REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaplanować wakacyjny wyjazd?

Jak zaplanować wakacyjny wyjazd? /fot. Fotolia
Jak zaplanować wakacyjny wyjazd? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przy okazji wakacyjnych wyjazdów warto szczegółowo zaplanować trasę. Uwzględniając nowe połączenia i warunki panujące na drogach podróż okaże się bardziej satysfakcjonująca.

W wakacyjne weekendy obowiązuje czasowe ograniczenie ruchu pojazdów ciężkich. Na płatnych odcinkach autostrad wprowadzone zostaną rozwiązania usprawniające przejazd samochodów, a na najbardziej uczęszczanym odcinku autostrady A1 stosowana będzie warunkowa procedura bezpieczeństwa, która pozwala na czasowe otwarcie bramek w punktach poboru opłat. Wakacyjną ofertę wprowadza także PKP Inter City. Autokary przewożące grupy zorganizowane poddane zostaną kontroli Inspekcji Transportu Drogowego.

REKLAMA

Sytuacja na drogach

REKLAMA

W planowaniu podróży przydatny będzie „Serwis dla Kierowców”, dostępny na stronie www.gddkia.gov.pl. W przypadku, gdy dostęp do Internetu jest utrudniony, zachęcamy do korzystania z całodobowej Informacji Drogowej GDDKiA, dostępnej pod numerem 19 111. Na znakach zmiennej treści, ulokowanych na drogach szybkiego ruchu, podawane będą na bieżąco informacje o ewentualnych utrudnieniach i możliwości zmiany trasy na alternatywną.

Przypominamy, że w okresie od najbliższego piątku, tj. 26 czerwca do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach, w każdy piątek w godzinach od 18.00 do 22.00 oraz w każdą sobotę i niedzielę w godzinach od 8.00 do 22.00 w całej Polsce będzie obowiązywał zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Remonty i przebudowy

REKLAMA

W czasie lata sieć dróg krajowych poddawana jest wielu renowacjom, dlatego możemy spotkać się z remontowymi utrudnieniami. Najważniejsze z nich to utrudnienia związane z remontem autostrady A4 w kilku województwach. Od 1 czerwca 2015 r. trwają prace związane z remontem A4 w woj. opolskim, od węzła Brzeg do węzła Opole Zachód (30 km). Remontowana jest jezdnia w kierunku Katowic. Więcej informacji o remoncie i utrudnieniach z nim związanych 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W województwie dolnośląskim rozpoczął się I etap prac na A4, który przewiduje zamknięcie jezdni południowej (jezdnia w stronę Opola) na odcinku za węzłem Wrocław Wschód o długości ok. 6 km od km 167+274 do km 173+460. Ruch zostanie przekierowany na jezdnię przeciwną, gdzie będzie odbywał się dwukierunkowo. Zakończenie I etapu planowane jest 8 lipca, a rozpoczęcie dalszego, 2 etapu, 22 czerwca. Więcej informacji o remoncie autostrady A4 na terenie Dolnośląskiego

W województwie małopolskim na autostradzie A4 prowadzony jest remont nawierzchni na odcinku od wiaduktu w ciągu ul. Kąpielowej w Krakowie do węzła Kraków Wielicka wraz z naprawami elementów wiaduktów i mostów. Zmianie uległa organizacja ruchu pojazdów. Zgodnie z wprowadzonym oznakowaniem pojazdy mogą poruszać się wyłącznie po jezdni północnej, ale do dyspozycji są po dwa pasy w każdą stronę. Więcej informacji o pracach na A4 w okolicach Krakowa 

Zobacz: Jakie prawa ma konsument w podróży?

Płatne odcinki autostrad

Na drogach będących w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, objętych elektronicznym systemem poboru opłat viaTOLL, w okresie wakacyjnym w momentach zwiększonego natężenia ruchu zostanie zwiększona obsada kadrowa w punktach poboru opłat - dodatkowi pracownicy będą pomagali kierowcom w pobieraniu biletów wjazdowych. Możliwe będzie także uruchomienie bramek rewersyjnych, które przystosowane są do obsługi ruchu wjazdowego i wyjazdowego.

W przypadku wystąpienia zatorów na autostradzie A1 na odcinku Gdańsk - Toruń koncesjonariusz (GTC) podejmie działania usprawniające ruch, w tym m.in. zwiększenie ilości inkasentów obsługujących kierowców. Rozbudowana ilość pasów przejazdowych poprawi przepustowość na placach poboru opłat.

Wprowadzona została warunkowa procedura bezpieczeństwa, która określa możliwości czasowego i warunkowego zwolnienia z opłat podróżujących autostradą A1.

Koncesjonariusz – zgodnie z wdrożoną procedurą – będzie miał prawo podnieść szlabany, bez pobierania opłat tylko i wyłącznie w przypadku kiedy bezpieczeństwo podróżujących będzie zagrożone w związku z bardzo wysokim natężeniem ruchu w czasie wakacyjnych weekendów. Decyzja będzie wydawana każdorazowo, w przypadku wystąpienia tej przesłanki, na podstawie propozycji koncesjonariusza – wyłącznie czasowo i za każdym razem po zatwierdzeniu przez pełnomocnika ds. regulacji i harmonizacji obszaru bezpieczeństwa transportu i ruchu drogowego.

Bramki będą otwierane tylko i wyłącznie w celu przywrócenia stanu bezpieczeństwa drogowego, a więc tylko do czasu rozładowania ponadnormalnego ruchu pojazdów. Dlatego nie ma możliwości określenia z góry kiedy i na jak długo bramki będą otwierane. Będzie to uzależnione kwestiami bezpieczeństwa drogowego.

Warunkowa procedura bezpieczeństwa na autostradzie A1 jest kluczowa w miesiącach wakacyjnych. W tym czasie obserwuje się w tym miejscu największe spiętrzenia ruchu. Jednakże MIiR podjęło działania by taka procedura była możliwa do zastosowania także na pozostałych autostradach.

Przygotowany został projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym dopuszczający możliwość czasowego i warunkowego otwierania bramek w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Będzie więc istniała prawna możliwość wdrożenia warunkowej procedury bezpieczeństwa także na innych autostradach, w tym na przykład na remontowanym obecnie odcinku A4.

Ponadto na autostradzie A4, na odcinku Katowice - Kraków, zgodnie z deklaracją koncesjonariusza w obu punktach poboru opłat (w Brzęczkowicach i w Balicach) będzie uruchomiona pełna obsada bramek, a dodatkowi inkasenci zapewnią nieprzerwaną obsługę podróżujących. Dodatkowo w PPO w Balicach, w sytuacjach spiętrzeń ruchu, zostanie uruchomiona tzw. bramka prawostronna.

Na autostradzie A2 Świecko – Konin, zarządzanej przez spółkę koncesyjną, kasy będą pracowały w pełnej obsadzie, tak by uiszczanie opłat było prowadzone w sposób płynny. Aktualne informacje o sytuacji na tym odcinku, np. o utrudnieniach w ruchu, podawane będą na stronie internetowej 

Zobacz: Odprawa graniczna na lotnisku krok po kroku

PKP Intercity na wakacje

Dodatkowe pociągi – podróżni będą mogli skorzystać z 28 dodatkowych pociągów do miejscowości turystycznych. Pojadą nimi do nadmorskich kurortów – Świnoujścia, Międzyzdrojów, Ustki, Kołobrzegu, Łeby, jak i na południe Polski – do Szklarskiej Poręby, Kudowy Zdroju, Wisły, Krynicy czy Zakopanego.

Podróżni pojadą szybciej. Jeden z najpopularniejszych wakacyjnych pociągów – EIC Jantar relacji Warszawa Kołobrzeg/Hel, pokona trasę na Hel w 5 godz. 34 min., czyli o blisko 2 godziny krócej. Dodatkowo, pociąg TLK Podhalanin relacji Szczecin Gł. – Zakopane zmieni trasę przejazdu. Będzie kursował przez Kielce, a jego czas przejazdu skróci się o 2 godziny.

Nowy tabor – pasażerowie skorzystają z pociągów kategorii InterCity (IC) zestawionych z nowych lub ze modernizowanych wagonów np.: Błękitna Fala relacji Warszawa – Świnoujście, Latarnik relacji Katowice – Kołobrzeg czy Pobrzeże relacji Warszawa – Kołobrzeg. W porównaniu do zeszłych wakacji, pasażerowie mogą tego lata skorzystać z szybkich i komfortowych pociągów Pendolino ; Express InterCity Premium. Kursują one nad morze m. in. z Katowic, Krakowa czy z Warszawy.

Nowe pociągi – w rozkładzie jazdy pojawi się nowy weekendowy pociąg TLK Bolko kursujący w relacji Lublin – Wrocław – Lublin przez Katowice. Będzie to trzecie uruchamiane przez PKP Intercity bezpośrednie połączenie Lubelszczyzny ze stolicą Dolnego Śląska (drugie kursujące przez Radom i Kielce). Powróci również połączenie do Kudowy Zdroju.

Dodatkowe kasy – PKP Intercity ułatwi zakup biletu otwierając sezonowe kasy w nadmorskich miejscowościach turystycznych (m.in. w Świnoujściu, Łebie, Ustce i Jastarni). Informacja dla pasażerów – na 19 największych dworcach w wybranych terminach (początek wakacji, wymiany turnusów) pasażerowie otrzymają wsparcie mobilnych informatorów. Dodatkowe informacje nt. rozkładu jazdy oraz ofert biletowych oferowanych przez PKP Intercity można znaleźć na stronach www.intercity.pl i www.rozklad-pkp.pl, pod numerem infolinii 19757 oraz w mediach społecznościowych.

PKP Polskie Linie Kolejowe w pełnej gotowości

Zapewnione zostaną dyżury pociągów do naprawy sieci trakcyjnej, kilkuset pracowników pogotowia technicznego, dodatkowe lokomotywy na kluczowych stacjach, ponad 3 tysiące funkcjonariuszy SOK.

Nad koordynacją intensywnych podróży czuwają służby dyspozytorskie PLK. Przez całą dobę zapewniony jest kontakt ze wszystkimi przewoźnikami pasażerskimi i towarowymi, a także ze służbami technicznymi. W zależności od potrzeb, do działań będą włączani dodatkowi pracownicy i sprzęt. W całym kraju do dyspozycji pozostaje ponad 150 zespołów pogotowia technicznego, których zadaniem jest szybkie usuwanie usterek infrastruktury torowej i urządzeń odpowiedzialnych za sterowanie ruchem pociągów. W najważniejszych węzłach kolejowych stacjonuje ponad 70 pociągów PKP Energetyki, reagujących w przypadku pojawienia się ewentualnych usterek lub uszkodzeń sieci trakcyjnej. Na głównych szlakach PLK dysponuje dodatkowymi lokomotywami spalinowymi, które mogą być wykorzystane w przypadku zaniku napięcia.

Na dworcach, stacjach i w pociągach służbę będzie pełnić prawie 1700 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Zabezpieczane będą także szlaki kolejowe przez patrole wyposażone m.in. w mobilne centra monitoringu, wykorzystywane w miejscach zagrożonych kradzieżami. Do dyspozycji podróżnych jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00.

Działanie prewencyjne GITD

O bezpieczeństwo na drogach w czasie wakacji będą dbali m.in. inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Kontrolowani będą głównie kierowcy pojazdów ciężarowych i autokarów. Inspektorzy sprawdzą w jakim stanie technicznym znajdują się te pojazdy oraz czy ich kierowcy są wypoczęci oraz trzeźwi.

W ramach akcji „Bezpieczny autokar”, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego będą prowadzili wzmożone kontrole drogowe autokarów przewożących turystów na wypoczynek. Kontrole będą odbywały się w miejscu odjazdu autokaru lub wojewódzkie inspektoraty wyznaczą stałe punkty kontroli, do których autokar będzie mógł podjechać przed wyjazdem. Dodatkowo kontrole będą odbywały się na głównych szlakach komunikacyjnych. Istnieje możliwość skontrolowania autokaru tuż przed wyjazdem. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy z właściwym wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego. Numery telefonów do WITD dostępne są na stronie internetowej Inspekcji

ITD będzie sprawdzać również, czy są przestrzegane weekendowe ograniczenia w poruszaniu się po drogach, obowiązujące w wakacje pojazdy lub zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Inspektorzy będą interweniować także w przypadku rażąco łamiących przepisy ruchu drogowego kierowców samochodów osobowych.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek do prądu. Wymogi PFRON ograniczają możliwość otrzymania. Chyba, że poczekasz rok

Tak twierdzą nasi czytelnicy. W artykule przedstawimy zasady otrzymania dodatku do prądy. A następnie historię czytelniczki, której 88-letnia mama nie ma żadnej możliwości spełnić wymogów PFRON. Po pierwsze, najwcześniejszy termin, jaki zaproponowała placówka medyczna akceptowana przez PFRON to …. za rok. Po drugie, zwykły lekarz ZOZ nie może podpisać dokumentów wymaganych przez PFRON, choć 88-latka korzysta z urządzenia dofinansowanego przez PFRON. 

100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej. 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem

Już 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem. Masz dwie opcje do wyboru 100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej.

Kiedy dobrowolny ZUS? Jest już zapowiedź ministra: Możliwości zrezygnowania z kilku składek, przez przedsiębiorcę w trudnej sytuacji

Rząd zapowiedział prace nad dobrowolnym ZUS. Minister Krzysztof Paszyk wskazał, że rozwiązanie to miałoby polegać na możliwości zrezygnowania przez przedsiębiorcę, który znajdzie się w trudnej sytuacji z więcej niż jednej składki. "Żeby mógł zrezygnować z dwóch, trzech składek. Być może to za kilka lat będzie to możliwe".

Wybory prezydenckie 2025: Można zarządzić już 15 stycznia 2025 r.

Marszałek Sejmu może zarządzić wybory prezydenckie najwcześniej 15 stycznia. Ma to związek z wprowadzonym we wrześniu stanem klęski żywiołowej. Czy zagłosujemy dwa tygodnie po Sylwestrze?

REKLAMA

Od 2025 r. przedsiębiorca może zaoszczędzić 105 zł miesięcznie! Minimalna podstawa składki ma zostać zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia

Od 2025 r. ok. 934 tys. przedsiębiorców zapłaci niższą składkę. Minimalna podstawa składki ma zostać zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia. Osoby o najniższych dochodach lub stracie zaoszczędzą dzięki temu do ok. 105 zł miesięcznie.

Zmiany w załatwianiu spraw urzędowych od 1 stycznia 2025 r. Od nowego roku część spraw załatwisz bez opłat i wychodzenia z domu

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o zmianach w załatwianiu spraw urzędowych od 1 stycznia 2025 r. Od nowego roku część spraw załatwisz bez opłat i wychodzenia z domu. e-Doręczenia to nowy krok w cyfryzacji administracji.

Sąd: Tylko 3 lata ZUS odpowiada za błąd z wyrównaniem i przeliczeniem emerytury

Tylko za 3 lata. Jest to wprost zapisane w przepisach. Maksymalnie 3-letni termin chroniący emerytów. Jest to tak skrajnie niesprawiedliwie, że 5 listopada 2024 r. Sąd Okręgowy VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (sygn. akt VI U 1258/23) tłumaczył się w uzasadnieniu, że musi orzec na korzyść ZUS.

Dni wolne od pracy w 2025 r.: Jak już dzisiaj zaplanować urlop wypoczynkowy?

Ile będzie dni ustawowo wolnych od pracy w 2025 r.? Po niedawnej zmianie, wprowadzającej Wigilię jako dzień wolny, liczba takich dni w przyszłym roku wzrośnie do czternastu. Sprawdźmy, jakie święta przypadają w 2025 roku i jak efektywnie wykorzystać urlop, by cieszyć się dłuższymi przerwami od pracy.

REKLAMA

31 grudnia 2024 r. ostateczny termin dla pracowników. Przepadają ważne przywileje

31 grudnia 2024 r. ostateczny termin dla pracowników. Przepadają ważne przywileje. Zostało coraz mniej czasu na wykorzystanie dni wolnych na opiekę nad dzieckiem, urlopu na żądanie, urlopu opiekuńczego oraz dni okazjonalnej pracy zdalnej.

98 tys. emerytów urodzonych po 31 grudnia 1948 r., może odzyskać od ZUS ponad 2 mln zł. Kto ma prawo do ponownego przeliczenia emerytury, w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 15.11.2023 r. o sygn. akt P 7/22?

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 15.11.2023 r. o sygn. akt P 7/22, w dniu 27 listopada br., do laski marszałkowskiej, został złożony projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który pozwoli na ponowne przelicznie emerytur osobom, którym świadczenie to zostało przyznane w miesiącu czerwcu, w latach 2009-2019. Według szacunków ZUS – regulacja ta dotyczyć będzie ok. 98 tys. emerytów, którzy – na tej podstawie – będą mogli odzyskać od ZUS nawet 1 584,8 mln zł i 531,2 mln zł odsetek.

REKLAMA