Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaplanować wakacyjny wyjazd?

Jak zaplanować wakacyjny wyjazd? /fot. Fotolia
Jak zaplanować wakacyjny wyjazd? /fot. Fotolia
Przy okazji wakacyjnych wyjazdów warto szczegółowo zaplanować trasę. Uwzględniając nowe połączenia i warunki panujące na drogach podróż okaże się bardziej satysfakcjonująca.

W wakacyjne weekendy obowiązuje czasowe ograniczenie ruchu pojazdów ciężkich. Na płatnych odcinkach autostrad wprowadzone zostaną rozwiązania usprawniające przejazd samochodów, a na najbardziej uczęszczanym odcinku autostrady A1 stosowana będzie warunkowa procedura bezpieczeństwa, która pozwala na czasowe otwarcie bramek w punktach poboru opłat. Wakacyjną ofertę wprowadza także PKP Inter City. Autokary przewożące grupy zorganizowane poddane zostaną kontroli Inspekcji Transportu Drogowego.

Sytuacja na drogach

W planowaniu podróży przydatny będzie „Serwis dla Kierowców”, dostępny na stronie www.gddkia.gov.pl. W przypadku, gdy dostęp do Internetu jest utrudniony, zachęcamy do korzystania z całodobowej Informacji Drogowej GDDKiA, dostępnej pod numerem 19 111. Na znakach zmiennej treści, ulokowanych na drogach szybkiego ruchu, podawane będą na bieżąco informacje o ewentualnych utrudnieniach i możliwości zmiany trasy na alternatywną.

Przypominamy, że w okresie od najbliższego piątku, tj. 26 czerwca do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach, w każdy piątek w godzinach od 18.00 do 22.00 oraz w każdą sobotę i niedzielę w godzinach od 8.00 do 22.00 w całej Polsce będzie obowiązywał zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Remonty i przebudowy

W czasie lata sieć dróg krajowych poddawana jest wielu renowacjom, dlatego możemy spotkać się z remontowymi utrudnieniami. Najważniejsze z nich to utrudnienia związane z remontem autostrady A4 w kilku województwach. Od 1 czerwca 2015 r. trwają prace związane z remontem A4 w woj. opolskim, od węzła Brzeg do węzła Opole Zachód (30 km). Remontowana jest jezdnia w kierunku Katowic. Więcej informacji o remoncie i utrudnieniach z nim związanych 

W województwie dolnośląskim rozpoczął się I etap prac na A4, który przewiduje zamknięcie jezdni południowej (jezdnia w stronę Opola) na odcinku za węzłem Wrocław Wschód o długości ok. 6 km od km 167+274 do km 173+460. Ruch zostanie przekierowany na jezdnię przeciwną, gdzie będzie odbywał się dwukierunkowo. Zakończenie I etapu planowane jest 8 lipca, a rozpoczęcie dalszego, 2 etapu, 22 czerwca. Więcej informacji o remoncie autostrady A4 na terenie Dolnośląskiego

W województwie małopolskim na autostradzie A4 prowadzony jest remont nawierzchni na odcinku od wiaduktu w ciągu ul. Kąpielowej w Krakowie do węzła Kraków Wielicka wraz z naprawami elementów wiaduktów i mostów. Zmianie uległa organizacja ruchu pojazdów. Zgodnie z wprowadzonym oznakowaniem pojazdy mogą poruszać się wyłącznie po jezdni północnej, ale do dyspozycji są po dwa pasy w każdą stronę. Więcej informacji o pracach na A4 w okolicach Krakowa 

Zobacz: Jakie prawa ma konsument w podróży?

Płatne odcinki autostrad

Na drogach będących w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, objętych elektronicznym systemem poboru opłat viaTOLL, w okresie wakacyjnym w momentach zwiększonego natężenia ruchu zostanie zwiększona obsada kadrowa w punktach poboru opłat - dodatkowi pracownicy będą pomagali kierowcom w pobieraniu biletów wjazdowych. Możliwe będzie także uruchomienie bramek rewersyjnych, które przystosowane są do obsługi ruchu wjazdowego i wyjazdowego.

W przypadku wystąpienia zatorów na autostradzie A1 na odcinku Gdańsk - Toruń koncesjonariusz (GTC) podejmie działania usprawniające ruch, w tym m.in. zwiększenie ilości inkasentów obsługujących kierowców. Rozbudowana ilość pasów przejazdowych poprawi przepustowość na placach poboru opłat.

Wprowadzona została warunkowa procedura bezpieczeństwa, która określa możliwości czasowego i warunkowego zwolnienia z opłat podróżujących autostradą A1.

Koncesjonariusz – zgodnie z wdrożoną procedurą – będzie miał prawo podnieść szlabany, bez pobierania opłat tylko i wyłącznie w przypadku kiedy bezpieczeństwo podróżujących będzie zagrożone w związku z bardzo wysokim natężeniem ruchu w czasie wakacyjnych weekendów. Decyzja będzie wydawana każdorazowo, w przypadku wystąpienia tej przesłanki, na podstawie propozycji koncesjonariusza – wyłącznie czasowo i za każdym razem po zatwierdzeniu przez pełnomocnika ds. regulacji i harmonizacji obszaru bezpieczeństwa transportu i ruchu drogowego.

Bramki będą otwierane tylko i wyłącznie w celu przywrócenia stanu bezpieczeństwa drogowego, a więc tylko do czasu rozładowania ponadnormalnego ruchu pojazdów. Dlatego nie ma możliwości określenia z góry kiedy i na jak długo bramki będą otwierane. Będzie to uzależnione kwestiami bezpieczeństwa drogowego.

Warunkowa procedura bezpieczeństwa na autostradzie A1 jest kluczowa w miesiącach wakacyjnych. W tym czasie obserwuje się w tym miejscu największe spiętrzenia ruchu. Jednakże MIiR podjęło działania by taka procedura była możliwa do zastosowania także na pozostałych autostradach.

Przygotowany został projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym dopuszczający możliwość czasowego i warunkowego otwierania bramek w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Będzie więc istniała prawna możliwość wdrożenia warunkowej procedury bezpieczeństwa także na innych autostradach, w tym na przykład na remontowanym obecnie odcinku A4.

Ponadto na autostradzie A4, na odcinku Katowice - Kraków, zgodnie z deklaracją koncesjonariusza w obu punktach poboru opłat (w Brzęczkowicach i w Balicach) będzie uruchomiona pełna obsada bramek, a dodatkowi inkasenci zapewnią nieprzerwaną obsługę podróżujących. Dodatkowo w PPO w Balicach, w sytuacjach spiętrzeń ruchu, zostanie uruchomiona tzw. bramka prawostronna.

Na autostradzie A2 Świecko – Konin, zarządzanej przez spółkę koncesyjną, kasy będą pracowały w pełnej obsadzie, tak by uiszczanie opłat było prowadzone w sposób płynny. Aktualne informacje o sytuacji na tym odcinku, np. o utrudnieniach w ruchu, podawane będą na stronie internetowej 

Zobacz: Odprawa graniczna na lotnisku krok po kroku

PKP Intercity na wakacje

Dodatkowe pociągi – podróżni będą mogli skorzystać z 28 dodatkowych pociągów do miejscowości turystycznych. Pojadą nimi do nadmorskich kurortów – Świnoujścia, Międzyzdrojów, Ustki, Kołobrzegu, Łeby, jak i na południe Polski – do Szklarskiej Poręby, Kudowy Zdroju, Wisły, Krynicy czy Zakopanego.

Podróżni pojadą szybciej. Jeden z najpopularniejszych wakacyjnych pociągów – EIC Jantar relacji Warszawa Kołobrzeg/Hel, pokona trasę na Hel w 5 godz. 34 min., czyli o blisko 2 godziny krócej. Dodatkowo, pociąg TLK Podhalanin relacji Szczecin Gł. – Zakopane zmieni trasę przejazdu. Będzie kursował przez Kielce, a jego czas przejazdu skróci się o 2 godziny.

Nowy tabor – pasażerowie skorzystają z pociągów kategorii InterCity (IC) zestawionych z nowych lub ze modernizowanych wagonów np.: Błękitna Fala relacji Warszawa – Świnoujście, Latarnik relacji Katowice – Kołobrzeg czy Pobrzeże relacji Warszawa – Kołobrzeg. W porównaniu do zeszłych wakacji, pasażerowie mogą tego lata skorzystać z szybkich i komfortowych pociągów Pendolino ; Express InterCity Premium. Kursują one nad morze m. in. z Katowic, Krakowa czy z Warszawy.

Nowe pociągi – w rozkładzie jazdy pojawi się nowy weekendowy pociąg TLK Bolko kursujący w relacji Lublin – Wrocław – Lublin przez Katowice. Będzie to trzecie uruchamiane przez PKP Intercity bezpośrednie połączenie Lubelszczyzny ze stolicą Dolnego Śląska (drugie kursujące przez Radom i Kielce). Powróci również połączenie do Kudowy Zdroju.

Dodatkowe kasy – PKP Intercity ułatwi zakup biletu otwierając sezonowe kasy w nadmorskich miejscowościach turystycznych (m.in. w Świnoujściu, Łebie, Ustce i Jastarni). Informacja dla pasażerów – na 19 największych dworcach w wybranych terminach (początek wakacji, wymiany turnusów) pasażerowie otrzymają wsparcie mobilnych informatorów. Dodatkowe informacje nt. rozkładu jazdy oraz ofert biletowych oferowanych przez PKP Intercity można znaleźć na stronach www.intercity.pl i www.rozklad-pkp.pl, pod numerem infolinii 19757 oraz w mediach społecznościowych.

PKP Polskie Linie Kolejowe w pełnej gotowości

Zapewnione zostaną dyżury pociągów do naprawy sieci trakcyjnej, kilkuset pracowników pogotowia technicznego, dodatkowe lokomotywy na kluczowych stacjach, ponad 3 tysiące funkcjonariuszy SOK.

Nad koordynacją intensywnych podróży czuwają służby dyspozytorskie PLK. Przez całą dobę zapewniony jest kontakt ze wszystkimi przewoźnikami pasażerskimi i towarowymi, a także ze służbami technicznymi. W zależności od potrzeb, do działań będą włączani dodatkowi pracownicy i sprzęt. W całym kraju do dyspozycji pozostaje ponad 150 zespołów pogotowia technicznego, których zadaniem jest szybkie usuwanie usterek infrastruktury torowej i urządzeń odpowiedzialnych za sterowanie ruchem pociągów. W najważniejszych węzłach kolejowych stacjonuje ponad 70 pociągów PKP Energetyki, reagujących w przypadku pojawienia się ewentualnych usterek lub uszkodzeń sieci trakcyjnej. Na głównych szlakach PLK dysponuje dodatkowymi lokomotywami spalinowymi, które mogą być wykorzystane w przypadku zaniku napięcia.

Na dworcach, stacjach i w pociągach służbę będzie pełnić prawie 1700 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Zabezpieczane będą także szlaki kolejowe przez patrole wyposażone m.in. w mobilne centra monitoringu, wykorzystywane w miejscach zagrożonych kradzieżami. Do dyspozycji podróżnych jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00.

Działanie prewencyjne GITD

O bezpieczeństwo na drogach w czasie wakacji będą dbali m.in. inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Kontrolowani będą głównie kierowcy pojazdów ciężarowych i autokarów. Inspektorzy sprawdzą w jakim stanie technicznym znajdują się te pojazdy oraz czy ich kierowcy są wypoczęci oraz trzeźwi.

W ramach akcji „Bezpieczny autokar”, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego będą prowadzili wzmożone kontrole drogowe autokarów przewożących turystów na wypoczynek. Kontrole będą odbywały się w miejscu odjazdu autokaru lub wojewódzkie inspektoraty wyznaczą stałe punkty kontroli, do których autokar będzie mógł podjechać przed wyjazdem. Dodatkowo kontrole będą odbywały się na głównych szlakach komunikacyjnych. Istnieje możliwość skontrolowania autokaru tuż przed wyjazdem. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy z właściwym wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego. Numery telefonów do WITD dostępne są na stronie internetowej Inspekcji

ITD będzie sprawdzać również, czy są przestrzegane weekendowe ograniczenia w poruszaniu się po drogach, obowiązujące w wakacje pojazdy lub zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Inspektorzy będą interweniować także w przypadku rażąco łamiących przepisy ruchu drogowego kierowców samochodów osobowych.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Czas pracy 2022
Czas pracy 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wniosek o „żłobkowe” do 31 maja 2022 r. - czy warto złożyć?
  31 maja 2022 r. upływa ważny termin dla rodziców wnioskujących o tzw. świadczenie żłobkowe. Czy warto się spieszyć?
  Bilet z drugiej ręki - jak uniknąć problemów?
  O czym pamiętać kupując bilet z drugiej ręki? Na jakie przepisy dotyczące odsprzedaży biletów warto zwrócić uwagę?
  Kredyt sędziego a sprawa "frankowa" - uchwała SN
  Sędzia, który zawarł z bankiem będącym stroną postępowania umowę kredytu frankowego nie jest z tej przyczyny wyłączony z mocy ustawy ze sprawy dotyczącej roszczeń wynikających z umowy zawartej przez ten bank z innym podmiotem - wynika z uchwały Sądu Najwyższego.
  Koniec stanu epidemii w Polsce od poniedziałku 16 maja
  Koniec stanu epidemii w Polsce następuje z dniem 16 maja. Zostaje zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego - wynika z rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw. Co się zmienia?
  Krajowy Plan Odbudowy. Ustawa o SN wypełnia kamienie milowe uzgodnione z KE
  KPO dla Polski. Czekamy na formalną akceptację kolegium unijnych komisarzy, to jest kwestia kilku, kilkunastu dni - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller pytany o Krajowy Plan Odbudowy. Podkreślił, że projekt dotyczący likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN wypełnia kamienie milowe uzgodnione z KE.
  Zmiany w Polskim Ładzie od lipca 2022 - wątpliwości konstytucyjne wobec ustawy
  Zmiany w Polskim Ładzie. Koalicja Obywatelska wstrzymała się w Sejmie od głosu w głosowaniu nad nowelą ustawy, która obniża dolną stawkę PIT z 17 na 12 procent, bo nie zostały przyjęte poprawki zgłoszone przez nasz klub - mówi poseł Jarosław Urbaniak. Jak ponadto ocenił, nowela ustawa może być sprzeczna z konstytucją.
  MS: sądy znacznie przyspieszyły
  Średni czas postępowań w 2022 r. skrócił się o prawie dwa miesiące - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Co wpływa na przyspieszenie pracy sądów?
  Dodatkowy termin na pierwsze przesłanie prądu z OZE do sieci [Sejm]
  Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska z poprawką, która wydłuża do 16 lipca 2024 r. termin pierwszego wprowadzenia energii do sieci przez nowych wytwórców prądu z OZE.
  Frankowicze - SN uwzględnił skargi nadzwyczajne Prokuratora Generalnego
  Sąd Najwyższy uwzględnił 2 z 15 dotychczas skierowanych przez Prokuratora Generalnego skarg nadzwyczajnych w obronie frankowiczów i uchylił w całości zaskarżone nakazy zapłaty Sądu Okręgowego w Białymstoku oraz Sądu Okręgowego we Wrocławiu.
  KE proponuje nowe przepisy chroniące dzieci przed wykorzystaniem seksualnym
  Komisja Europejska uważa, że obecny system oparty na dobrowolnym wykrywaniu i zgłaszaniu takich przypadków przez przedsiębiorstwa okazał się niewystarczający, aby zapewnić dzieciom dostateczną ochronę.
  Pandemia już nie chroni przed eksmisją - powrót eksmisji lokatorów
  Od kiedy obowiązuje zniesienie zakazu eksmisji? Co to oznacza dla właścicieli i lokatorów? Jakie są najczęstsze powody postępowania eksmisyjnego?
  Wadliwie zwołane zebranie wspólnoty mieszkaniowej. Czy uchwała jest ważna?
  Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że błędy w zakresie zwołania i przeprowadzenia zebrania wspólnoty mieszkaniowej są istotne, jeśli miały one wpływ na wynik głosowania oraz przyjęte uchwały. Osoba zainteresowana podważeniem uchwał powinna np. wykazać, że wadliwe zwołanie zebrania wspólnoty miało związek z wynikiem późniejszego głosowania. Trzeba pamiętać, że oprócz uchylenia uchwały na podstawie art. 25 ustawy o własności lokali, możliwe jest też złożenie pozwu o stwierdzenie nieważności uchwały (z wykorzystaniem art. 189 kodeksu postępowania cywilnego).
  Makijaż permanentny lub tatuaż z odpowiednim tuszem - radzi GIS
  Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, iż wymagania dla tuszy do tatuażu i makijażu permanentnego zostały określone w rozporządzeniu Komisji Europejskiej.
  Kiedy 14. emerytura w 2022 r.?
  Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura w 2022 r.? Kto otrzyma świadczenie? Zasady dotyczące przyznawania czternastek emerytom i rencistom zawiera projekt wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu.
  Kiedy obywatel Ukrainy powinien zgłosić w ZUS wyjazd z Polski?
  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o ważnych zasadach dotyczących obywateli Ukrainy, którzy otrzymają wsparcie w ramach programów 500+ i rodzinnego kapitału opiekuńczego.
  Taksa notarialna
  Taksa notarialna to opłata pieniężna, którą notariusz pobiera za dokonanie czynności notarialnej.
  Skala podatkowa
  Skala podatkowa w ogólnym znaczeniu, to rodzaj zapisanego w przepisach podatkowych wzoru matematycznego, który wskazuje sposób obliczenia podatku. Ze skalą podatkową w przepisach podatkowych mamy do czynienia z reguły wtedy, gdy różne stawki podatku dotyczą określonych przedziałów wartości podstawy opodatkowania (np. dochodu). Ze skalą podatkową nierozerwalnie wiąże się też pojęcie „progów podatkowych”, a także pojęcie "kwoty wolnej (od podatku)". W polskich przepisach podatkowych mamy skalę podatkową w podatku dochodowym od osób fizycznych (skala podatkowa PIT) oraz skale podatkowe w podatku od spadków i darowizn.
  Spadek po osobie żyjącej - czy to możliwe?
  Ministerstwo sprawiedliwości proponuje uchylenie jednego z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Czy u notariusza będzie można złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku po osobie żyjącej?
  Wcześniejsza spłata lub nadpłata kredytu hipotecznego - postępowania UOKiK
  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wyjaśniające wobec 17 banków w sprawie spłat kredytów hipotecznych. Co sprawdza urząd?
  Konflikt z kontrolerami nie został całkiem zażegnany
  Wznowienie protestu kontrolerów ruchu lotniczego mogłoby uderzyć w całą branżę turystyczną. Do kiedy obowiązuje porozumienie? Co z lotami w wakacje?
  UE: embargo na ropę z Rosji. Trudne negocjacje, trwa szukanie kompromisu
  Od kilku dni UE bezskutecznie próbuje uzgodnić szósty pakiet sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę, który zakłada unijne embargo na rosyjską ropę. Część krajów UE jest krytyczna wobec tej propozycji. „To rozbijanie solidarności unijnej” – powiedział PAP unijny dyplomata. Przyjęcie sankcji wymaga jednomyślności państw Wspólnoty, tymczasem na razie na całkowite embargo na rosyjską ropę gotowych jest zgodzić się tylko około 20 krajów członkowskich
  Paszportowe problemy. MSWiA odpowiada RPO
  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odniosło się do sygnalizowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich trudności w uzyskaniu paszportów. Jakie rozwiązania zastosowały urzędy? Co z uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych?
  Senacki projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego
  Senacki projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego dopuszcza w szczególnym przypadku wydłużenie terminu do wniesienia apelacji.
  Eksmisje w 2022 roku. Zakaz eksmisji zniesiony - brakuje lokali socjalnych i tymczasowych
  Zniesienie zakazu eksmisji oznacza powrót do rozwiązań funkcjonujących przed pandemią COVID-19. Jedyną różnicą będzie specyficzny status Ukraińców, którym użyczono mieszkań. W czasie pandemii utrzymał się spory niedobór mieszkań socjalnych i pomieszczeń tymczasowych, który teraz będzie spowalniał uwolnione eksmisje. Z powodu eksmisji w całym kraju na pomieszczenia tymczasowe i lokale socjalne czeka około 60 000 gospodarstw domowych.
  Podwyżka stóp procentowych NBP to szansa dla frankowiczów. Dlaczego?
  Wysokie stopy procentowe utrudniają zaciągnięcie kredytu i powodują wzrost rat. Zdecydowana większość kredytobiorców jest przejęta tym faktem. Paradoksalnie, jak się okazuje, jest grupa osób, która może na tym skorzystać - frankowicze. Jak to możliwe?