reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2011 > Nowa forma oszczędzania, czyli IKZE

Nowa forma oszczędzania, czyli IKZE

Nowelizacja przepisów dotyczących organizacji i funkcjonowania OFE, zakłada wprowadzenie nowej instytucji – IKZE. IKZE są to indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Zmiany mają wejść w życie od stycznia 2012 roku.

Zgodnie z jeszcze obowiązującymi przepisami przedmiotem działalności funduszu jest gromadzenie środków pieniężnych, ich lokowanie, z przeznaczeniem na wypłatę członkom funduszu po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego, i wypłata okresowych emerytur kapitałowych.

W związku ze zmianami projektowanymi w ustawie o indywidualnych kontach emerytalnych dotyczącymi możliwości prowadzenia IKE oraz IKZE na podstawie umowy zawartej z dobrowolnym funduszem emerytalnym prowadzonym przez powszechne towarzystwo emerytalne (PTE), powstała konieczność dokonania odpowiednich zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Zobacz także dział: Emerytury 2011

Znowelizowane przepisy zakładają, że przedmiotem działalności dobrowolnego funduszu jest prowadzenie indywidualnego konta emerytalnego, zwanego dalej „IKE”, lub indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, zwanego dalej „IKZE”, o których mowa w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego.

Projekt przewiduje, że wpłaty z tytułu zawarcia umowy o prowadzenie IKE oraz IKZE przez PTE, są dokonywane na wyodrębniony rachunek dobrowolnego funduszu emerytalnego prowadzonego przez dane PTE. Wyodrębniony rachunek dobrowolnego funduszu emerytalnego jest otwierany przez PTE z chwilą zawarcia umowy o prowadzenie IKZE.

Wprowadzenie wyodrębnionego rachunku dobrowolnego funduszu emerytalnego ma służyć łatwej identyfikacji środków gromadzonych w ramach IKE oraz IKZE i ich oddzieleniu od środków zarządzanych przez dane PTE w otwartym funduszu emerytalnym. Wpłata do dobrowolnego funduszu emerytalnego prowadzonego przez PTE może być również dokonana w wyniku wypłaty transferowej środków zgromadzonych na IKE albo IKZE, a więc w wyniku ich przeniesienia z dotychczasowej instytucji finansowej prowadzącej IKE albo IKZE oszczędzającego.

Należy wyjaśnić, że zmiany w przepisach oznaczają, że oszczędzający w dobrowolnym funduszu emerytalnym będzie uprawniony do dokonywania rozporządzeń środkami zgromadzonymi przez siebie w tym funduszu na wyodrębnionym rachunku IKE oraz IKZE, z jednoczesnym wskazaniem, że w przypadku śmierci oszczędzającego na IKE oraz IKZE zastosowane zostaną regulacje ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych.

Zobacz także dział: OFE

Źródło: uzasadnienie do rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama