REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opinia psychologiczna dla rodziny zastępczej

 Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.
Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego
Opinia psychologiczna dla rodziny zastępczej/ Fot. Fotolia
Opinia psychologiczna dla rodziny zastępczej/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uzyskanie pozytywnej opinii psychologicznej stanowi jeden z koniecznych wymogów stawianych przed kandydatami na rodziców zastępczych. Specjalistyczna opinia psychologiczna ma na celu potwierdzenie predyspozycji do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem. Jakich formalności należy dopełnić, by uzyskać status rodziny zastępczej?

Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w art. 42 zawiera wykaz wymagań stawianych osobie lub osobom ubiegającym się o pełnienie funkcji rodziny zastępczej. Regulacja ta mają charakter gwarancyjny. Określa warunki, których spełnienie daje wysoki stopień pewności, że osoba, której zostanie powierzone dziecko, będzie prawidłowo wywiązywać się ze swoich obowiązków. Weryfikacja części wymogów ustawowych następuje na podstawie opinii psychologicznej.

REKLAMA

Czy rodzic zastępczy może wnioskować o wydanie dowodu osobistego dziecka?

Opinia psychologiczna jako warunek konieczny ustanowienia rodziny zastępczej

Zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 5 ustawy koniecznym wymogiem stawianym przed kandydatami na rodziców zastępczych jest zdolność do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem. Oceny powyższego kryterium dokonuje się na podstawie specjalistycznej opinii o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Zgodnie z wytycznymi ustawy wskazaną opinię wystawić może jedynie psycholog, który posiada co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku psychologia oraz 2-letnie doświadczenie w poradnictwie rodzinnym. Uzyskanie pozytywnej opinii psychologicznej stanowi więc warunek konieczny do uzyskania statusu rodziny zastępczej oraz sprawowania pieczy nad powierzonym dzieckiem.

Należyte wykonywanie władzy rodzicielskiej

Kolejnym ważnym wymaganiem stawianym przed kandydatami ubiegającymi się o pełnienie funkcji rodziny zastępczej, a weryfikowalnym m.in. na podstawie opinii psychologiczno-pedagogicznej, jest dawanie rękojmi należytego wykonywania powierzonych zadań. Jak wskazuje O. Trocha w publikacji pt. „Rodzicielstwo zastępcze. Komentarz do przepisów”, rękojmię tą należy rozumieć jako zespół cech charakteru i zachowania, które dają gwarancję wywiązywania się z podjętych obowiązków względem dziecka. Spełnienie tego kryterium należy oceniać w świetle celów stawianych przed rodziną zastępczą. Najważniejszym z nich jest doprowadzenie do poprawy sytuacji dziecka. Następuje to przede wszystkim poprzez zapewnienie odpowiednich warunków rozwoju i wychowania, edukacji, wypoczynku, rozwoju zainteresowań oraz zaspokojenie indywidualnych potrzeb małoletniego. Zdaniem przedstawiciela doktryny oraz praktyka z zakresu opieki nad małoletnimi – M. Andrzejewskiego (publikacja pt. „Rodziny zastępcze – problematyka prawna”, Toruń 2006, s. 145), aby prawidłowo wywiązywać się z zadań rodzina zastępcza zobowiązana jest stale utrzymywać wysoki poziom moralny i mieć poczucie odpowiedzialności za los podopiecznego.

Zasiłek rodzinny 2014

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Warunki formalne dla rodziny zastępczej

Co istotne, formalnym warunkiem utworzenia rodziny zastępczej jest uzyskanie zaświadczenia kwalifikacyjnego, zawierającego potwierdzenie: ukończenia szkolenia, o którym mowa w art. 44 ustawy, spełniania warunków i posiadania predyspozycji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2011 r. w sprawie wzoru zaświadczenia kwalifikacyjnego, opinia o spełnianiu warunków do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz posiadaniu predyspozycji do sprawowania pieczy zastępczej wydawana jest na podstawie zgromadzonych dokumentów w tym przede wszystkim opinii pedagogiczno-psychologicznej. Przepisy rozporządzenia zatem jednoznacznie wskazują na decydującą rolę uzyskania pozytywnej opinii psychologicznej jako warunku uzyskania statusu rodziny zastępczej.

Opinia psychologiczna i psychologiczno-pedagogiczna

REKLAMA

Opinia psychologiczna i psychologiczno-pedagogiczna wydawane są na podstawie badań, przeprowadzanych z reguły dwukrotnie w toku procesu kwalifikacji na rodzinę zastępczą: przed oraz po odbyciu szkolenia, o którym mowa w art. 44 ustawy. Celem wskazanych badań jest weryfikacja predyspozycji osobowościowych kandydatów na rodziców zastępczych. Mogą one polegać na poddaniu osoby ubiegającej się o stworzenie rodziny zastępczej testom kwestionariuszowym, przeprowadzeniu wywiadu klinicznego, obserwacji, zastosowaniu metod projekcyjnych. Jak wskazuje K. Skarzyński w publikacji pt. „Zasady kwalifikacji kandydatów na rodziców zastępczych” (miejsce publikacji: „Problemy opiekuńczo wychowawcze”, październik 2008, nr 8 (463), s. 19.), podczas indywidualnej diagnozy powinny zostać określone m.in. motywacja kandydatów do założenia rodziny zastępczej, oczekiwania względem dziecka, relacje z innymi członkami rodziny, własne doświadczenia życiowe mogące mieć wpływ na proces wychowywania dziecka. Na ich podstawie stawiana jest diagnoza, dzięki której można poznać funkcjonowanie psychospołeczne kandydata, ocenić czy posiada odpowiednie kwalifikacje podmiotowe oraz dokonać trafnego doboru rodziny dla konkretnego dziecka (vide: I. Łucka i in., Zastępcze środowisko rodzinne – dylematy i nadzieje, [w:] Psychiatria 2010, t. 7, nr 6.)

Opinia psychologiczna jest ważnym narzędziem pozwalającym na dokonanie oceny predyspozycji oraz motywacji ludzi dążących do sprawowania funkcji rodziny zastępczej. Na jej podstawie możliwe jest wyeliminowanie kandydatów, którzy nie dają gwarancji należytego sprawowania pieczy nad dziećmi. Jej rola w procesie ustanawiania rodziny zastępczej jest tak istotna z punktu widzenia dobra dziecka, że ustawodawca uczynił pozytywną opinię psychologiczną warunkiem koniecznym do uzyskania statusu rodziny zastępczej. 

Adopcja a rodzina zastępcza

Rodzina zastępcza- vademecum

Autor: Agata Aksanowska, aplikant adwokacki, Kancelaria Radców prawnych Marek Zdanowicz i Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA