reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury mundurowe > Jakie zmiany w emeryturach dla żołnierzy

Jakie zmiany w emeryturach dla żołnierzy

Zmianie ma ulec emerytura żołnierzy powołanych do zawodowej służby wojskowej po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 roku. Prezentujemy najważniejsze zmiany jakie czekają żołnierzy.

Emerytury wojskowe na nowych zasadach

Żołnierzowi powołanemu po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 roku do zawodowej służby wojskowej lub służby kandydackiej emerytura będzie przysługiwała na nowych zasadach. Zmiany będą dotyczyć, jak wskazuje na to projekt ustawy o zmianie systemu emerytalnego żołnierzy przede wszystkim dwóch kwestii. Po pierwsze wydłużenia okresu służby w wojsku o10 lat. Zostanie wprowadzony dodatkowy warunek niezbędne do uzyskania prawa do zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy, a mianowicie oprócz niezbędnego okresu służby żołnierz będzie musiał osiągnąć określony wiek życia. Po drugie zmianie ulegnie sposób ustalania wysokości emerytury wojskowej.

Emerytura będzie przysługiwać żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, który w dniu zwolnienia posiada ukończone 55 lat życia i co najmniej 25 lat służby wojskowej w Wojsku Polskim.

Emerytura dla żołnierza będzie wynosiła 60 proc. podstawy jej wymiaru za 25 lat służby wojskowej i będzie wzrastać o 3 proc. za każdy dalszy rok tej służby. Emerytura będzie  podwyższana o 0,5 proc. podstawy jej wymiaru za każdy pełny miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych. Jednak kwota emerytury bez uwzględnienia dodatków, zasiłków i świadczeń pieniężnych, nie będzie mogła przekroczyć 75 proc. podstawy jej wymiaru.

Podstawę wymiaru emerytury stanowić będzie średnie uposażenie żołnierza należne przez okres kolejnych 3 lat kalendarzowych, wybranych przez żołnierza. W przypadku, gdy żołnierz nie wskaże kolejnych lat kalendarzowych podstawę wymiaru emerytury stanowić będzie średnie uposażenie żołnierza należne przez okres kolejnych 3 lat kalendarzowych, poprzedzających rok zwolnienia ze służby.

Co ważne żołnierz, który został powołany po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 2013 roku do zawodowej służby wojskowej lub służby kandydackiej lub innej służby uwzględnianej przy ustalaniu prawa do emerytury policyjnej będzie miał prawo wyboru czy chce przejść na emeryturę na nowych, czy na starych zasadach. Oświadczenie o wyborze żołnierz będzie musiał złożyć do organu emerytalnego najpóźniej w dniu złożenia wniosku o ustalenie prawa do zaopatrzenia emerytalnego.

Polecamy: VAT 2017 - Komentarz

Zobacz także: Inwalida wojskowy a prawo do emerytury

Dlaczego konieczne są zmiany w emeryturach dla żołnierzy

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy o zmianie systemu emerytalnego służb mundurowych i żołnierzy obowiązujący system uważa się za jedno ze źródeł nadmiernie powiększających deficyt finansów państwa. Żołnierze posiadają uprzywilejowany system emerytalny, co w obecnych realiach społeczno-ekonomicznych nie znajduje ani akceptacji społecznej, ani uzasadnienia z powodu kosztowności i nieefektywności.

Dlatego więc zaproponowane w projekcie zmiany zmierzające do wydłużenia stażu służby o 10 lat oraz wprowadzające warunek ukończenia przez funkcjonariusza zwolnionego ze służby w dniu zwolnienia 55 lat.

Zobacz także: Emerytury mundurowe

Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama