| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2011 > Etat lub emerytura, emeryt musi wybrać

Etat lub emerytura, emeryt musi wybrać

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zakłada, że emeryt nie będzie mógł jednocześnie kontynuować zatrudnienia i pobierać emerytury. Od stycznia zmieniły się przepisy dotyczące zawieszania i zmniejszania świadczeń emerytalnych.

Świadczenia emerytalne w Polsce nie są wysokie i nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb. W związku z tym osoby, które zamierzają przejść na emeryturę, nie chcą całkowicie rezygnować z pracy. Często decydują się na kontynuowanie zatrudnienia np. na ½ etatu. W ten sposób mogą otrzymywać dodatkowy dochód, który pozwoli im godnie żyć. Nowe przepisy, niestety ograniczą to prawo.

Zobacz także dział: Dodatki do emerytury

Od 1 stycznia 2011 r. zmieniły się przepisy dotyczące zawieszania lub zmniejszania świadczeń wypłacanych przez ZUS. Nowelizacja zakłada, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego. W praktyce oznacza to, że emeryt będzie musiał zdecydować czy chce dalej pracować i otrzymywać wynagrodzenie czy też przejdzie na emeryturę. Te osoby, które się nie zwolnią i wybiorą pensję powinny się liczyć z tym, że ZUS zawiesi im emeryturę.

Od 1 stycznia 2011 r. pracownik, który chce nadal pobierać emeryturę i równocześnie pracować, musi rozwiązać stosunek pracy z pracodawcą, choćby tylko na jeden dzień. Niestety w praktyce wygląda to tak, że pracodawcy nie chcą zatrudniać emerytów.

Wprowadzona zmiany obejmują wszystkich emerytów, którzy nie rozwiązali stosunku pracy zawartego przed uzyskaniem emerytury:

  • zarówno tych, którzy już przeszli na emeryturę,
  • jak i tych, którzy prawo do emerytury uzyskają począwszy od 1 stycznia 2011 r.

Głównym celem wprowadzenia zmian jest zachęcenie osób spełniających warunki do uzyskania emerytury do opóźnienia decyzji o przejściu na emeryturę i kontynuowanie zatrudnienia w macierzystym zakładzie pracy. Dzięki nowej regulacji pracownik i pracodawca solidarnie podejmą decyzję, czy pracownik, który uzyskał prawo do emerytury, powinien kontynuować zatrudnienie.

Zobacz także dział: Emerytury 2011

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2010.257.1726).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »