Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

300 plus dla zerówki w 2021 r.?

300 plus dla zerówki w 2021 r.?/Fot. Shutterstock
300 plus dla zerówki w 2021 r.?/Fot. Shutterstock
shutterstock
Czy świadczenie 300 plus w 2021 r. przysługuje na dziecko uczęszczające do zerówki lub przedszkola? Co ze studentami?

300 plus w 2021 – nowe rozporządzenie

W tym roku wnioskowanie i wypłata świadczenia z programu „Dobry start”, często nazywanego „300 plus” odbywa się według zmienionych zasad. Zostały one określone w rozporządzeniu z dnia 15 czerwca 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu "Dobry start".

300 plus w 2021 r. - ZUS

Aktualnie postępowanie w sprawie o świadczenie dobry start prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wypłata pieniędzy na szkolną wyprawkę odbywa się na konto. Tak jak w latach poprzednich kwota świadczenia to 300 zł.

300 plus w 2021 r. – dla kogo?

Zgodnie z rozporządzeniem świadczenie dobry start przysługuje:

 • rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym, rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych - raz w roku na dziecko;
 • osobom uczącym się - raz w roku.

Ponadto wsparcie przysługuje w związku z rozpoczęciem roku szkolnego do ukończenia:

 • przez dziecko lub osobę uczącą się 20. roku życia;
 • przez dziecko lub osobę uczącą się 24. roku życia - w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.

Świadczenie dobry start przysługuje także w przypadku:

 • ukończenia 20. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20. rok życia;
 • ukończenia 24. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 24. rok życia - w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.

W przypadku dziecka biorącego udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych świadczenie dobry start przysługuje nie wcześniej niż od roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 7. rok życia.

300 plus dla zerówki w 2021 r.?

Zgodnie z § 6 rozporządzenia świadczenie dobry start nie przysługuje na dziecko z tytułu rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego.

Oznacza to, iż wsparcie nie zostało przewidziane na dzieci, które realizują roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu czy „zerówce” prowadzonej w szkole.

300 plus dla przedszkolaka w 2021 r.?

Podobnie jak w poprzednich latach świadczenie dobry start (tzw. 300 plus) nie przysługuje na dziecko uczęszczające do przedszkola.

300 plus dla studenta w 2021 r.?

Czy osobą uczącą się, której przysługuje świadczenie jest również student?

Rozporządzenie osobę uczącą się definiuje jako osobę pełnoletnią uczącą się w szkole, niepozostającą na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony, oraz osobę usamodzielnianą, o której mowa w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Szkoła zaś oznacza szkołę podstawową, szkołę ponadpodstawową, klasy dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej prowadzone w szkole ponadpodstawowej, szkołę artystyczną, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

Świadczenie dobry start nie przysługuje zatem studentom.

Kto jeszcze nie dostanie świadczenia 300 plus?

Zgodnie z przepisami wsparcie nie przysługuje, gdy dziecko lub osoba ucząca się zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu "Dobry start" (Dz. U. z 2021 r., poz. 1092)

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Posiłki w szkole i w przedszkolu. Zasady odpłatności, rozliczania i naliczania odsetek za nieterminowe płatności
Posiłki w szkole i w przedszkolu. Zasady odpłatności, rozliczania i naliczania odsetek za nieterminowe płatności
Tylko teraz
29,00 zł
39,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(10)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Eee
  2021-07-13 14:25:45
  A dziecko w żłobku czy w przedszkolu nie potrzebuje worka kapci, ubranek czy innych rzeczy? Uważam, że każdemu dziecku powinno takie świadczenie przysługiwać, nawet tym najmłodszym... W końcu to przyszłość naszego narodu.
  4
 • Zniesmaczona
  2021-07-28 08:41:23
  Strartery (przez białe, kolorowe rysę z papieru, kredki, plasteliny, bibuły, kleje, karty pracy (tak, tak, tak, w przedszkolach publicznych Panie również realizują program edukacyjny w oparciu o karty pracy). No ale nie, polskie państwo uważa że tylko wsparcia potrzebują dzieci starsze, młodsze nie.
  1
 • Piotrowski
  2021-08-21 02:56:39
  a może zamiast dawać pieniądze... rząd udostępniłby potrzebne materiały, żeby rodzice nie musieli się o to martwić, a przy takiej ilości dzieci i zamówieniu rządowym ceny znacząco by spadły, przez co cały naród zaoszczędziłby ze względu na to, iż pieniądze które są przeznaczone na "pomoc" brane są z budżetu Państwa który i tak nie jest....
  0
 • Mamusia
  2021-08-25 08:52:12
  Materiały edukacyjne dla przedszkolaka (nie uwzględniając artykułów plastycznych, środków higieny, obuwia zmienniego itd.) to koszt min. 150 zł. Do tego dochodzą artykuły plastyczne tj. papier biały, kolorowy, 2 rodzaje bloków, 4 rodzaje kredek, plastelina, 2 rodzaje farb, kilka szt. kleju, gruba teczka na prace; dodatkowo: 4x nawilżane chusteczki, 2 pudełka zwykłych, kubek, szczotka, pasta, identyfikator, buty zmienne, 5 par majtek, koszulka, spodnie, skarpetki. Zdecydowanie 300 zł to za mało, a według rządu przedszkole nie wymaga nakładu finansowego ze strony rodziców. Przy mojej dwójce przedszkolaków (3 i 6 lat) koszt x2.
  1
 • niebo
  2021-09-04 18:15:08
  Przepraszam, ale skoro "0" zerówka to OBOWIĄZEK NAUKI no to kuźwa powinno moje dziecko dostać te 300+. Informacja z przedszkola brzmi:" wyprawka dla najstarszej grupy to w tym roku 330zł: podręcznik, karty pracy i pozostałe rzeczy". No i co??????? Co wy myślicie, że spada nam z nieba?
  0
 • UCZCIWIE
  2021-07-18 15:35:28
  A GDZIE JEST CO MIESIAC PIENIADZE DLA BEZROBOTNYCH DLUGOTRWALE ZAREJESTROWANYCH PIS ZAPOMNIAL O TYCH LUDZIACH PRZY URNACH LUDZIE ZAPOMNA O PISIE POLSKI LAD DO SYTA A BEZROBOTNI STARSI BEZ PIENIEDZY CZESTO Z BRAKU MIEJSC PRACY I Z CHOROBAMI BEZWARUNKOWE PIENIADZE DLA WSZYSKICH
  8
  pokażodpowiedzi (1)
 • 300 +
  2021-07-13 06:43:38
  I tak moja córcia pójdzie do pierwszej klasy jako 6 latka w tym roku szkolnym będzie uczęszczała do zerówki jako 5 latka🙂
  4
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
1 sty 2000
3 gru 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta i Sylwester poza domem – ceny
Święta i Sylwester poza domem – ceny. Ktoś, kto dawno nie wyjeżdżał do hotelu może być w szoku. Stawki za dobę w polskich kurortach są często o 20-30% wyższe niż przed epidemią. Dotyczy to sylwestrowego weekendu, który jest szczególnie drogi – prawie o połowę droższy niż np. Wigilia.
Zakupy przedświąteczne – jak dbać o bezpieczeństwo?
Zakupy przedświąteczne mogą wykorzystać oszuści. Policja podpowiada na co uważać i jak zadbać o bezpieczeństwo.
Całkowity zakaz aborcji - projekt odrzucony w pierwszym czytaniu
Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Jakie były założenia projektu?
Rodzinny kapitał opiekuńczy od 2022 r.
Rodzinny kapitał opiekuńczy od 1 stycznia 2022 r. będzie przysługiwał na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia.
Zboczenie działania oraz błąd co do osoby przy dokonaniu zabójstwa
Zapewne każdy karnista spotkał się z pojęciami: „Aberratio ictus vel iactus (z łac. „zboczenie działania” oraz „error in persona” (z łac. „błąd co do osoby”).
Emerytury i renty z KRUS - kwoty przychodu od 1 grudnia 2021 r.
Od 1 grudnia 2021 r. zmieniły się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych z KRUS.
KE zamknęła postępowanie naruszeniowe przeciwko Polsce
Komisja Europejska zamknęła postępowanie naruszeniowe przeciwko Polsce dotyczące regulacji emerytalnych dla sędziów Sądu Najwyższego.
Wniosek o paszport – planowane zmiany
Wniosek o paszport nie będzie składany w papierowej formie. To jedna z wielu zmian, jakie zakłada nowa ustawa o dokumentach paszportowych.
Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach szansą na reset urzędów wojewódzkich?
W cieniu kontrowersyjnych zmian dotyczących nielegalnego przekraczania granicy rząd przygotowuje znaczne zmiany w udzielaniu zezwoleń na pobyt w Polsce. Na ujawnienie końcowego projektu musieliśmy czekać wiele miesięcy, a poprzednie zmiany przepisów migracyjnych miały charakter doraźny i dotyczyły głównie sytuacji na wschodniej granicy Polski.
Jakie warunki należy spełnić, aby ogłosić upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka to coraz częściej pojawiające się sformułowanie zarówno w mediach jak i pośród najbliższych. Wielu zadłużonych Polaków zadaje sobie pytanie, czy ich problemy finansowe są „wystarczające”, aby móc się oddłużyć, czy dłużnik musi spełniać jakieś warunki, a nawet niejednokrotnie sądzą, że to rozwiązanie nie jest odpowiednim do pozbycia się swoich problemów. Jak wygląda to w praktyce?
Krajowy Rejestr Zadłużonych - nowe przepisy weszły w życie
Weszły w życie przepisy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Jakie dane znajdą się w nowym systemie?
Ochrona sygnalistów – przepisy, zakres. Kto i jak będzie chroniony?
Ochrona sygnalistów. Firmy czekają nadal na wejście w życie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, która stanowić ma implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Przepisy chroniące sygnalistów, zgodnie z wymaganiami dyrektywy, powinny zostać implementowane do polskiego porządku prawnego najpóźniej 17 grudnia 2021 r.
Rosnącej inflacji obawia się większość konsumentów [RAPORT]
Z raportu Intrum ”European Consumer Payment Report 2021” wynika, iż 8 na 10 konsumentów w Polsce obawia się rosnącej inflacji.
Ustawa antylichwiarska - projekt przyjęty przez rząd
Rząd przyjął projekt przygotowanej przez resort sprawiedliwości ustawy w sprawie przeciwdziałania lichwie. Jakie zmiany przewidują nowe przepisy?
Jak oznaczenie współpracy wpływa na zaufanie do influencera?
Konsumenci ufają influencerom oznaczającym współpracę z markami - wynika z badania LifeTube i IQS przeprowadzonego na platformie Omnisurv by IQS.
Czy uważniej sprawdzamy wpływy z wynagrodzeń? [BADANIE]
Jak jednak wynika z badania ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, blisko 40 procent Polaków przyznaje, że sprawdza uważniej swoje wpływy z tytułu wynagrodzenia, niż miało to miejsce przed wybuchem pandemii.
Obostrzenia od 1 grudnia 2021 r.
Obostrzenia obowiązujące od 1 grudnia 2021 r. zawarto w nowym rozporządzeniu, które ukazało się w Dzienniku Ustaw.
Ostatni dzień na złożenie wniosku o świadczenie dobry start
Ostatni dzień na złożenie wniosku o świadczenie dobry start. Do 30 listopada 2021 r. rodzice mogą ubiegać się o wyprawkę.
Zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe - poprawki Senatu
Senat wprowadził poprawki do noweli zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Czego dotyczą?
Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o „Dobry start”
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina o terminie na złożenie wniosku o o świadczenie z programu „Dobry start”. Nabór trwa tylko do 30 listopada.
Black Friday - UOKiK radzi
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy okazji Black Friday przypomina do czego zobowiązani są sprzedawcy i jakie prawa mają konsumenci.
Tegoroczny Black Friday a nasze finanse
Dlaczego tegoroczny Black Friday może być szczególnie niebezpieczny dla naszych finansów? O jakich ważnych zasadach warto pamiętać podczas zakupów?
Rosnąca adaptacja kryptowalut
Rosnąca adaptacja kryptowalut jest już faktem. Z czym jest związana? Które podmioty zamierzają korzystać w kryptowalut?
Limity dorabiania dla emerytów i rencistów od grudnia 2021 r.
Nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów będą obowiązywały od grudnia 2021 r. Kogo dotyczą kwoty graniczne?
Zmiana czasu w 2022 roku
Zmiana czasu w 2022 roku została określona w projekcie nowego rozporządzenia. Kiedy będziemy przestawiali zegarki?