| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Jak zaplanować wakacyjny wyjazd?

Jak zaplanować wakacyjny wyjazd?

Przy okazji wakacyjnych wyjazdów warto szczegółowo zaplanować trasę. Uwzględniając nowe połączenia i warunki panujące na drogach podróż okaże się bardziej satysfakcjonująca.

W wakacyjne weekendy obowiązuje czasowe ograniczenie ruchu pojazdów ciężkich. Na płatnych odcinkach autostrad wprowadzone zostaną rozwiązania usprawniające przejazd samochodów, a na najbardziej uczęszczanym odcinku autostrady A1 stosowana będzie warunkowa procedura bezpieczeństwa, która pozwala na czasowe otwarcie bramek w punktach poboru opłat. Wakacyjną ofertę wprowadza także PKP Inter City. Autokary przewożące grupy zorganizowane poddane zostaną kontroli Inspekcji Transportu Drogowego.

Sytuacja na drogach

W planowaniu podróży przydatny będzie „Serwis dla Kierowców”, dostępny na stronie www.gddkia.gov.pl. W przypadku, gdy dostęp do Internetu jest utrudniony, zachęcamy do korzystania z całodobowej Informacji Drogowej GDDKiA, dostępnej pod numerem 19 111. Na znakach zmiennej treści, ulokowanych na drogach szybkiego ruchu, podawane będą na bieżąco informacje o ewentualnych utrudnieniach i możliwości zmiany trasy na alternatywną.

Przypominamy, że w okresie od najbliższego piątku, tj. 26 czerwca do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach, w każdy piątek w godzinach od 18.00 do 22.00 oraz w każdą sobotę i niedzielę w godzinach od 8.00 do 22.00 w całej Polsce będzie obowiązywał zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Remonty i przebudowy

W czasie lata sieć dróg krajowych poddawana jest wielu renowacjom, dlatego możemy spotkać się z remontowymi utrudnieniami. Najważniejsze z nich to utrudnienia związane z remontem autostrady A4 w kilku województwach. Od 1 czerwca 2015 r. trwają prace związane z remontem A4 w woj. opolskim, od węzła Brzeg do węzła Opole Zachód (30 km). Remontowana jest jezdnia w kierunku Katowic. Więcej informacji o remoncie i utrudnieniach z nim związanych 

W województwie dolnośląskim rozpoczął się I etap prac na A4, który przewiduje zamknięcie jezdni południowej (jezdnia w stronę Opola) na odcinku za węzłem Wrocław Wschód o długości ok. 6 km od km 167+274 do km 173+460. Ruch zostanie przekierowany na jezdnię przeciwną, gdzie będzie odbywał się dwukierunkowo. Zakończenie I etapu planowane jest 8 lipca, a rozpoczęcie dalszego, 2 etapu, 22 czerwca. Więcej informacji o remoncie autostrady A4 na terenie Dolnośląskiego

W województwie małopolskim na autostradzie A4 prowadzony jest remont nawierzchni na odcinku od wiaduktu w ciągu ul. Kąpielowej w Krakowie do węzła Kraków Wielicka wraz z naprawami elementów wiaduktów i mostów. Zmianie uległa organizacja ruchu pojazdów. Zgodnie z wprowadzonym oznakowaniem pojazdy mogą poruszać się wyłącznie po jezdni północnej, ale do dyspozycji są po dwa pasy w każdą stronę. Więcej informacji o pracach na A4 w okolicach Krakowa 

Zobacz: Jakie prawa ma konsument w podróży?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »