Kiedy emeryt może dorabiać do emerytury
REKLAMA
REKLAMA
Kto może dorabiać
REKLAMA
Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna) mogą dorabiać do swoich świadczeń bez żadnych ograniczeń. W przypadku osób pobierających wcześniejsze emerytury obowiązuje limit przychodów, w zależności od jego wysokości będziemy mieli do czynienia z zawieszeniem lub zmniejszeniem świadczeń emerytalnych.
Zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia
Przy ustalaniu, czy wystąpiły okoliczności powodujące zawieszenie lub zmniejszenie emerytury, uwzględnia się:
- wynagrodzenie z tytułu pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy oraz na podstawie umowy o pracę nakładczą,
- uposażenie z tytułu służby w Wojsku Polskim, w Policji, w Urzędzie Ochrony Państwa, w Straży Granicznej, w Służbie Więziennej i w Państwowej Straży Pożarnej,
- dochody z tytułu pracy wykonywanej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, jeżeli wykonywanie tych umów jest objęte obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym,
- dochody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, której wykonywanie podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego,
- dochody z tytułu wykonywania zawodu adwokata,
- dochody z tytułu pracy wykonywanej w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych, spółdzielniach kółek rolniczych oraz w zespołowych gospodarstwach rolnych tych spółdzielni.
Zobacz także dział: Wysokość emerytury
Zawiadomienie organu rentowego
Emeryt ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić organ rentowy o podjęciu pracy. W zawiadomieniu składa oświadczenie czy jego zamiarem jest osiąganie dochodu:
- nie powodującego zawieszenia ani zmniejszenia świadczeń,
- powodującego zmniejszenie świadczeń albo
- powodującego zawieszenie świadczeń.
Co ważne zawiadomienie potwierdza zakład pracy informując o wysokości wynagrodzenia.
Przychód
Prawo do emerytury ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Zmniejszenie wysokości emerytury powoduje osiągnięcie przychodu w wysokości przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższej jednak niż 130% tego wynagrodzenia.
Nowelizacja przepisów
Od 1 stycznia 2011 r. wprowadzono zmiany w przepisach. Zgodnie z nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych każda osoba, która osiągnęła wiek emerytalny, zanim przejdzie na świadczenie z ZUS, musi zrezygnować z zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy.
Zobacz także dział: Emerytury 2011
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat