REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zgłosić urodzenie dziecka? Nie musisz wychodzić z domu - instrukcja krok po kroku

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Jak zgłosić urodzenie dziecka?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urodzenie dziecka to nie tylko duża zmiana w życiu rodziny, ale także szereg formalności, których trzeba dopełnić. Jedną z nich jest zgłoszenie dziecka do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego (USC), gdzie otrzyma ono numer PESEL. Jak to zrobić? 

Urodzenie się dziecka można zgłosić bezpośrednio w urzędzie lub przez internet. Najszybciej i najprościej zrobić to online. Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku. 

REKLAMA

Kto zgłasza urodzenie dziecka? 

Zgłoszenia urodzenia dziecka może dokonać matka lub ojciec, którzy mają pełną zdolność do czynności prawnych. Istotne jest, że zgłosić można tylko dziecko urodzone w Polsce. 

W przypadku, gdy ojciec dziecka nie jest w związku małżeńskim z matką dziecka, wówczas powinien wcześniej złożyć oświadczenie o uznaniu ojcostwa. W przeciwnym razie kierownik USC nie przyjmie zgłoszenia urodzenia od ojca dziecka, jego dane nie będą tez wpisane do aktu urodzenia dziecka. 

Gdzie ojciec dziecka może złożyć oświadczenie? Przed kierownikiem dowolnego urzędu stanu cywilnego, konsulem Rzeczypospolitej Polskiej lub sądem. 

Ważne

Matka dziecka musi potwierdzić oświadczenie w ciągu 3 miesięcy, licząc od daty jego złożenia przez ojca dziecka.

Zgłoszenie urodzenia dziecka - przez internet 

Aby zgłosić urodzenie dziecka przez internet należy mieć profil zaufany lub e-dowód - w celu potwierdzenia tożsamości. Logowanie e-dowodem odbywa się przez skrzynkę ePUAP. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba która odebrała poród (lekarz, położna) przekazuje do urzędu kartę urodzenia dziecka, na jej podstawie urząd przyjmuje zgłoszenie rodzica. Karta powinna być przekazana do urzędu najpóźniej 3 dni od jej wystawienia, a zgłoszenie dziecka do urzędu przez rodzica powinno nastąpić w ciągu 21 dni od wystawienia karty.

Zaniechanie zgłoszenia urodzenia dziecka do urzędu w ciągu 21 dni poskutkuje wybraniem imienia dla dziecka przez kierownika USC i rejestracje na podstawie karty urodzenia.

Jak zgłosić - krok po kroku

 • Należy kliknąć przycisk Zgłoś urodzenie dziecka, a następnie wybrać opcję logowania i przejść do wypełniania zgłoszenia. 
 • W Kroku 3. wpisuje się imię lub imiona dziecka 
 • Nastąpi przekierowanie do usługi e-podpis (strona pz.gov.pl), gdzie będzie można sprawdzić poprawność wpisanych danych i podpisać zgłoszenie elektronicznie (można to zrobić za pomocą: profilu zaufanego, e-dowodu lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego).
 • W skrzynce ePUAP oraz w skrzynce e-maila podanego we wniosku pojawi się potwierdzenie wysłania zgłoszenia.
 • Warto podać w zgłoszeniu numer telefonu w celu ułatwienia ewentualnego kontaktu ze strony urzędu. 

Akt urodzenia zostanie sporządzony przez kierownika USC w kolejnym dniu roboczym po dniu zgłoszenia urodzenia (jeśli do urzędu została już dostarczona karta urodzenia).

Zgłoszenie urodzenia dziecka jest bezpłatne. 

Dokumenty można odebrać na skrzynkę ePUAP, osobiście w urzędzie lub pocztą tradycyjną. 

Ewentualne błędy w zgłoszeniu kierownik wskaże w wiadomości, która zostanie wysłana na skrzynkę ePUAP.  

Ciekawostka

Nie istnieje formalna lista imion, z której wybiera się imię dla dziecka, natomiast są pewne ograniczenia co do ich nadawania. 

 • nie można nadać dziecku więcej niż dwóch imion
 • zgłoszone imię nie może być w formie zdrobniałej (np. Ania zamiast Anny)
 • imię nie może być nieprzyzwoite lub ośmieszające

Imię może być obce, bez względu na obywatelstwo i narodowość rodziców. Imię także nie musi jednoznacznie wskazywać na płeć. 

Czy kierownik USC może odmówić przyjęcia imion wybranych przez rodziców? Tak, jeśli uzna, że nie są zgodne z wytycznymi, sam wybierze imię dla dziecka. Rodzic otrzyma wtedy decyzję administracyjną, od której odwołanie może wnieść do wojewody.

Jakie dokumenty z USC po zgłoszeniu urodzenia dziecka 

Rodzic zgłaszający urodzenie dziecka otrzyma od kierownika USC: 

 • jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia,
 • powiadomienie o nadaniu numeru PESEL (jeśli dziecko otrzymało numer PESEL),
 • zaświadczenie o zameldowaniu dziecka (jeśli dziecko zostało zameldowane).

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia od 1 lipca 2025 r. Skromna. Najpierw wypłata 15% drugiego świadczenia przez półtora roku. Są konkrety i stanowisko Rady Ministrów korygujące projekt obywatelski

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk sejmowy nr 32), przedłożone przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Składka zdrowotna 2025 i kredyt naStart. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy koalicja dojdzie do porozumienia?

Koalicja rządowa powinna przedstawić wspólne propozycje dotyczące preferencyjnego kredytu mieszkaniowego oraz składki zdrowotnej - wyraził nadzieję premier Donald Tusk na konferencji prasowej 23 lipca 2024 r. Zdaniem premiera uda się opracować dobre projekty, które zostaną przyjęte przez Sejm.

Zabezpieczenie dowodu to ważny środek w sądzie. Kto może z niego skorzystać i jak napisać wniosek?

Zabezpieczenie dowodu w postępowaniu cywilnym jest prewencyjnym środkiem prawnym, uregulowanym w art. 310 – 315 Kodeksu postępowania cywilnego, który ma na celu umożliwienie wykazania określonych faktów w przypadku zniszczenia lub utraty dowodu. Zasadniczo, zabezpieczenie dowodu pozwala na zachowanie materiału dowodowego na potrzeby przyszłego postępowania.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Wypłacany jest w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Sprawdź, kto może z niego skorzystać, jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość, a także przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy. 

REKLAMA

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Co już wiadomo?

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Na razie wiadomo, że ok. 172 mln zł zostaną przeznaczone w ramach KPO na zakup komputerów przenośnych dla nauczycieli klas I-III.

Renta wdowia wejdzie w życie. Jest zielone światło od rządu

Jest poparcie rządu dla renty wdowiej. Rząd zdecydował dzisiaj, że poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w dostępie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

REKLAMA

Maksymalnie 500 zł miesięcznie, niezmiennie od 16 lat. Od 1 października 2024 r. możliwa podwyżka

Jeśli planowane zmiany weszłyby w życie, to od 1 października 2024 r. maksymalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosłaby do 1000 zł miesięcznie. Jak uzasadnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, proponowana zmiana jest zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów. Komu przysługują świadczenia i jak można się o nie ubiegać?

Kredyt naStart zagrożony. MFiPR krytykuje, Polska 2050 odmawia poparcia

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uważa, że kredyt mieszkaniowy naStart może doprowadzić w krótkim okresie do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Ponadto wg MFiPR ten program nie zwiększy dostępności mieszkań. W dniu 23 lipca 2024 r. Szymon Hołownia poinformował, że klub parlamentarny Polska 2050 nie poprze kredytu mieszkaniowego naStart. Jego zdaniem program w obecnej formie zapewni "prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów". Hołownia dodał, że jego urgupowanie poparłby "bardziej sprawiedliwe formy wsparcia".

REKLAMA