| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2011 > Nowa forma oszczędzania, czyli IKZE

Nowa forma oszczędzania, czyli IKZE

Nowelizacja przepisów dotyczących organizacji i funkcjonowania OFE, zakłada wprowadzenie nowej instytucji – IKZE. IKZE są to indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Zmiany mają wejść w życie od stycznia 2012 roku.

Zgodnie z jeszcze obowiązującymi przepisami przedmiotem działalności funduszu jest gromadzenie środków pieniężnych, ich lokowanie, z przeznaczeniem na wypłatę członkom funduszu po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego, i wypłata okresowych emerytur kapitałowych.

W związku ze zmianami projektowanymi w ustawie o indywidualnych kontach emerytalnych dotyczącymi możliwości prowadzenia IKE oraz IKZE na podstawie umowy zawartej z dobrowolnym funduszem emerytalnym prowadzonym przez powszechne towarzystwo emerytalne (PTE), powstała konieczność dokonania odpowiednich zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Zobacz także dział: Emerytury 2011

Znowelizowane przepisy zakładają, że przedmiotem działalności dobrowolnego funduszu jest prowadzenie indywidualnego konta emerytalnego, zwanego dalej „IKE”, lub indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, zwanego dalej „IKZE”, o których mowa w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego.

Projekt przewiduje, że wpłaty z tytułu zawarcia umowy o prowadzenie IKE oraz IKZE przez PTE, są dokonywane na wyodrębniony rachunek dobrowolnego funduszu emerytalnego prowadzonego przez dane PTE. Wyodrębniony rachunek dobrowolnego funduszu emerytalnego jest otwierany przez PTE z chwilą zawarcia umowy o prowadzenie IKZE.

Wprowadzenie wyodrębnionego rachunku dobrowolnego funduszu emerytalnego ma służyć łatwej identyfikacji środków gromadzonych w ramach IKE oraz IKZE i ich oddzieleniu od środków zarządzanych przez dane PTE w otwartym funduszu emerytalnym. Wpłata do dobrowolnego funduszu emerytalnego prowadzonego przez PTE może być również dokonana w wyniku wypłaty transferowej środków zgromadzonych na IKE albo IKZE, a więc w wyniku ich przeniesienia z dotychczasowej instytucji finansowej prowadzącej IKE albo IKZE oszczędzającego.

Należy wyjaśnić, że zmiany w przepisach oznaczają, że oszczędzający w dobrowolnym funduszu emerytalnym będzie uprawniony do dokonywania rozporządzeń środkami zgromadzonymi przez siebie w tym funduszu na wyodrębnionym rachunku IKE oraz IKZE, z jednoczesnym wskazaniem, że w przypadku śmierci oszczędzającego na IKE oraz IKZE zastosowane zostaną regulacje ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych.

Zobacz także dział: OFE

Źródło: uzasadnienie do rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »