| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Nieletni i prawo > Prawa nieletnich rodziców

Prawa nieletnich rodziców

Przed nieletnimi osobami, które oczekują bądź mają już dziecko powstaje szereg problemów. Jak wygląda sytaucja prawna nieletnich rodziców?

Nieletnia matka

Osoba nieletnia nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych. Sama działa i jest reprezentowana przez przedstawiciela ustawowego, najczęściej swoich rodziców. Stąd nie może być przedstawicielem ustawowym dla swojego dziecka. Z tego samego powodu nie posiada władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Najczęściej przedstawicielami ustawowymi dziecka nieletniej matki zostają jej rodzice. Watro wiedzieć, że nie dzieje się to automatycznie. Dziadkowie zostają przedstawicielami ustawowymi na mocy decyzji sądu opiekuńczego. Jeżeli nie chcą oni podjąć się tego obowiązku, przedstawicielem ustawowym może zostać osoba, która będzie w stanie należycie dbać o dobro i interesy dziecka. Sąd wyznaczy kuratora, jeżeli taka osoba sama się nie zgłosi. Matka nabywa prawa rodzicielskie, gdy skończy 18 rok życia.

Zobacz również serwis: Nieletni

Nieletni ojciec

Według prawa polskiego ojciec może uznać dziecko pochodzące ze związku niemałżeńskiego. Dla skuteczności tej czynności wymagana jest zgoda matki dziecka. Jeżeli matka dziecka jest nieletnia, nie może wyrazić zgody na uznanie. Nieletni ojciec oczywiście też nie może uznać dziecka. Jeżeli natomiast ojciec dziecka jest osobą pełnoletnią i chce być jego przedstawicielem ustawowym, może wytoczyć powództwo o ustalenie ojcostwa. Powództwo wytacza się przed sądem rejonowym miejsca zamieszkania matki i dziecka.

Ślub a pełnoletność

Według prawa polskiego kobieta, która skończyła 16 rok życia za zgodą sądu opiekuńczego może zawrzeć związek małżeński. Sąd wyrażając zgodę, weźmie pod uwagę dobro kobiety i nowo powstałej rodziny. Jeżeli rzeczywiście kobieta zawrze związek małżeński, będzie traktowana jak osoba pełnoletnia, będzie miała pełną zdolność do czynności prawnych i zostanie przedstawicielem ustawowym dziecka. Należy zauważyć, że polskie prawo nie przewiduje podobnego ustępstwa na rzecz mężczyzny, który ukończył 16 rok życia.

Obowiązek szkolny

Problemem, z którym muszą borykać się młodzi rodzice jest pogodzenie obowiązku wychowania dziecka i obowiązku szkolnego. Szkoła nie może wyrzucić uczennicy tylko dlatego, że zaszła w ciążę. Dodatkowo, jeżeli nie mogła ona przystąpić do egzaminów ze względu na poród i połóg szkoła zobowiązana jest wyznaczyć jej dodatkowy termin egzaminu, nie później jednak niż 6 miesięcy od pierwszego terminu. Obowiązek szkolny trwa do roku szkolnego, w którym uczeń ukończył 18 lat.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kobieta, która po ukończenia 16 roku życia wstąpiła w związek małżeński, automatycznie staje się pełnoletnia.
Kobieta, która po ukończenia 16 roku życia wstąpiła w związek małżeński, automatycznie staje się pełnoletnia.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »