| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2011 > Etat lub emerytura, emeryt musi wybrać

Etat lub emerytura, emeryt musi wybrać

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zakłada, że emeryt nie będzie mógł jednocześnie kontynuować zatrudnienia i pobierać emerytury. Od stycznia zmieniły się przepisy dotyczące zawieszania i zmniejszania świadczeń emerytalnych.

Świadczenia emerytalne w Polsce nie są wysokie i nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb. W związku z tym osoby, które zamierzają przejść na emeryturę, nie chcą całkowicie rezygnować z pracy. Często decydują się na kontynuowanie zatrudnienia np. na ½ etatu. W ten sposób mogą otrzymywać dodatkowy dochód, który pozwoli im godnie żyć. Nowe przepisy, niestety ograniczą to prawo.

Zobacz także dział: Dodatki do emerytury

Od 1 stycznia 2011 r. zmieniły się przepisy dotyczące zawieszania lub zmniejszania świadczeń wypłacanych przez ZUS. Nowelizacja zakłada, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego. W praktyce oznacza to, że emeryt będzie musiał zdecydować czy chce dalej pracować i otrzymywać wynagrodzenie czy też przejdzie na emeryturę. Te osoby, które się nie zwolnią i wybiorą pensję powinny się liczyć z tym, że ZUS zawiesi im emeryturę.

Od 1 stycznia 2011 r. pracownik, który chce nadal pobierać emeryturę i równocześnie pracować, musi rozwiązać stosunek pracy z pracodawcą, choćby tylko na jeden dzień. Niestety w praktyce wygląda to tak, że pracodawcy nie chcą zatrudniać emerytów.

Wprowadzona zmiany obejmują wszystkich emerytów, którzy nie rozwiązali stosunku pracy zawartego przed uzyskaniem emerytury:

  • zarówno tych, którzy już przeszli na emeryturę,
  • jak i tych, którzy prawo do emerytury uzyskają począwszy od 1 stycznia 2011 r.

Głównym celem wprowadzenia zmian jest zachęcenie osób spełniających warunki do uzyskania emerytury do opóźnienia decyzji o przejściu na emeryturę i kontynuowanie zatrudnienia w macierzystym zakładzie pracy. Dzięki nowej regulacji pracownik i pracodawca solidarnie podejmą decyzję, czy pracownik, który uzyskał prawo do emerytury, powinien kontynuować zatrudnienie.

Zobacz także dział: Emerytury 2011

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2010.257.1726).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Emeryt musi zdecydować czy chce dalej pracować i otrzymywać wynagrodzenie czy też przejdzie na emeryturę.
Emeryt musi zdecydować czy chce dalej pracować i otrzymywać wynagrodzenie czy też przejdzie na emeryturę.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »