reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2011 > Emerytura już nie od listonosza

Emerytura już nie od listonosza

Emeryci najczęściej otrzymują emeryturę za pośrednictwem poczty. Od 2013 r. ma to się zmienić. ZUS przygotował program pilotażowy, który ma zachęcić emerytów do korzystania z kont bankowych.

Statystyki pokazują, że prawie połowa osób uprawnionych do otrzymywania emerytury w Polsce korzysta z przekazu gotówkowego. Oznacza to, że emerytury przynosi im do domu listonosz. Taka forma wypłaty świadczeń emerytalnych jest korzystna szczególnie dla osób starszych, które nie mają rachunku bankowego. Jednak koszty takiej formy przekazywania emerytury są wysokie. W związku z tym szykują się zmiany.

ZUS wraz z Bankiem Pocztowym S.A. i Bankiem Handlowym wprowadził na Pomorzu program pilotażowy, który ma na celu zachęcenie emerytów do korzystania z bezgotówkowej formy otrzymywania emerytury. Wybrane banki od lat współpracują z ZUS-em. Akcja pilotażowa objęła Gdańsk, Gdynię, Sopot oraz Łódź. Organizatorzy zapewniają, że zakładanie rachunków przez emerytów jest dobrowolne. Nikt nie zostanie przymuszony do założenia konta.

Zobacz także dział: Wysokość emerytury

Emeryci, którzy zdecydują się na założenie rachunku we wskazanym banku otrzymają specjalną kartę płatniczą, którą będą mogli płacić za zakupy oraz wypłacać gotówkę w banku lub bankomacie. Dzięki temu zawszę będą mieli pieniądze pod ręką. Niewątpliwie zmniejszy się również ryzyko kradzieży. Gotówka na koncie jest bezpieczniejsza niż w domu.

Założenie konta, jego prowadzenie oraz karta bankomatowa mają być dla emerytów bezpłatne.

Program pilotażowy ma na celu przede wszystkim zebranie doświadczeń oraz wypracowanie założeń takiego modelu przekazywania emerytur, który jest najkorzystniejszy nie tylko dla ZUS, ale również dla jego świadczeniobiorców. Jeśli akcja się powiedzie, w przyszłości zostanie rozszerzona na inne miasta Polski.

Zobacz także dział: Emerytury 2011

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Założenie konta, jego prowadzenie oraz karta bankomatowa mają być dla emerytów bezpłatne.
Założenie konta, jego prowadzenie oraz karta bankomatowa mają być dla emerytów bezpłatne.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama