REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wychowanie przedszkolne

Aleksandra Pajewska
Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku od 3 do 6 lat. /fot. Fotolia
Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku od 3 do 6 lat. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku od 3 do 6 lat i jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w zespołach wychowania przedszkolnego i punktach przedszkolnych. Jak skorzystać z zagwarantowanego wychowania przedszkolnego?

Wychowanie przedszkolne ma na celu zapewnienie dzieciom opieki, wspomaganie indywidualnego rozwoju oraz wypełnienie podstawy programowej. Realizacja zagwarantowanego wychowania przedszkolnego nastręcza wielu trudności już na etapie dokonywania zapisu dziecka do przedszkola.

REKLAMA

Wiek dziecka

REKLAMA

Wychowanie przedszkolne obejmuje co do zasady dzieci od 3 roku życia. Gdy dziecko ukończy 2,5 roku także może zostać przyjęte do przedszkola. Musi być to szczególnie uzasadnione. Wystarczający będzie argument, np. uczęszczania do danej placówki drugiego, starszego dziecka i chęć rodziców by dzieci przebywały razem. Rodzice młodszych dzieci mogą ubiegać się o przyznanie miejsca w żłobku.

Pięciolatki mają ustawowo zagwarantowane miejsce w gminnym przedszkolu. Dziecko zanim rozpocznie naukę w szkole musi co najmniej jeden rok spędzić w przedszkolu. Są przyjmowane niezależnie od przeprowadzanego procesu rekrutacji. Jedynym kryterium, które decyduje o przyjęciu do konkretnej placówki jest miejsce zameldowania dziecka.

Wychowanie przedszkolne

Od września 2014 roku obowiązkiem szkolnym objęte zostaną siedmiolatki (urodzone w 2007 roku) oraz sześciolatki (urodzone od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku). Dzieci z drugiej połowy roku będą uczęszczać do szkoły lub przedszkola na dotychczasowych zasadach (tzn. wyboru dokonają rodzice lub opiekunowie).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dostępność do przedszkoli zmieni się dopiero we wrześniu 2015 roku. Każde dziecko czteroletnie zyska prawo do edukacji przedszkolnej, a we wrześniu 2017 roku – także dzieci trzyletnie.

Zobacz również: Miejsce w przedszkolu dla wszystkich dzieci od 2015 roku

Kwestia rejonizacji

Zgodnie z definicją słownika języka polskiego rejonizacja to podział na rejony ograniczający zasięg działalności instytucji usługowych do osób zamieszkałych w danym rejonie. Zgodnie z tym do przedszkola publicznego przyjmowani są przede wszystkim kandydaci zamieszkali na obszarze danej gminy. Pierwszym kryterium decydującym o przyjęciu dziecka do przedszkola jest miejsce zamieszkania. Jeśli liczba dzieci jest większa niż liczba dostępnych miejsc, wówczas brane są pod uwagę łącznie inne kryteria. Należą do nich: wielodzietność rodziny, niepełnosprawność dziecka, jednego lub dwojga rodziców lub rodzeństwa, samotne macierzyństwo i objęcie dziecka pieczą zastępczą. Jeśli uzyskane wyniki są równorzędne lub nadal pozostają wolne miejsca przeprowadzany jest drugi etap postępowania. Kryteria ustala wówczas organ prowadzący. Muszą one zapewniać najpełniejszą realizację potrzeb dziecka i rodziny, zwłaszcza te dotyczące zatrudnienia. Organ może także wziąć pod uwagę kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata. W drugim etapie ocenie może podlegać nie więcej niż sześć kryteriów. Dopiero po zakończeniu procesu rekrutacji, o ile pozostaną wolne miejsca dyrektor danej placówki może podjąć decyzję o przyjęciu dziecka mieszkającego w innej miejscowości. Jest to jedyna droga do otrzymania miejsca w przedszkolu znajdującym się w innej miejscowości niż ta, w której dziecko zamieszkuje.

Rodzina wielodzietna

Dzieci pochodzące z rodzin wielodzietnych przyjmowana są do przedszkola w pierwszej kolejności. Jest to generalna zasada wprowadzona do ustawy. Nie jest to uzależnione od spełnienia żadnych dodatkowych kryteriów. Rodzina wielodzietna rozumiana jest jako ta, w której wychowuje się troje lub więcej dzieci. Wystarczy, że dziecko pochodzi z takiej rodziny by dostało się do przedszkola.

Rodzina niepełna

Dzieci wychowujące się w rodzinach niepełnych także mają prawo do przyjęcia do przedszkola na preferencyjnych warunkach. Zgodnie z ustawową definicją, zawartą w art. art. 1 pkt 11 ustawy z 6 grudnia 2013 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (ustawa rekrutacyjna), samotne wychowywanie dziecka rozumiane jest jako wychowywanie podopiecznego przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostająca w separacji orzeczonej prawomocnej wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem. Pozostawanie w nieformalnym związku i wspólne zamieszkiwanie nie wpływają na utratę statusu osoby samotnie wychowującej dziecko.

Wymagane dokumenty

Osoby ubiegające się o przyznanie miejsca w przedszkolu zobligowane są do złożenia stosownych dokumentów. I tak rodziny wielodzietne zobowiązane są do okazania oświadczenia, że posiadają co najmniej troje dzieci. Osoba samotnie wychowująca dziecko – prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację albo akt zgon oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz o niewychowywaniu innego dziecka wspólnie z jego rodzicem. Rodzina zastępcza – dokumenty poświadczające objęcie dziecka opieką. Jeśli zostało wprowadzone jakiekolwiek kryterium dodatkowe, np. kryterium dochodowe, wtedy również musi być ono udokumentowane, np. w postaci zaświadczenia o uzyskanych dochodach. Dyrektorzy szkół i samorządy na mocy art. 1 pkt 11 ustawy z 6 grudnia 2013 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw uzyskali uprawnienie do wglądu w w/w dokumenty.

Dostępność miejsc w placówce

Przyjęcie dziecka do przedszkola w trakcie trwania roku szkolnego uzależnione jest tylko od woluntatywnej decyzji dyrektora. Nie ma wówczas zastosowania postępowanie rekrutacyjne. Rodzicom będącym w takiej sytuacji pozostaje jedynie skorzystanie z oferty placówek niepublicznych.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Zmienione przepisy realizują wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 stycznia 2013 r. (sygn. akt K 38/12). TK stwierdził, iż kryteria naboru do szkół i przedszkoli powinny wynikać z ustawy, a nie z rozporządzenia ministra edukacji narodowej. Przepisy, które w ustawie nie gwarantują każdemu dziecku miejsca w szkole podstawowej i gimnazjum, są naruszeniem konstytucji.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz.U. 1991 nr 95 poz. 425 z późn. zm.),
  • wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 stycznia 2013 r. (sygn. akt K 38/12).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt zmian

Sąd nie zawsze orzeknie przepadek pojazdu nietrzeźwego kierowcy. Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt nowelizacji Kodeksu karnego został opublikowany w RCL.

Zmiany w testamentach 2024 - będzie testament w formie nagrania wideo, nowy testament wojskowy i co jeszcze?

Zmiany w testamentach w 2024 roku przewidują nowy testament w formie nagrania wideo (testament audiowizualny) i nowy testament wojskowy. Będą większe wymagania dla sporządzenia testamentu ustnego. Likwiduje się testament podróżny i wydłuża katalog osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Zmiany w prawie spadkowym. Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Zmiany te obejmują m.in. przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu.

Ważna wiadomość dla kredytobiorców. Chodzi o wakacje kredytowe

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych nie zgłosiła poprawek do ustawy o wakacjach kredytowych. Teraz trafi ona pod obrady Senatu. Według Ministerstwa Finansów, z wakacji kredytowych na zasadach opisanych w ustawie będzie mogło skorzystać 562 tys. kredytobiorców, podczas gdy kredytów w Polsce jest prawie 2 mln.

REKLAMA

WOS w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. Jest wniosek ZNP

ZNP zwrócił się do MEN o przywrócenie WOS-u w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. W związku z zapowiedzią likwidacji przedmiotu historia i teraźniejszość ZNP zaproponował przywrócenie wiedzy o społeczeństwie w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy obawiają się, że bez tego nauczyciele mogą tracić zatrudnienie.

Dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego także w zerówkach

Komu przysługuje dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego? Taka kwota należy się także w zerówce. Sprawdź, ile osób może wnioskować o dodatkowe 100 zł.

Prawie 300,00 zł dodatku dyferencyjnego na jedno dziecko. Na pełnoletniego ucznia i studenta prawie 1100,00 zł. Sprawdź, dla kogo.

Aby móc skorzystać z dodatku dyferencyjnego, dziecko nie musi mieszkać na terenie Niemiec, a jego rodzice nie muszą być małżeństwem. Wystarczające jest to, że jedno z rodziców jest aktywne zawodowo na terenie Niemiec.

ZNP apeluje do MEN: przywróćmy WOS w miejsce HiT - tylko na przyszły rok szkolny

MEN zapowiedział już likwidację przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje aby w to miejsce MEN przywrócił przedmiot wiedza o społeczeństwie (popularny WOS) w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy z ZNP obawiają się, że bez tej "podmiany" przedmiotów część nauczycieli może stracić zatrudnienie.

REKLAMA

"Edukacja z wojskiem" - 6 maja wystartuje pilotażowy program dla uczniów. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych

"Edukacja z wojskiem", czyli pilotażowy program dla uczniów, potrwa od 6 maja do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych. List intencyjny w tej sprawie podpisali minister edukacji Barbara Nowacka i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Szkole Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków na warszawskim Ursynowie.

1000 zł na kolonie letnie dla dzieci i młodzieży urodzonych od 01 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2018 roku w 2023 r. Co w 2024 r.?

W 2023 r. dzieci i młodzież, które urodziły się między 01 stycznia 2007 roku a 31 grudnia 2018 roku mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 1000 zł. Taki wypoczynek finansowany był ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Co z 2024 r.?

REKLAMA