REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

300 zł na wyprawkę szkolną w 2024 r. warte 100 zł mniej niż w 2018 r. Będzie waloryzacja? Kto otrzyma dodatkowe 100 zł?

W 2024 roku nadal 300 zł na wyprawkę szkolną. Dla kogo? Od kiedy można składać wnioski?
W 2024 roku nadal 300 zł na wyprawkę szkolną. Dla kogo? Od kiedy można składać wnioski?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku lat (dokładnie od roku szkolnego 2018/2019) jest przyznawane tzw. świadczenie 300+, czyli 300 zł przeznaczone na wyprawkę szkolną dla każdego dziecka w ramach programu Dobry Start. Pieniądze te przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mimo, że od czasu wprowadzenia tego świadczenia inflacja osiągnęła dwucyfrowe wartości w skali 2022 roku, a także 2023 roku - nadal świadczenie to nie jest zwaloryzowane i w 2024 roku można liczyć nadal na 300 zł pomocy państwa w wyposażeniu dziecka do szkoły. Jak uzyskać 300 plus? Wnioski można składać od 1 lipca.

Wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną można składać już od 1 lipca 2024 r.

ZUS poinformował, że w lipcu 2024 r. wystartowała kolejna odsłona programu „Dobry Start”. Od przyszłego miesiąca ZUS będzie rozpatrywał wnioski w ramach programu „Dobry Start” i wypłacał 300 zł na wyprawkę szkolną. Zasady składania wniosków się nie zmieniły. Honorowane będą wyłącznie wnioski, które wpłyną od rodziców droga elektroniczną, a wypłatę ZUS będzie realizował przelewem na wskazany we wniosku rachunek bankowy. 

- To już czwarty rok, gdy wnioski o dofinansowanie wyprawki szkolnej realizuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ubiegłym roku w całym kraju ZUS rozpatrzył niemal 4,6 miliona wniosków i wypłacił z tego tytułu około 1 miliard 38 milionów złotych – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Ci co złożyli wnioski w pierwszych dniach lipca już mają pieniądze na koncie. Jak poinformował 17 lipca 2024 r. Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego, w tym województwie rodzice złożyli już ponad 90 tys. wniosków o 300 plus na nowy rok szkolny, a ZUS do tej pory wypłacił świadczenia w kwocie ponad 225 tys. zł.

REKLAMA

Ważne

Wnioski w programie „Dobry Start” można składać między 1 lipca, a 30 listopada 2024 r. Jeśli wniosek trafi do ZUS-u do końca sierpnia, to jest gwarancja, że pieniądze zasilą konto rodzica maksymalnie do końca września.

300 plus - kiedy waloryzacja?

Tak jak wspomniano na wstępie, świadczenie z programu Dobry Start - czyli te 300 zł na wyprawkę szkolną jest wypłacane od 2018 roku (pierwsze wnioski mogły być składane od 1 lipca 2018 r.). Program ten został uruchomiony przez Uchwałę Rady Ministrów nr 80 z 30 maja 2018 r. (Dz. U. z 1 czerwca 2018 r., poz. 514).
A nie jest dla nikogo tajemnicą, że od tego czasu ceny wielu produktów (w tym stanowiących elementy wyprawki szkolnej). Dość wspomnieć, że średnioroczna inflacja wyniosła w 2019 roku 2,3% w 2020 r. 3,4%, w 2021 r. 5,1%, w 2022 roku 14,4% a w 2023 roku 11,4%. Aktualnie w 2024 roku inflacja spada ale na cały rok jest prognozowane przez NBP 4,3% inflacji. Na razie średnia wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych za 5 miesięcy 2024 roku wynosi 2,68%

Z tych danych widać wyraźnie, że 300 zł w 2024 roku ma znacznie mniejszą wartość realną (ok. ⅓ niższą) niż w momencie uruchomienia programu Dobry Start. Czy nastąpi waloryzacja tego świadczenia? Niestety rząd nie ma w najbliższych planach waloryzacji 300 plus.

Dla kogo 300 plus?

Świadczenie 300 plus jest przeznaczone dla rodziców i opiekunów każdego uczącego się dziecka w wieku od 7 do 20 lat (lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnością). Rodzice i opiekunowie takich dzieci mogą dostać po 300 zł jednorazowego dofinansowania na każde dziecko spełniające ww. kryteria. 

Ważne

ZUS informuje, że wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, a zatem uczniowie ostatnich klas techników i liceów i uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek graniczny, czyli 20. albo 24. rok życia, ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w bieżącym (2024) roku kalendarzowym.

Co bardzo ważne, przyznanie i wypłata pieniędzy z 300 plus nie jest uzależniona od dochodów uzyskiwanych w rodzinie. 

Pieniądze należy przeznaczyć na zakup podręczników, zeszytów oraz innego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych. 

Ważne

Wsparcie w postaci 300 zł przysługuje raz w roku na jedno dziecko.

Jak złożyć wniosek?

REKLAMA

Wniosek o wyprawkę szkolną ZUS przyjmuje tylko drogą elektroniczną – za pomocą aplikacji mobilnej mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Na PUE ZUS jest specjalny kreator wniosków o świadczenie 300 plus. Jest intuicyjny i prowadzi użytkownika przez wszystkie etapy składania wniosku. Ważne, by oprócz wielu danych, podać poprawny numer rachunku bankowego, na który ma wpłynąć świadczenie. Ponadto należy wskazać adres mailowy oraz numer telefonu - czyli dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawiadomienia dotyczące wyprawki szkolnej ZUS również będzie przekazywał w formie elektronicznej. Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS znajdzie się także cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Ważne

ZUS wskazuje, że informację o przyznaniu świadczenia będzie można znaleźć w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Dodatkowe 100 zł (dodatek do zasiłku rodzinnego) z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

Z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, otrzymujący zasiłek rodzinny rodzice lub opiekunowie dziecka a także osoby uczące się mogą raz w roku otrzymać 100 zł (oprócz przysługującemu wszystkim świadczenia 300 plus) na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem nowego roku szkolnego lub nauki dziecka w „zerówce".  

To dodatkowe 100 zł przysługuje:
1. rodzicom dziecka (jednemu z nich),
2. opiekunowi faktycznemu dziecka (tzn. osobie faktycznie się nim opiekującej, jeżeli wystąpiła do sądu rodzinnego o adopcję tego dziecka),
3. opiekunowi prawnemu dziecka,
4. osobie uczącej się (czyli osobie pełnoletniej uczącej się, niepozostającej na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony).

Ważne

Te dodatkowe 100 zł można otrzymać jeżeli rodzic, opiekun albo osoba ucząca się:
1) ma przyznane prawo do zasiłku rodzinnego,
2) złoży stosowny wniosek do 31 października tzn. do dnia zakończenia okresu zasiłkowego, w którym rozpoczęto rok szkolny albo przygotowanie dziecka do szkoły w „zerówce".

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje, że jeżeli dana osoba nie ma jeszcze przyznanego prawa do zasiłku rodzinnego – aby nie stracić prawa do 100 zł dodatku z tytułu rozpoczęcia danego roku szkolnego – powinna złożyć wniosek o przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego i dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w nieprzekraczalnym terminie do 31 października.

Informacje o tym, jak się ubiegać o przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego oraz jakie dokumenty są do tego potrzebne, znajdują się na portalu Emp@tia.
Formularz wniosku o przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego znajduje się również na portalu Emp@tia

Wzór formularza wniosku i innych niezbędnych dokumentów do przyznania zasiłku rodzinnego i dodatku szkolnego udostępnia również podmiot realizujący świadczenia rodzinne, czyli urząd gminy lub miasta, ośrodek pomocy społecznej lub inna jednostka organizacyjna gminy.          

Podstawa prawna: 
- Rozporządzenie Rady Ministrów z 15 czerwca 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu "Dobry start" - Dz.U. 2021 poz. 1092.
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. z 2021, poz. 1481)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

REKLAMA

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

REKLAMA