reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2011 > Emerytura obywatelska jako nowy pomysł na emeryturę

Emerytura obywatelska jako nowy pomysł na emeryturę

Emerytura obywatelska, inaczej filar zerowy. Dzięki niej każdy obywatel miał na zagwarantowane minimalne świadczenie emerytalne.

Polski system emerytalny dzieli się na 3 filary. Pierwszy filar to Fundusz Ubezpieczeń Społecznych obsługiwany przez ZUS, drugi filar to otwarty fundusz emerytalny, natomiast trzeci to indywidualne konto emerytalne. Pierwsze dwa filary są obowiązkowe, zaś trzeci jest filarem dobrowolnym.

Prawo przewiduje emeryturę dla trzech grup obywateli. Do pierwszej zaliczymy osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 roku. Osoby te mają prawo do tzw. starej emerytury, która jest wypłacana wyłącznie przez ZUS. Otrzymanie emerytury zależy od spełnienia warunku dotyczącego wieku co najmniej: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz wymiaru okresów składkowych i nieskładkowych: 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Do drugiej grupy zaliczymy osoby urodzone pod dniu 31 grudnia 1948 roku. W tym przypadku warunkiem otrzymania nowej emerytury jest osiągnięcie określonego wieku, który dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Wysokość nowej emerytury zależy od wysokości sumy zgromadzonej na koncie ubezpieczonego prowadzonym przez ZUS oraz wieku, w którym osoba przechodzi na emeryturę.

Trzecią grupę stanowią urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 roku, a przed dniem 1 stycznia 1969 roku. Osoby te mogą też przejść na wcześniejsze emerytury na zasadach takich, jakie obowiązują osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku a także na tzw. emerytury bez względu na wiek.

W Polsce wiek emerytalny wynosi obecnie 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Zobacz także serwis: Emerytury

Pewnym nowym rozwiązaniem jest pomysł na emeryturę obywatelską. W przypadku tej emerytury wszyscy, bez względu na poziom wpłaconych składek do ZUS, mieliby zagwarantowaną emeryturę na minimalnym poziomie.

Prawo do emerytury obywatelskiej uzyskiwałoby się po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Emerytura obywatelska umożliwiłaby uzyskanie świadczenia przez osoby, które miały przerwy w pracy. Ponadto na wprowadzeniu emerytury obywatelskiej skorzystałyby również osoby, które z różnych powodów pracują, ale nielegalnie.

Jest to na razie tylko projekt, który nie wiadomo czy zostanie wprowadzony w życie.

Zobacz także dział: Emerytury 2011

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dzięki emeryturze obywatelskiej wszyscy, bez względu na poziom wpłaconych składek do ZUS, mieliby zagwarantowaną emeryturę na minimalnym poziomie.
Dzięki emeryturze obywatelskiej wszyscy, bez względu na poziom wpłaconych składek do ZUS, mieliby zagwarantowaną emeryturę na minimalnym poziomie.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama