REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bon o wartości 2,5 tys. zł tylko dla nauczycieli i pracowników pedagogicznych pracujących w klasach IV-VIII. Jakie terminy na złożenie wniosku o bon?

laptop bon laptop dla nauczyciela nauczyciel
laptop bon laptop dla nauczyciela nauczyciel
Bon o wartości 2,5 tys. zł tylko dla nauczycieli i pracowników pedagogicznych pracujących w klasach IV-VIII. Jakie terminy na złożenie wniosku o bon?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W tym roku bon na zakup laptopów przysługiwał będzie nauczycielom i wychowawcom wykładającym wszystkie przedmioty w klasach IV-VIII, a także pracownikom pedagogicznym pracującym w tych klasach. Pozostali nauczyciele zostali wykluczeni? 

Bon o wartości 2,5 tys. zł z przeznaczeniem na zakup laptopa

W myśl ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli nauczyciele mają otrzymać jednorazowy bon o wartości 2,5 tys. zł z przeznaczeniem na zakup laptopa. 

REKLAMA

Bon na laptop - dla kogo

Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji w sprawie określenia grup nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych uprawnionych do otrzymania wsparcia sfinansowanego ze środków publicznych precyzuje, którzy nauczyciele będą objęci tym wsparciem. Zgodnie z opublikowanym dokumentem obejmie ono:

 • wychowawców i nauczycieli wykładających wszystkie przedmioty w klasach IV–VIII w publicznych szkołach podstawowych; 
 • wychowawców i nauczycieli wykładających wszystkie przedmioty w klasach IV–VIII w niepublicznych szkołach podstawowych; 
 • wychowawców i nauczycieli wykładających wszystkie przedmioty w klasach odpowiadających klasom IV–VIII szkoły podstawowej w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej;
 • innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej, przyporządkowanych do klas IV–VIII w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych lub do klas odpowiadających klasom IV–VIII szkoły podstawowej w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej.

Jakie terminy na złożenie wniosku o bon?

Rozporządzenie określa też terminy na złożenie przez uprawnionego nauczyciela wniosku o bon.

Jest to 30 dni od dnia: 

 • 10 października 2023 r. – dla wychowawców i nauczycieli wykładających wszystkie przedmioty w klasach IV–VIII publicznych szkół podstawowych; 
 • 11 października 2023 r. – dla wychowawców i nauczycieli wykładających wszystkie przedmioty w klasach IV–VIII niepublicznych szkół podstawowych; 
 • 12 października 2023 r. – dla wychowawców i nauczycieli wykładających wszystkie przedmioty w klasach odpowiadających klasom IV–VIII szkoły podstawowej w publicznych szkołach artystycznych, a także  w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej;
 • 13 października 2023 r. – dla innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także  niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej, przyporządkowanych do klas IV–VIII publicznych i niepublicznych szkół podstawowych lub klas odpowiadających klasom IV–VIII szkoły podstawowej w publicznych szkołach artystycznych a także niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą, nauczyciel ujęty w grupie nauczycieli uprawnionych do otrzymania wsparcia, w celu otrzymania bonu składa swój wniosek do organu prowadzącego szkołę za pośrednictwem dyrektora szkoły. Wniosek ten musi zawierać: imię (imiona) i nazwisko, numer PESEL, numer telefonu komórkowego oraz adres poczty elektronicznej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organ prowadzący szkołę musi z kolei - zgodnie z ustawą - w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku złożyć jeden wniosek dla wszystkich nauczycieli uprawnionych do otrzymania wsparcia. Robi to poprzez system teleinformatyczny.

Tylko nauczyciele klas IV-VIII dostaną bon 

W Ocenie Skutków Regulacji projektu czytamy m.in., że "wybór grupy uprawnionych nauczycieli w klasach uczących wszystkie przedmioty w szkole podstawowej na II etapie kształcenia ogólnego (czyli w klasach IV–VIII) jest uzasadniony m.in. faktem prowadzenia równolegle inwestycji długoterminowej, której beneficjentami są uczniowie klas IV szkół podstawowych". Chodzi o przekazanie tej grupie komputerów w ramach programu "Laptop dla ucznia".

"Zasadnym, z punktu widzenia rozwoju kompetencji cyfrowych, jest praktyczne wykorzystanie sprzętu w ramach codziennej pracy zarówno uczniów jak i nauczycieli. Dlatego też zaplanowano reformę w taki sposób, aby równocześnie dzieci i nauczyciele mogli rozpocząć praktyczną pracę na swoim sprzęcie. Nie jest możliwy skuteczny rozwój kompetencji cyfrowych, na które składają się (wiedza, umiejętności i postawy) wyłącznie w teorii. Dlatego też równoległe zapewnienie wyposażenia w sprzęt dla nauczycieli wykładających wszystkie przedmioty w klasach IV–VIII i uczniów szkół podstawowych realizujących kształcenie ogólne, jest priorytetem. Pierwsze komputery dla uczniów klas IV szkół podstawowych już trafiły do rąk dzieci we wrześniu 2023 roku, a nauczyciele będą mogli realizować swoje bony na zakup laptopa już od 1 października 2023 roku" - uzasadnia resort.

"Dodatkowo należy wskazać, że nauczyciele uczący w klasach IV–VIII szkół podstawowych to grupa, która jest najbardziej zaangażowana w aktywności związane z realizacją rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz umiejętności podstawowych i przekrojowych dzieci i młodzieży – „Laboratoria przyszłości”" - podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji.

Resor zapowiada jednocześnie, że "w przyszłości grupa uprawnionych nauczycieli będzie rozszerzana o kolejne grupy nauczycieli".

Resort zaznacza też, że wybór grupy nauczycieli jest zgodny z ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, która przewiduje na 2023 rok określony budżet na działania związane z dofinansowaniem bonów dla nauczycieli. 

js/

Źródło: SSPAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Srednia
  2023-10-06 23:57:15
  Czyli w tej grupie PIS ma jeszcze coś do ugrania.
  0
 • nauczyciel
  2023-10-12 09:35:16
  Wygląda na to, że nauczycielami uprawnionymi do złożenia wniosku są nauczyciele przebywający na urlopie macierzyńskim i wychowawczym, ale już na urlopie dla poratowania już nie! Uprawnionymi też są zatrudnieni na zastępstwo nauczyciele rozpoczynający swoją karierę w szkole. Ciekawe dlaczego nauczyciele przebywający na urlopie dla poratowania zostali wykluczeni, jest to bardzo niesprawiedliwe i krzywdzące dla nich. Sprowadzi się to do tego , że wieloletni pedagodzy nie mają możliwości złożenia wniosku w pierwszej kolejności o dofinansowanie do laptopa, ale nauczyciele zatrudnieni za nich na ten okres np. kilka miesięcy, pół roku, czy rok a pracujący pierwszy rok już tak. Jaka w tym logika ciężko pojąć. Poza tym był czas na wyposażenie nauczycieli w takie laptopy, czas pracy zdalnej, kiedy nauczyciele prowadzili zajęcia ze swoich domów na swoim sprzęcie i tyle w temacie.
  0
 • Gaga
  2023-10-09 10:08:13
  Jak rozumieć "nauczyciele wszystkich przedmiotów"? Czyli Ci, którzy uczą każdego przedmiotu w poszczególnych klasach czy wystarczy, że uczą w tych klasach ?
  0
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima 2023/2024 się rozkręca. Nie chcesz być chory na święta, sprawdź jakie masz prawa. Pracodawca może zapłacić 30 000 zł kary

Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.

1500 zł grzywny za nieodśnieżony chodnik. Odszkodowanie 70 000 zł. Kto odśnieża? Jak często? [Zima 2023/2024 r.]

Kara wynika z art. 117 Kodeksu wykroczeń. To jej maksymalny wymiar. W praktyce jest mniej. Ale jest jeszcze problem odszkodowania cywilnego za wypadek przechodnia. 

Jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić pracownikom 2 dni wolnego. Jeśli nie, grozi mu grzywna do 30 000 zł

Sprawdź komu jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy. Pamiętaj, że pozostał już tylko grudzień na to, żeby je wykorzystać – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.

Styczeń i luty 2024 r. będą najlepsze do przejścia na emeryturę. Czy ty też zyskasz więcej niż 1783,82 zł?

Wysokość emerytury jest uzależniona przede wszystkim od stażu pracy i wysokości zarobków, które emeryt uzyskiwał pracując. Jednak nie tylko od tego. Zawsze przed podjęciem decyzji o zmianie statusu z pracownika na emeryta należy się dodatkowo zastanowić, który moment w roku będzie tym najkorzystniejszym na przejście na emeryturę, biorąc pod uwagę tablice trwania życia, waloryzację, a także tzw. trzynastki i czternastki.

REKLAMA

Podwyżka renty socjalnej do 4300 zł, podwyższa świadczenie wspierające do 9460 zł. Jest to realne?

Sejm pracuje nad projektem obywatelskim ustawy wprowadzającej podwyżkę renty socjalnej do równowartości minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2024 r. wynosi 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. 4300 zł brutto.

350 tys. godzin dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów. Jakie zmiany na lekcjach WF w 2024 r.?

Profilaktyka prozdrowotna w szkołach bardzo ważnym zadaniem w 2024 r. MEiN i AWF będą ściśle współpracować w 2024 r.

Zmiany w wymaganiach, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub przedszkola. Rozporządzenie opublikowano już w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce. Sprawdź co się zmienia!

Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. W jakich przypadkach?

Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. Sprawdź w jakich przypadkach! Nowe przepisy są już opublikowane w dzienniku ustaw. 

REKLAMA

Nowy zasiłek dla każdego 2024 – teraz wróci idea bezwarunkowego dochodu podstawowego i wszyscy co miesiąc dostaną przelew z ZUS?

Gdyby nie pandemia, to stały zasiłek w określonej wielkości – w Polsce analizy wskazywały na 1 300 zł co miesiąc – prawdopodobnie trafiałby na konta wszystkich obywateli w kilku przynajmniej krajach Europy i świata. Być może także w Polsce, choć zapewne nie w całym kraju, ale tytułem eksperymentu w kilku najbiedniejszych regionach.

Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

REKLAMA