REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powrót do gimnazjów? Podobno nie będzie rewolucji

uczeń szkoła gimnazja reforma edukacja oświata
Powrót do gimnazjów? Podobno nie będzie rewolucji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Politycy zapewniają, że nie będzie rewolucji w oświacie. Krystyny Szumilas z KO zapowiedziała, że nie będzie powrotu do sześciolatków oraz nie będzie powrotu do gimnazjów.
rozwiń >

Rewolucja w oświacie

Nie ma rewolucji w oświacie (...) nie będzie powrotu do sześciolatków, nie będzie powrotu do gimnazjów. System edukacji nie wytrzyma następnej rewolucji - powiedziała Krystyna Szumilas (KO) podczas II edycji Szczytu dla Edukacji. Podstawy programowe nie powstaną w miesiąc - zaznaczyła Kinga Gajewska (KO).

REKLAMA

W czwartek w Warszawie odbyła się II edycja Szczytu dla Edukacji - debaty obywatelskiej, w której uczestniczą przedstawiciele organizacji pozarządowych, korporacji samorządowych, związków zawodowych oraz politycy. Organizatorem Szczytu dla Edukacji jest koalicja SOS dla Edukacji.

Debata - przyszłość edukacji

REKLAMA

Podczas szczytu zorganizowano debatę, do której zaproszono polityków reprezentujących partie tworzące większość parlamentarną: Krystynę Szumilas (KO), Kingę Gajewską (KO), Joannę Muchę (Polska 2050), Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk (Lewica) i Adama Bodnara (senator KO, były RPO), by "wspólnie z politykami zastanowić się nad krokami, które mogą doprowadzić do realizacji postulatów Obywatelskiego Paktu dla Edukacji w perspektywie najbliższych miesięcy po utworzeniu rządu oraz dalszej, aż do 2040 r."

"Mamy wspólną rzecz to zrobienia i wzajemne zobowiązanie" - powiedziała koordynatorka i współtwórczyni SOS dla Edukacji Alicja Pacewicz. "Mamy tu przedstawicieli wszystkich ugrupowań (...) dlatego, że słyszymy - i w to wierzymy - że to będzie multipartyjne zarządzanie, multipartyjne strategie, a nie pojedyncze osoby i pojedyncze pomysły, że będziecie ze sobą o tym rozmawiać" - dodała.

Jak powinna wyglądać szkoła

Zdaniem Krystyny Szumilas (KO), przewodniczącej sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, polskiej edukacji najbardziej potrzebny jest dziś "oddech świeżego powietrza, wiara w to, że szkoła jest tym miejscem, gdzie można realizować własne marzenia i własny pomysł na nauczanie dzieci". Dodała też, że należy "odbudować zaufanie do nauczycieli, prestiż i wiarę w to, że ludzie na dole, w swoich szkołach, wiedzą co i jak mają robić, a państwo powinno im pomagać".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szumilas zaznaczyła, że chciałaby, żeby sejmowa komisja, której przewodniczy, była "forum wymiany doświadczeń dyskusji, wysłuchiwania się wzajemnie, a nie - jak było do tej pory - ograniczania tej debaty". Podkreśliła, że komisja będzie "otwarta dla wszystkich organizacji pozarządowych, przedstawicieli samorządu terytorialnego, przedstawicieli rodziców i wszystkich środowisk, którym leży na sercu dobro edukacji".

Powrót gimnazjów

Posłanka odniosła się też do pytania o obniżenie wieku szkolnego i powrót gimnazjów. "Nie ma rewolucji w oświacie (...) nie będzie powrotu do sześciolatków, nie będzie powrotu do gimnazjów. System edukacji nie wytrzyma następnej rewolucji (...) jeśli chcemy wprowadzać jakiekolwiek zmiany, to w porozumieniu ze środowiskiem, nie gwałtownie, nie rewolucyjnie, to musi być ewolucja" - podkreśliła.

Zdaniem posłanki Lewicy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, "ogromnym, wielkim i pozytywnym wyzwaniem, jest upodmiotowienie uczniów i położenie akcentu na prawa uczniowskie".

Jak wyjaśniła, to "nie tylko kwestia zadbania o przestrzeganie takich podstawowych praw uczniowskich, tylko w ogóle uczynienie z uczniów i uczennic, takiego pełnoprawnego aktora środowiska oświatowego, rzeczywistości szkolnej i kształtowania tej oświatowej polityki". Dodała, że ogromne brawa należą się wszystkim środowiskom uczniowskim, stowarzyszeniom, organizacjom, które zwracały uwagę na to, że "mamy taką sytuację, że jednocześnie w narracji edukacji obywatelskiej, demokratycznej, przywracania praworządności, cały czas przymykane jest oko na fakt, że na poziomie szkolnym łamane są uczniowskie prawa, nie zawsze przestrzegana jest konstytucja, ograniczane są prawa obywatelskie".

REKLAMA

Posłanka Polski 2050 Joanna Mucha oceniła, że środowisko edukacji to "chyba jedyne środowisko, które w ostatnich ośmiu, ciemnych latach, odniosło rzeczywiste sukcesy (...) to jedyne środowisko, może jeszcze sędziowskie, które naprawdę pokazało sprawczość" - zwróciła się do publiczności, na której zasiadali przedstawiciele środowiska, dziękując za tę pracę.

Odnosząc się do konsultacji społecznych i włączania środowisk w proces decyzyjny, zaznaczyła, że "cała jej partia chce włączenia, inkluzywności, partycypacji, paneli obywatelskich. Chce wszystkich mechanizmów, które będą włączały środowiska, grupy, które są różnego rodzaju interesariuszami w procesy podejmowania decyzji".

"Do kompetencji przyszłości dodajmy także empatię" - dodała posłanka. "Jeśli mówimy o starzeniu się społeczeństwa, o digitalizacji, to jeśli zapomnimy o tym, żeby uczyć empatii, to naprawdę coś bardzo złego z tym społeczeństwem się za 10 czy 20 lat stanie" - podkreśliła. "Marzę o edukacji, która rozszerzy się na żłobki" - dodała. Jak wyjaśniła, "edukacja wczesnodziecięca (...) daje prawdziwe wyrównywanie szans". Wskazała też, że "wciąż za mało mówi się o przemocy w szkole, uzależnieniach oraz o młodzieży ze specjalnymi potrzebami różnego typu".

Powstanie KEN

Kinga Gajewska (KO) mówiła m.in. o powstaniu Komisji Edukacji Narodowej. "Traktuję powstanie tej instytucji jako wielkie dzieło, to będzie coś przełomowego w polskiej edukacji, ale nie będę mówiła za całe środowiska, jaką to będzie miało formułę (...) wspólnie będziemy wypracowywali, jak to ma wyglądać i jak szybko to się stanie".

"Jeśli pytacie nas, jak będzie wyglądało tworzenie nowych podstaw programowych, to, co mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością i jestem przekonana, że tak zrobimy: to nie będzie zrobione w miesiąc. Do podstaw programowych trzeba podejść w poważny, odpowiedzialny sposób" - podkreśliła, zwracając uwagę, że przez osiem ostatnich lat "wszystko działo się w tempie ekspresowym, podstawy programowe były pisane w pół roku, na kolanie".

"Nikt nie pozwoli na to, żeby szkołę i życie uczniom wywracać do góry nogami (...) często używamy słowa +rewolucja+ (...) my wolimy używać słowa +transformacja+ i tego będziemy się trzymali" - dodała.

Senator KO, były RPO, Adam Bodnar wskazywał m.in. na edukację obywatelską. "To, czego doświadczyliśmy przez te lata złych przemian w Polsce, to to, że wielu obywateli nie było świadomych znaczenia Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa, niezależności sądów, w ogóle mechanizmów demokratycznych" - powiedział. "Bardzo łatwo jest rzucić hasło: odbierzemy wszystkim immunitety i obywatele chętnie takie hasła kupują, niekoniecznie wiedząc, na czym immunitet polega i dlaczego ma wartość ochronną także dla samych obywateli" - zaznaczył.

Obywatelski Pakt dla Edukacji 

Obywatelski Pakt dla Edukacji zawiera 10 punktów. Są to: 

1. Samodzielność szkoły zamiast centralnego sterowania; 

2. Szkoła dobrze i racjonalnie finansowana; 

3. Szkoła profesjonalnych i dowartościowanych nauczycielek i nauczycieli; 

4. Szkoła na miarę XXI, a nie XIX wieku; 

5. Szkoła kompetencji kluczowych, a nie szczegółowych wiadomości;

 6. Szkoła równych szans i równego traktowania; 

7. Szkoła wsparcia i współpracy, a nie rywalizacji; 

8. Szkoła demokracji i zaangażowania; 

9. Szkoła społeczności lokalnej, a nie ministerstwa oświaty; 

10. Szkoła pluralizmu.

SOS dla Edukacji

W styczniu 2023 r., w oparciu o założenia Obywatelskiego Paktu dla Edukacji, koalicja SOS dla Edukacji zorganizowała Szczyt dla Edukacji, w którym wzięli udział przedstawiciele środowisk edukacyjnych: nauczycielskich i dyrektorskich, uczniowskich i rodzicielskich, akademickich, samorządowych i związkowych, aktywiści i aktywistki organizacji pozarządowych, a także przedstawiciele i eksperci ugrupowań politycznych. Efektem tej debaty obywatelskiej była publikacja zawierająca ponad 100 rozwiązań i rekomendacji, których celem jest uczynienie polskiej szkoły lepszym miejscem dla uczniów i nauczycieli.

W oparciu o wypracowane na szczycie postulaty eksperci SOS dla Edukacji przygotowali propozycje 10 rozwiązań prawnych możliwych do wprowadzenia po wyborach parlamentarnych. "Dadzą one polskiej szkole impuls do prawdziwie dobrych zmian i szansę na nowe otwarcie. Bez rewolucji, z rozwagą i roztropnością, ze świadomością odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa wobec dzieci i młodzieży i wobec przyszłości kraju" – wskazano.

Pod koniec czerwca 2023 r. poparcie dla postulatów Obywatelskiego Paktu dla Edukacji oraz propozycji 10 rozwiązań na pierwsze 100 dni zadeklarowały: Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Inicjatywa Polska, Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050 oraz Nowa Lewica i Razem.(PAP)

 

Autorka: Paulina Kurek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Czy ustawa antyhejterska jest próbą wprowadzenia cenzury w internecie?

7 listopada 2024 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu tzw. ustawy antyhejterskiej. Ustawa ma umożliwić osobie dotkniętej hejtem złożenie do sądu tzw. ślepego pozwu. Sąd będzie mógł zażądać od administratora strony internetowej ujawnienia danych umożliwiających identyfikację sprawcy.

Opłaty za czynności radców prawnych wzrosną o 100 proc. Jest projekt rozporządzenia

Wzrosną opłaty za czynności radców prawnych. Projekt rozporządzenia zakłada wzrost minimalnych stawek o 100 proc. w 11 kategoriach spraw.

Zmiana wartości oraz limitu pomocy de minimis. Ustawa czeka na publikację w Dzienniku Ustaw

Ustawa o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis dostosowuje niektóre polskie ustawy do przepisów Unii Europejskiej. W wyniku zmian zwiększy się wartość oraz limit pomocy de minimis.

Leszczyna w sprawie likwidacji porodówek: Mam nadzieję, że to uspokoi obawy społeczne

Pojawią się nowe zasady łączenia lub likwidacji porodówek, które zakłada planowana reforma szpitalnictwa. Łączenie oddziałów między szpitalami będzie dobrowolne. Zdecyduje o tym zespół ekspertów przy wojewodzie, a nie wytyczne o liczbie odbieranych w niej porodów - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

REKLAMA

QUIZ. 15 pytań z teleturniejów i krzyżówek. Na ostatnim pytaniu nikt się nie wyłoży
W tym quizie zadajemy pytania, które znajdziecie w krzyżówkach i popularnych teleturniejach. Wiele z nich to wiedza powszechnie znana, ale jest kilka pytań, które wymagają zastanowienia. Potraficie na nie odpowiedzieć? Sprawdźcie to w naszym quizie.
Dąbrówka: 877 tys. emerytów i rencistów korzysta z mLegitymacji emeryta-rencisty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że z najnowszych danych ZUS wynika, że prawie 877 tys. emerytów i rencistów korzysta z mLegitymacji. Jest to elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty. Można się nią posługiwać od 2023 r.

Wyższy zasiłek pogrzebowy od 1 stycznia 2026 r. Będzie wynosić 7000 zł. Jest nowy [projekt]

Wyższy zasiłek pogrzebowy od 1 stycznia 2026 r. Będzie wynosić 7000 zł. Jest nowy projekt nowelizacji ustawy. Wznowiono prace nad zwiększeniem zasiłku pogrzebowego. Wcześniej, w związku z sytuacją powodziową w kraju, projekt ten został zdjęty z porządku obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Zasiłek rodzinny 2025 r.: wysokość, do kiedy przysługuje, kryterium dochodowe, wniosek, okres zasiłkowy

Zasiłek rodzinny 2025 r.: wysokość, do kiedy przysługuje, kryterium dochodowe, wniosek, okres zasiłkowy. W 2024 r. wysokość zasiłku rodzinnego podlegała weryfikacji. Jakie kwoty zostały ustalone na nowy okres zasiłkowy? Jak złożyć wniosek o zasiłek rodzinny?

REKLAMA

Edukacja seksualna obowiązkowa w szkołach od 1 września 2025 r. Znamy podstawę programową nowego przedmiotu – uczniowie będą uczyć się m.in. o libido, zachowaniach autoseksualnych, społeczności LGBTQ+, antykoncepcji i in vitro

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało podstawę programową nowego, obowiązkowego przedmiotu – edukacji zdrowotnej – w ramach której, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, od 1 września 2025 r., będą uczyć się m.in. o zdrowiu seksualnym. Do 21 listopada br. – każdy może zgłaszać do niej swoje uwagi.

MS: Przed wycieczkami szkolnymi rodzice będą sporządzać oświadczenia o niekaralności. Rygor odpowiedzialności karnej i własnoręczny podpis

Rząd uwzględnił skargi i narzekania rodziców i dyrektorów placówek oświatowych w sprawie ustawy Lex Kamilek. Dotyczą m.in. obowiązku składania w szkole zaświadczeń o niekaralności w zakresie przestępstw seksualnych. Dotyczy to m.in. rodziców uczniów, którzy jako wolontariusze jadą na wycieczką szkolną jako opiekunowie. Zaświadczenia wystawia KRK. Dziś są one płatne. 

REKLAMA