePUAP. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba która odebrała poród (lekarz, położna) przekazuje do urzędu kartę urodzenia dziecka, na jej podstawie urząd przyjmuje zgłoszenie rodzica. Karta powinna być przekazana do urzędu najpóźniej 3 dni od jej wystawienia, a zgłoszenie dziecka do urzędu przez rodzica powinno nastąpić w ciągu 21 dni od wystawienia karty.

Zaniechanie zgłoszenia urodzenia dziecka do urzędu w ciągu 21 dni poskutkuje wybraniem imienia dla dziecka przez kierownika USC i rejestracje na podstawie karty urodzenia.

Jak zgłosić - krok po kroku

  • Należy kliknąć przycisk Zgłoś urodzenie dziecka, a następnie wybrać opcję logowania i przejść do wypełniania zgłoszenia. 
  • W Kroku 3. wpisuje się imię lub imiona dziecka 
  • Nastąpi przekierowanie do usługi e-podpis (strona pz.gov.pl), gdzie będzie można sprawdzić poprawność wpisanych danych i podpisać zgłoszenie elektronicznie (można to zrobić za pomocą: profilu zaufanego, e-dowodu lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego).
  • W skrzynce ePUAP oraz w skrzynce e-maila podanego we wniosku pojawi się potwierdzenie wysłania zgłoszenia.
  • Warto podać w zgłoszeniu numer telefonu w celu ułatwienia ewentualnego kontaktu ze strony urzędu. 

Akt urodzenia zostanie sporządzony przez kierownika USC w kolejnym dniu roboczym po dniu zgłoszenia urodzenia (jeśli do urzędu została już dostarczona karta urodzenia).

Zgłoszenie urodzenia dziecka jest bezpłatne. 

Dokumenty można odebrać na skrzynkę ePUAP, osobiście w urzędzie lub pocztą tradycyjną. 

Ewentualne błędy w zgłoszeniu kierownik wskaże w wiadomości, która zostanie wysłana na skrzynkę ePUAP.  

Ciekawostka

Nie istnieje formalna lista imion, z której wybiera się imię dla dziecka, natomiast są pewne ograniczenia co do ich nadawania. 

  • nie można nadać dziecku więcej niż dwóch imion
  • zgłoszone imię nie może być w formie zdrobniałej (np. Ania zamiast Anny)
  • imię nie może być nieprzyzwoite lub ośmieszające

Imię może być obce, bez względu na obywatelstwo i narodowość rodziców. Imię także nie musi jednoznacznie wskazywać na płeć. 

Czy kierownik USC może odmówić przyjęcia imion wybranych przez rodziców? Tak, jeśli uzna, że nie są zgodne z wytycznymi, sam wybierze imię dla dziecka. Rodzic otrzyma wtedy decyzję administracyjną, od której odwołanie może wnieść do wojewody.

Jakie dokumenty z USC po zgłoszeniu urodzenia dziecka 

Rodzic zgłaszający urodzenie dziecka otrzyma od kierownika USC: 

  • jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia,
  • powiadomienie o nadaniu numeru PESEL (jeśli dziecko otrzymało numer PESEL),
  • zaświadczenie o zameldowaniu dziecka (jeśli dziecko zostało zameldowane).

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Pojedynczy emeryt – niestety jestem karany za PESEL. W ZUS zaparkowane (na zawsze) składki za 10 lat pracy

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

REKLAMA

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

REKLAMA