REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okresowa emerytura kapitałowa

Aleksandra Pajewska
Okresowa emerytura kapitałowa /fot. Fotolia
Okresowa emerytura kapitałowa /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Okresowa emerytura kapitałowa to świadczenie wypłacane ze środków zewidencjonowanych na subkoncie ZUS. Komu i na jakich zasadach przysługuje prawo do okresowej emerytury kapitałowej?

Na gruncie ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz. U.  Nr 228, poz. 1507 z późn. zm.) wyróżniane były dwa typy emerytury kapitałowej, mianowicie: okresowa oraz dożywotnia.

REKLAMA

Nowelizacja - ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. z 31 grudnia 2013 r., poz. 1717) zniosła dożywotnią emeryturę kapitałową. Zmiana ta weszła w życie z dniem 1 lutego 2014 roku.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Okresowa emerytura kapitałowa 2014

Zachowana została natomiast możliwość przejścia na okresową emeryturę kapitałową. Dotyczy ona wyłącznie kobiet, które spełniają łącznie poniższe przesłanki:

  • są urodzone po 31 grudnia 1948 r.,
  • osiągnęły powszechny (podwyższony) wiek emerytalny,
  • są uczestnikami otwartego funduszu emerytalnego (OFE).

Warunkiem uzyskania wyżej wskazanej emerytury jest osiągnięcie wieku emerytalnego. Zdaniem Sądu Okręgowego w Kaliszu, wyrażonym w wyroku z dnia 7 maja 2013 roku, sygnatura V U 352/13, do sposobu obliczania emerytury mają zastosowanie przepisy obowiązujące w dacie spełnienia warunków do świadczenia (tj. osiągnięcia wieku), a nie w dacie złożenia wniosku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do okresowej emerytury kapitałowej przysługuje, po spełnieniu kryterium wieku oraz uczestnictwa w OFE, wyłącznie kobietom.

Wysokość okresowej emerytury kapitałowej

REKLAMA

Warto podkreślić, że kwota środków, jakie zgromadzone zostały na rachunku (wg stanu na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura) została skorelowana z wysokością dodatku pielęgnacyjnego. Powinna być równa lub wyższa od jego dwudziestokrotności. W 2014 roku wysokość dodatku pielęgnacyjnego to 206,76 zł, jego dwudziestokrotność - 4135,20 zł. Zgromadzenie takiej kwoty warunkuje wypłatę świadczenia.

Zarówno samo prawo do okresowej emerytury kapitałowej jak i wysokość świadczenia ustalana jest w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość okresowej emerytury kapitałowej oblicza się poprzez podzielenie kwoty środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę osoby ubezpieczonej, przyjętego do obliczenia kwoty emerytury z FUS według nowych zasad (emerytura ustalana jest w powszechnym wieku emerytalnym przewidzianym dla mężczyzn - członków OFE).

Zobacz również: Wszystko o emeryturach w 2014 r. - poradnik

Okresowa emerytura kapitałowa jest waloryzowana corocznie na zasadach i w trybie określonym dla emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Polecamy serwis: Emerytury 2014

Wygaśnięcie prawa do okresowej emerytury kapitałowej

Prawo do okresowej emerytury kapitałowej wygasa:

  • w przypadku śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego;
  • z dniem poprzedzającym dzień, w którym członek otwartego funduszu emerytalnego ukończył powszechny wiek emerytalny przewidzianego dla mężczyzny urodzonego w tym samym roku i kwartale;
  • w przypadku wyczerpania środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym.

Zadaj pytanie na FORUM

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. z 31 grudnia 2013 r., poz. 1717).

Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz. U.  Nr 228, poz. 1507 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. Nr 153 z 2009 r. poz. 1227 z późn. zm.).

Wyrok SO w Kaliszu  z dnia 7 maja 2013 roku, sygnatura V U 352/13.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt zmian

Sąd nie zawsze orzeknie przepadek pojazdu nietrzeźwego kierowcy. Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt nowelizacji Kodeksu karnego został opublikowany w RCL.

Zmiany w testamentach 2024 - będzie testament w formie nagrania wideo, nowy testament wojskowy i co jeszcze?

Zmiany w testamentach w 2024 roku przewidują nowy testament w formie nagrania wideo (testament audiowizualny) i nowy testament wojskowy. Będą większe wymagania dla sporządzenia testamentu ustnego. Likwiduje się testament podróżny i wydłuża katalog osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Zmiany w prawie spadkowym. Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Zmiany te obejmują m.in. przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu.

Ważna wiadomość dla kredytobiorców. Chodzi o wakacje kredytowe

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych nie zgłosiła poprawek do ustawy o wakacjach kredytowych. Teraz trafi ona pod obrady Senatu. Według Ministerstwa Finansów, z wakacji kredytowych na zasadach opisanych w ustawie będzie mogło skorzystać 562 tys. kredytobiorców, podczas gdy kredytów w Polsce jest prawie 2 mln.

REKLAMA

WOS w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. Jest wniosek ZNP

ZNP zwrócił się do MEN o przywrócenie WOS-u w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. W związku z zapowiedzią likwidacji przedmiotu historia i teraźniejszość ZNP zaproponował przywrócenie wiedzy o społeczeństwie w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy obawiają się, że bez tego nauczyciele mogą tracić zatrudnienie.

Dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego także w zerówkach

Komu przysługuje dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego? Taka kwota należy się także w zerówce. Sprawdź, ile osób może wnioskować o dodatkowe 100 zł.

Prawie 300,00 zł dodatku dyferencyjnego na jedno dziecko. Na pełnoletniego ucznia i studenta prawie 1100,00 zł. Sprawdź, dla kogo.

Aby móc skorzystać z dodatku dyferencyjnego, dziecko nie musi mieszkać na terenie Niemiec, a jego rodzice nie muszą być małżeństwem. Wystarczające jest to, że jedno z rodziców jest aktywne zawodowo na terenie Niemiec.

ZNP apeluje do MEN: przywróćmy WOS w miejsce HiT - tylko na przyszły rok szkolny

MEN zapowiedział już likwidację przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje aby w to miejsce MEN przywrócił przedmiot wiedza o społeczeństwie (popularny WOS) w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy z ZNP obawiają się, że bez tej "podmiany" przedmiotów część nauczycieli może stracić zatrudnienie.

REKLAMA

"Edukacja z wojskiem" - 6 maja wystartuje pilotażowy program dla uczniów. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych

"Edukacja z wojskiem", czyli pilotażowy program dla uczniów, potrwa od 6 maja do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych. List intencyjny w tej sprawie podpisali minister edukacji Barbara Nowacka i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Szkole Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków na warszawskim Ursynowie.

1000 zł na kolonie letnie dla dzieci i młodzieży urodzonych od 01 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2018 roku w 2023 r. Co w 2024 r.?

W 2023 r. dzieci i młodzież, które urodziły się między 01 stycznia 2007 roku a 31 grudnia 2018 roku mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 1000 zł. Taki wypoczynek finansowany był ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Co z 2024 r.?

REKLAMA