reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Praca małoletnich > Ochrona zdrowia pracowników młodocianych

Ochrona zdrowia pracowników młodocianych

Pracownicy młodociani ze względu na wiek oraz konieczność zapewnienia odpowiednich warunków rozwoju (tak fizycznego jak i psychicznego) są szczególnie chronieni regulacjami prawnymi.

Badania lekarskie

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawców zatrudniających małoletnich obowiązek właściwej opieki medycznej (lekarskiej). W myśl art. 201 § 1 pracownicy młodociani podlegają wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia. Zakres tych badań oraz terminy ich przeprowadzania szczegółowo określony został w rozporządzeniu MZiOS z dnia 30.5.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych Kodeksem pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 ze zm.). Zgodnie z powołanymi przepisami jako badania wstępne traktowane są również badania oparte o tzw. o tzw. wskazówki metodyczne w sytuacji, kiedy zatrudniony już młodociany zostaje przeniesiony na inne stanowisko pracy w tej samej jednostce zatrudniającej.

Jeżeli lekarz orzeknie, że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego, pracodawca ma obowiązek zmienić rodzaj wykonywanej pracy. W sytuacji gdy nie ma takiej możliwości powinien niezwłocznie rozwiązać z młodocianym umowę o pracę, i nie ma tu znaczenia czy jest to umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego, czy też „zwykła” umowa o pracę. W przypadku takim pracodawca zobowiązany jest wypłacić młodocianemu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a także ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Pracodawca ma także obowiązek informowania pracownika młodocianego o informacje o ryzyku zawodowym i związaną z tym ochroną zdrowia. Ze względu na fakt, że młodociany ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych informacje te powinny „trafić” także do rodziców lub opiekunów prawnych danego młodocianego.

Skrócony czas pracy

Młodocianego obowiązuje skrócony czas pracy i nie ma tu znaczenia czy pracuje na podstawie „zwykłej” umowy o pracę czy też umowy w celu przygotowania zawodowego. Oznacza to też iż pracownicy młodociani nie mogą być zatrudniani w ramach równoważnego, a także elastycznego czasu pracy. Kodeks pracy stanowi, że czas pracy osoby przed ukończeniem 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę, a po ukończeniu 16 roku życia, ale przed osiągnięciem pełnoletniości - 8 godzin na dobę. Taka regulacja nie stanowi przeszkody by młodociany pracował w niedziele i święta ustawowe na zasadach podobnych - jak praca dorosłych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama