reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2014 > Okresowa emerytura kapitałowa

Okresowa emerytura kapitałowa

Okresowa emerytura kapitałowa to świadczenie wypłacane ze środków zewidencjonowanych na subkoncie ZUS. Komu i na jakich zasadach przysługuje prawo do okresowej emerytury kapitałowej?

Na gruncie ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz. U.  Nr 228, poz. 1507 z późn. zm.) wyróżniane były dwa typy emerytury kapitałowej, mianowicie: okresowa oraz dożywotnia.

Nowelizacja - ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. z 31 grudnia 2013 r., poz. 1717) zniosła dożywotnią emeryturę kapitałową. Zmiana ta weszła w życie z dniem 1 lutego 2014 roku.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Okresowa emerytura kapitałowa 2014

Zachowana została natomiast możliwość przejścia na okresową emeryturę kapitałową. Dotyczy ona wyłącznie kobiet, które spełniają łącznie poniższe przesłanki:

  • są urodzone po 31 grudnia 1948 r.,
  • osiągnęły powszechny (podwyższony) wiek emerytalny,
  • są uczestnikami otwartego funduszu emerytalnego (OFE).

Warunkiem uzyskania wyżej wskazanej emerytury jest osiągnięcie wieku emerytalnego. Zdaniem Sądu Okręgowego w Kaliszu, wyrażonym w wyroku z dnia 7 maja 2013 roku, sygnatura V U 352/13, do sposobu obliczania emerytury mają zastosowanie przepisy obowiązujące w dacie spełnienia warunków do świadczenia (tj. osiągnięcia wieku), a nie w dacie złożenia wniosku.

Prawo do okresowej emerytury kapitałowej przysługuje, po spełnieniu kryterium wieku oraz uczestnictwa w OFE, wyłącznie kobietom.

Wysokość okresowej emerytury kapitałowej

Warto podkreślić, że kwota środków, jakie zgromadzone zostały na rachunku (wg stanu na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura) została skorelowana z wysokością dodatku pielęgnacyjnego. Powinna być równa lub wyższa od jego dwudziestokrotności. W 2014 roku wysokość dodatku pielęgnacyjnego to 206,76 zł, jego dwudziestokrotność - 4135,20 zł. Zgromadzenie takiej kwoty warunkuje wypłatę świadczenia.

Zarówno samo prawo do okresowej emerytury kapitałowej jak i wysokość świadczenia ustalana jest w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość okresowej emerytury kapitałowej oblicza się poprzez podzielenie kwoty środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę osoby ubezpieczonej, przyjętego do obliczenia kwoty emerytury z FUS według nowych zasad (emerytura ustalana jest w powszechnym wieku emerytalnym przewidzianym dla mężczyzn - członków OFE).

Zobacz również: Wszystko o emeryturach w 2014 r. - poradnik

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 18.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Okresowa emerytura kapitałowa /fot. Fotolia
Okresowa emerytura kapitałowa /fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)696.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama