reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Wychowanie przedszkolne

Wychowanie przedszkolne

Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku od 3 do 6 lat i jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w zespołach wychowania przedszkolnego i punktach przedszkolnych. Jak skorzystać z zagwarantowanego wychowania przedszkolnego?

Wychowanie przedszkolne ma na celu zapewnienie dzieciom opieki, wspomaganie indywidualnego rozwoju oraz wypełnienie podstawy programowej. Realizacja zagwarantowanego wychowania przedszkolnego nastręcza wielu trudności już na etapie dokonywania zapisu dziecka do przedszkola.

Wiek dziecka

Wychowanie przedszkolne obejmuje co do zasady dzieci od 3 roku życia. Gdy dziecko ukończy 2,5 roku także może zostać przyjęte do przedszkola. Musi być to szczególnie uzasadnione. Wystarczający będzie argument, np. uczęszczania do danej placówki drugiego, starszego dziecka i chęć rodziców by dzieci przebywały razem. Rodzice młodszych dzieci mogą ubiegać się o przyznanie miejsca w żłobku.

Pięciolatki mają ustawowo zagwarantowane miejsce w gminnym przedszkolu. Dziecko zanim rozpocznie naukę w szkole musi co najmniej jeden rok spędzić w przedszkolu. Są przyjmowane niezależnie od przeprowadzanego procesu rekrutacji. Jedynym kryterium, które decyduje o przyjęciu do konkretnej placówki jest miejsce zameldowania dziecka.

Wychowanie przedszkolne

Od września 2014 roku obowiązkiem szkolnym objęte zostaną siedmiolatki (urodzone w 2007 roku) oraz sześciolatki (urodzone od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku). Dzieci z drugiej połowy roku będą uczęszczać do szkoły lub przedszkola na dotychczasowych zasadach (tzn. wyboru dokonają rodzice lub opiekunowie).

Dostępność do przedszkoli zmieni się dopiero we wrześniu 2015 roku. Każde dziecko czteroletnie zyska prawo do edukacji przedszkolnej, a we wrześniu 2017 roku – także dzieci trzyletnie.

Zobacz również: Miejsce w przedszkolu dla wszystkich dzieci od 2015 roku

Kwestia rejonizacji

Zgodnie z definicją słownika języka polskiego rejonizacja to podział na rejony ograniczający zasięg działalności instytucji usługowych do osób zamieszkałych w danym rejonie. Zgodnie z tym do przedszkola publicznego przyjmowani są przede wszystkim kandydaci zamieszkali na obszarze danej gminy. Pierwszym kryterium decydującym o przyjęciu dziecka do przedszkola jest miejsce zamieszkania. Jeśli liczba dzieci jest większa niż liczba dostępnych miejsc, wówczas brane są pod uwagę łącznie inne kryteria. Należą do nich: wielodzietność rodziny, niepełnosprawność dziecka, jednego lub dwojga rodziców lub rodzeństwa, samotne macierzyństwo i objęcie dziecka pieczą zastępczą. Jeśli uzyskane wyniki są równorzędne lub nadal pozostają wolne miejsca przeprowadzany jest drugi etap postępowania. Kryteria ustala wówczas organ prowadzący. Muszą one zapewniać najpełniejszą realizację potrzeb dziecka i rodziny, zwłaszcza te dotyczące zatrudnienia. Organ może także wziąć pod uwagę kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata. W drugim etapie ocenie może podlegać nie więcej niż sześć kryteriów. Dopiero po zakończeniu procesu rekrutacji, o ile pozostaną wolne miejsca dyrektor danej placówki może podjąć decyzję o przyjęciu dziecka mieszkającego w innej miejscowości. Jest to jedyna droga do otrzymania miejsca w przedszkolu znajdującym się w innej miejscowości niż ta, w której dziecko zamieszkuje.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama