reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej

Porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej

Rozwód nie zawsze musi się skończyć walką o władzę rodzicielską nad wspólnymi małoletnimi dziećmi.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy daje rozwodzącym się rodzicom możliwość zawarcia porozumienia w sprawie wykonywania władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi. Jeżeli zatem rodzice są na tyle odpowiedzialni, że są w stanie osiągnąć kompromis w tej sprawie, rozwód może stać się mniej bolesny nie tylko dla rodziców, ale przede wszystkim dla dzieci. 

Kodeks stanowi, że sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Wynika z tego, że jeżeli porozumienie między rodzicami jest dobre i korzystne dla dziecka lub dzieci, to sąd przychyli się do niego zamiast władczo rozstrzygać w jaki sposób władza rodzicielska ma być wykonywana czy w jakim zakresie ograniczona.

Przy zawieraniu takiego porozumienia ważne jest to, że władza rodzicielska pozostaje w rękach obojga rodziców, nie ma tu zatem miejsca sytuacja kiedy władza rodzicielska jednego z rodziców (najczęściej ojca) zostaje ograniczona. Sąd zgadza się na zawarte przez małżonków porozumienie jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że będą oni współdziałać w sprawach dziecka. 

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że takie polubowne rozwiązanie jest dużo korzystniejsze dla całej rozpadającej się rodziny. Małżonkowie mają względem siebie pewne zaufanie i wiedzą, że w przypadku problemów mogą liczyć na drugiego małżonka. Ponadto, dziecko widząc zgodną wolę rodziców czuje się mniej skrzywdzone i osamotnione.

 Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.

Oznacza to, że jeżeli zasadne jest, aby jedno z dzieci wychowywało się z jednym rodzicem, a drugie z drugim, bo na przykład jest z nim mocniej związane emocjonalnie, a rodzic który chce aby jedno dziecko z nim zamieszkało jest w stanie to udowodnić, to sąd mając na względzie dobro dziecko powinien przychylić się do takiej prośby.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.
Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama