Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.
Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

REKLAMA

REKLAMA

Rozwód nie zawsze musi się skończyć walką o władzę rodzicielską nad wspólnymi małoletnimi dziećmi.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy daje rozwodzącym się rodzicom możliwość zawarcia porozumienia w sprawie wykonywania władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi. Jeżeli zatem rodzice są na tyle odpowiedzialni, że są w stanie osiągnąć kompromis w tej sprawie, rozwód może stać się mniej bolesny nie tylko dla rodziców, ale przede wszystkim dla dzieci. 

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks stanowi, że sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Wynika z tego, że jeżeli porozumienie między rodzicami jest dobre i korzystne dla dziecka lub dzieci, to sąd przychyli się do niego zamiast władczo rozstrzygać w jaki sposób władza rodzicielska ma być wykonywana czy w jakim zakresie ograniczona.

Przy zawieraniu takiego porozumienia ważne jest to, że władza rodzicielska pozostaje w rękach obojga rodziców, nie ma tu zatem miejsca sytuacja kiedy władza rodzicielska jednego z rodziców (najczęściej ojca) zostaje ograniczona. Sąd zgadza się na zawarte przez małżonków porozumienie jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że będą oni współdziałać w sprawach dziecka. 

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że takie polubowne rozwiązanie jest dużo korzystniejsze dla całej rozpadającej się rodziny. Małżonkowie mają względem siebie pewne zaufanie i wiedzą, że w przypadku problemów mogą liczyć na drugiego małżonka. Ponadto, dziecko widząc zgodną wolę rodziców czuje się mniej skrzywdzone i osamotnione.

 Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, że jeżeli zasadne jest, aby jedno z dzieci wychowywało się z jednym rodzicem, a drugie z drugim, bo na przykład jest z nim mocniej związane emocjonalnie, a rodzic który chce aby jedno dziecko z nim zamieszkało jest w stanie to udowodnić, to sąd mając na względzie dobro dziecko powinien przychylić się do takiej prośby.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Kinia
    2023-09-27 11:10:53
    Mnie w takiej sprawie reprezentował adwokat Cejrowski z Gdańska, zdecydowanie polecam.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Greedflation

Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

REKLAMA

Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

Uchwała SN: Osoba prawna (np. spółka) może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie – wynika uchwały Sądu Najwyższego podjętej 3 października 2023 r.

Jakie szczepienia są obowiązkowe. Nowe rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie

Obowiązkowe szczepienia zostały uregulowane w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Określa ono wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Kogo dotyczy obowiązek poddawania się szczepieniom? Jakie choroby będą objęte obowiązkiem szczepień? Wyjaśniamy.

REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko, o czym powinien wiedzieć student

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.

Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie?

Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie? Pracodawco sprawdź o czym musisz pamiętać. 

REKLAMA