reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko za granicą > Jak wygląda władza rodzicielska we Francji?

Jak wygląda władza rodzicielska we Francji?

Francuzi władzę rodzicielską określają mianem odpowiedzialności rodzicielskiej. Przepisy prawne regulujące tę dziedzinę życia znajdują się we francuskim kodeksie rodzinnym.

Istota

Odpowiedzialność rodzicielska to zespół praw i obowiązków ojca i matki w okresie małoletniości dziecka, mających za zadanie chronić interes dziecka. Rodzice mają obowiązek chronić swoje dziecko, zapewnić mu bezpieczeństwo, ochronę zdrowia i ochronę moralności, wychowanie oraz umożliwić mu indywidualny rozwój. Zarówno matka jak i ojciec powinni wnosić swój wkład w utrzymanie i wychowanie dziecka w sposób adekwatny do swoich dochodów oraz dochodów drugiego rodzica.

Kto sprawuje odpowiedzialność rodzicielską?

Niezależnie od tego czy rodzice dziecka pozostają w związku małżeńskim czy nie, odpowiedzialność rodzicielska przysługuje obojgu. Nie ma tu również znaczenia fakt czy rodzice zamieszkują wspólnie czy osobno. Władza rodzicielska przysługuje w taki sposób od chwili ustalenia pochodzenia dziecka od każdego z nich przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecka.

Zobacz: Czy sąd może ingerować we władzę rodzicielską?

W przypadkach odmiennych władzę rodzicielską sprawuje ten małżonek, któremu przypisano pochodzenie dziecka. Opieka rodzicielska nawet w tym przypadku może być sprawowana wspólnie o ile zostanie to zdeklarowane przez oboje rodziców lub orzeczone przez sąd.

Odpowiedzialność rodzicielska a rozwód

Podczas rozwodu rodzice dziecka mogą w formie ugody określić warunki sprawowania władzy rodzicielskiej. Mogą umówić się co do miejsca zamieszkania dziecka, jak również wysokości i formy wkładu na utrzymanie i wychowanie dziecka. Gdy rodzice nie są w stanie się porozumieć i zawrzeć ugody, orzeczenie o tym wydaje sąd. Rozwód nie wpływa na władzę rodzicielską, ani na jej wykonywanie.

Ze względu na interes dziecka, wykonywanie władzy rodzicielskiej może być jednak powierzone jednemu z rodziców. Rodzice muszą uczestniczyć w utrzymaniu i wychowywaniu dziecka. Uczestnictwo w utrzymaniu realizuje się poprzez płacenie alimentów przez jedno z rodziców drugiemu. Może być też spełnione również w inny sposób.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama