REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost o 234 zł i 223 zł. Już od 1 stycznia 2025 r. Więcej osób dostanie świadczenia z pomocy społecznej. Czy będą coroczne wzrosty?

pomoc społeczna kryterium dochodowe weryfikacja beneficjent zasiłek
Wzrost o 234 zł i 223 zł. Już od 1 stycznia 2025 r. Więcej osób dostanie świadczenia z pomocy społecznej. Czy będą coroczne wzrosty?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Więcej osób dostanie świadczenia z pomocy społecznej. A to za sprawą planowanego wzrostu kryteriów dochodowych – o 30 i 37 proc., czyli o 234 zł i 223 zł. Już od 1 stycznia 2025 r. Czy będą coroczne wzrosty?

Kryteria dochodowe wpływają na krąg beneficjentów pomocy społecznej

Jednym z najważniejszych elementów systemu pomocy społecznej są kryteria dochodowe, które wpływają na to, jak szeroki będzie krąg jej beneficjentów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kryteria te są weryfikowane co 3 lata, co w obecnej rzeczywistości gospodarczej sprawia, że osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej mogą łatwo stracić do nich prawo. Aby to zobrazować, wystarczy wskazać, że 1 stycznia 2022 r., czyli w dniu ostatniej weryfikacji kryteriów dochodowych, minimalne wynagrodzenie za pracę wynosiło 3010 zł, a minimalna stawka godzinowa 19,70 zł. W drugiej połowie 2024 r. kwoty te wynoszą odpowiednio 4300 zł i 28,10 zł. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób czeka na efekty weryfikacji, które powinny zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.
Jak poinformowało MRPiPS, zgodnie z jego propozycją, dla osoby samotnie gospodarującej kryterium miałby wynosić od nowego roku 1010 zł, a dla osoby w rodzinie 823 zł. Taka propozycja zostanie skierowana do Rady Dialogu Społecznego.
Jak z tego wynika, kryterium dla osoby samotnie gospodarującej wzrośnie o 30 proc., a dla osoby w rodzinie o 37 proc. Zmiany te wpłyną na podwyższenie kwot świadczeń pieniężnych związanych z ustawą o pomocy społecznej, np. pomoc pieniężna na usamodzielnienie wzrośnie z 1837 zł do 2 066 zł, a maksymalny zasiłek stały z 1000 zł do 1229 zł.

REKLAMA

Weryfikacja co rok, czy co 3 lata?

Choć co do zasady kryteria dochodowe podlegają weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyniku badań progu interwencji socjalnej, to jednak ustawa pozwala dokonywać weryfikacji również co rok. Mimo rosnącej w ostatnich latach inflacji i trudnej sytuacji domowych budżetów, rząd nie zdecydował się na skorzystanie z tej możliwości. Bazując na tym doświadczeniu, w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest analizowana możliwość zmian mających na celu wprowadzenie corocznej, obowiązkowej weryfikacji
Warto pamiętać, że propozycja MRPiPS nie kończy sprawy podwyżki kryteriów dochodowych. Ich ostateczne ustalenie jest uzależnione od przebiegu uzgodnień z Radą Dialogu Społecznego. Termin ich zakończenia upływa 15 czerwca. Jeżeli Rada uzgodni zaproponowane kryteria w przewidzianym terminie, minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego ogłosi je w drodze obwieszczenia do 15 lipca. Jeżeli jednak nie zostaną one ustalone przez Radę, to na Radzie Ministrów będzie ciążył obowiązek ustalenia ich w drodze rozporządzenia. Również w tym przypadku terminem granicznym jest 15 lipca.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 760 tys. osób bez pracy. Jak wygląda stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu do innych krajów UE?

GUS podał, że w końcu czerwca 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 4,9 proc. Bez pracy pozostawało 762,2 tys. osób.

Apel krwiodawców wysłuchany. Będzie elastyczny przelicznik donacji składników krwi

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o publicznej służbie krwi. Zmiany przewidują przeniesienie przepisów o przeliczaniu oddanych składników krwi do rozporządzenia. W rozporządzeniu będzie określony elastyczny przelicznik donacji składników krwi oddanych podczas zabiegów aferezy, czyli pobrania bądź usunięcia z krwi określonego składnika.

Zasiłek pogrzebowy 2024 i 2025 r.

Resort pracy skierował do konsultacji publicznych projekt dotyczący zwiększenia kwoty zasiłku pogrzebowego z 4 tys. zł do 7 tys. zł. W opinii ministerstwa finansów podwyżka tego zasiłku może w przyszłości rodzić napięcia budżetowe.

Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

REKLAMA

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

REKLAMA

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców

Rynek książki znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja mniejszych podmiotów na rynku wydawniczym i rynku książki jest dramatyczna. Tak stwierdza prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego.

Czy organ publiczny może wdrożyć jeden system dla zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych?

Większości jednostek samorządu terytorialnego będzie jednocześnie podmiotem prawnym zobowiązanym do wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych i organem publicznym zobowiązanym do wdrożenia zgłoszeń zewnętrznych.

REKLAMA