REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dostać nagrodę jubileuszową szybciej niż po 5 latach? Możesz cieszyć się przelewem trzy razy w ciągu 6 lat. Sprawdź jak [wyliczenia]

nagroda jubileuszowa staż pracy nauczyciel
nagroda jubileuszowa staż pracy nauczyciel
Jak dostać nagrodę jubileuszową szybciej niż po 5 latach? Możesz cieszyć się przelewem trzy razy w ciągu 6 lat. Sprawdź jak [wyliczenia]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasadą jest, że nauczyciel otrzymuje nagrody jubileuszowe kolejnych stopni w odstępach 5 lat pracy, przy czym nagroda najniższego stopnia przysługuje za 20 lat pracy. Jednak w praktyce okazuje się, że sposób naliczania nagród nie jest idealny.

Co wpływa na wysokość nagrody jubileuszowej?

Wysokość nagrody jubileuszowej przysługującej nauczycielom jest uzależniona od dwóch czynników – stażu pracy i wysokości miesięcznego wynagrodzenia za pracę
Za wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową w wysokości:
1) za 20 lat pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego;
2) za 25 lat pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego;
3) za 30 lat pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego;
4) za 35 lat pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego;
5) za 40 lat pracy – 250% wynagrodzenia miesięcznego.

Do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Jak widać, w zakresie obliczania stażu jubileuszowego obowiązują takie same zasady, jak w przypadku obliczania stażu do dodatku za wysługę lat, a więc należy brać pod uwagę nie tylko zatrudnienie w ramach stosunku pracy, ale także tzw. okresy równorzędne. Należą do nich m.in. okresy.:
- pobierania zasiłku dla bezrobotnych i stypendium za okres stażu;
- służby wojskowej;
- pracy na roli;
- urlopu wychowawczego;
- odbywania studiów doktoranckich.

REKLAMA

Dostarczenie dokumentów w trakcie zatrudnienia zmienia sytuację

Z punktu widzenia obliczania stażu pracy uwzględnianego podczas ustalania prawa do nagrody jubileuszowej przysługującej konkretnemu pracownikowi kluczowe jest to, że nauczyciel ma obowiązek udokumentowania swojego prawa do niej, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji, co może mieć miejsce np. gdy prawo to wynika nie tylko z okresu zatrudnienia w danym zakładzie pracy, ale z wcześniejszych okresów zatrudnienia, czy też okresów równorzędnych.
O ile większość nauczycieli zdaje sobie sprawę z tego, że zaliczeniu do stażu jubileuszowego podlegają wcześniejsze okresy zatrudnienia, o tyle nie zawsze wiedzą, na jakich zasadach należy zaliczać do niego okresy równorzędne. Sprawia to, że w praktyce nie są rzadkością sytuacje, w których w trakcie zatrudnienia nauczyciel dostarcza dodatkowe dokumenty np. dotyczące pracy na roli czy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, a jego staż pracy nagle się zmienia. Pracownicy działu kadr zadają sobie wtedy pytanie, jak należy postąpić w tej sytuacji? Często bowiem zdarza się, że nauczyciel otrzymał nagrodę jubileuszową, a krótko po dokonaniu jej wypłaty dostarcza dokumenty podwyższające jego staż jubileuszowy i okazuje się, że jest uprawniony do nagrody wyższego stopnia.
Przepisy jasno wskazują, jak należy postąpić w takiej sytuacji: jeżeli w dniu, w którym pracownik udokumentował swoje prawo do nagrody, upływa okres uprawniający go do dwóch lub więcej nagród jubileuszowych, wypłaca mu się tylko jedną nagrodę – najwyższą. Jeżeli jednak ma w tym dniu okres zatrudnienia, wraz z innymi okresami wliczanymi do tego okresu, dłuższy niż wymagany do nagrody jubileuszowej danego stopnia, a w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia nagrody jubileuszowej wyższego stopnia, nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej – różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.
Co za tym idzie, jeżeli w dniu, w którym pracownik udokumentował swoje prawo do nagrody, ma okres zatrudnienia, wraz z innymi okresami wliczanymi do tego okresu, dłuższy niż wymagany do nagrody jubileuszowej danego stopnia, a po upływie 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia nagrody jubileuszowej wyższego stopnia, zarówno nagroda niższa, jak i nagroda wyższa zostanie wypłacona w pełnej wysokości.

Przykład

Zgodnie z dokumentami znajdującymi się w aktach osobowych Anny B., pracownica uzyskała w styczniu 2023 r. staż pracy uprawniający do nagrody jubileuszowej z tytułu 20 lat pracy. Nagroda ta została wypłacona. Jednak w lutym 2023 r. pracownica dostarczyła pracodawcy zaświadczenie dokumentujące okres pracy na roli, z tytułu którego do jej stażu pracy doliczono 3 lata i 11 miesięcy pracy. Oznacza to, że w lutym 2024 r. pracownica ta nabędzie prawo do nagrody z tytułu 25 lat pracy. Ponieważ między nabyciem praw do obu nagród upłynęło więcej niż 12 miesięcy, nagroda wyższego rzędu zostanie wypłacona w pełnej wysokości. Po upływie kolejnych 5 lat pracy pracownica nabędzie prawo do kolejnej nagrody – z tytułu 30 lat pracy. To zaś oznacza, że na przestrzeni 6 lat i jednego miesiąca pracownica otrzyma trzy nagrody jubileuszowe kolejnych stopni, każdą w pełnej wysokości.

Podstawa prawna

 • ar. 47 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 984 ze zm.)
 • rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz.U. z 2001 r. poz. 1418 ze zm.)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Afa
  2024-02-11 17:08:47
  Czemu zawsze dostają nauczyciele? Czy oni inni potrzeby mają i inne gęby?
  7
 • Przedszkolanka
  2024-01-28 12:37:07
  Budżetówka dostaje sześć pensji za 45 lat pracy, nauczyciel 0 zl
  4
 • Duda
  2024-02-11 20:52:39
  Czy tylko nauczyciele ciężko tyrają w tym kraju?
  4
 • Siwy 57
  2024-02-12 09:23:09
  Budzetowka,czy się stoi,czy się leży to wypłata i odprawa się należy, a np w PŻM Szczecin wprowadzili zarząd komisaryczny PiS zabrali jubilatki odprawy emerytalne drastycznie obniżone i pensje rejsy dłuższe jakiś brzezicki firmę naprawiał, niestety, ci którzy coś wypracowują, dają do budżetu, są często oszukiwani....!
  1
 • Wozny
  2024-02-28 14:50:05
  Jak przejde na emeryture w wieku 65 lat będę mial 50 lat stazu a, do 40 lat wyplacaja jubileusz, to potem juz nie zyje czy co. A przy najnizszej krajowej to dostane najnizsza emeryture.Czyli defakto nie ma sensu ładowac w ten kraj.
  0
 • Julek
  2024-02-12 19:11:23
  A dlaczego tu o nauczycielach tylko pisze a co z resztą.poza budżetówka,tytuł ładnie brzmi a reszta ...
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

„Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

REKLAMA

MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

Jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy? Pytania i odpowiedzi

Odpowiedź na pozew rozwodowy jest ważnym pismem procesowym, w którym pozwany może zawrzeć swoje twierdzenia i wnioski dowodowe. 

REKLAMA

Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

REKLAMA