reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury mundurowe > Jaka jest wysokość emerytury mundurowej

Jaka jest wysokość emerytury mundurowej

Wysokość emerytury policyjnej po 15 latach służby wynosi 40 proc. ostatniego wynagrodzenia. Za każdy dodatkowy rok służby świadczenie emerytalne rośnie o 2,6 proc.

Wysokość zaopatrzenia emerytalnego

Emerytem policyjnym jest funkcjonariusz zwolniony ze służby w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub w Służbie Więziennej, który ma ustalone prawo do emerytury policyjnej. Emerytowi takiemu przysługuje emerytura w określonej wysokości.

Zobacz również: e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej 

Emerytura dla funkcjonariusza wynosi 40 proc. podstawy jej wymiaru za 15 lat służby. Emerytura dla takiego funkcjonariusza wzrasta o:

  • •    2,6 proc. podstawy wymiaru – za każdy dalszy rok tej służby;
  • •    2,6 podstawy wymiaru – za każdy rok okresów składkowych poprzedzających służbę, nie więcej jednak niż za trzy lata tych okresów;
  • •    1,3 proc. podstawy wymiaru – za każdy rok okresów składkowych ponad trzyletni okres składkowy, o którym mowa powyżej;
  • •    0,7 proc. podstawy wymiaru – za każdy rok okresów nieskładkowych poprzedzających służbę.

Podstawę wymiaru emerytury stanowi uposażenie należne funkcjonariuszowi na ostatnio zajmowanym stanowisku.

Kwota emerytury bez uwzględnienia dodatków, zasiłków i świadczeń pieniężnych przysługujących funkcjonariuszom nie może przekroczyć 75 proc. podstawy wymiaru emerytury.

Podwyższenie wysokości emerytury policyjnej

Istnieje możliwość podwyższenia wysokości emerytury. Po pierwsze emeryturę podwyższa się o 1 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej bezpośrednio: w składzie personelu latającego na samolotach i śmigłowcach, w składzie załóg nawodnych jednostek pływających, w charakterze skoczków spadochronowych i saperów lub w służbie wywiadowczej za granicą. Po drugie emeryturę podwyższa się o 2 proc.  podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej bezpośrednio w charakterze nurków i płetwonurków oraz w zwalczaniu fizycznym terroryzmu.

Emeryturę o 0,5 proc. podstawy podwyższa się za każdy rok służby pełnionej w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu.O ten sam wskaźnik podwyższa się emeryturę za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych.

Emeryturę podwyższa się o 15 proc. podstawy wymiaru emerytowi, którego inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą.

Dodatek do emerytury policyjnej

Do emerytury policyjnej przysługują dodatek pielęgnacyjny. Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest funkcjonariuszowi na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika. W orzeczeniu lekarz stwierdza całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji. Emeryt policyjny, który ukończył 75 lat dodatek pielęgnacyjny otrzyma bez potrzeby składania dodatkowego wniosku z urzędu.

Zobacz także: Czy emerytowi przysługuje dodatek pielęgnacyjny do emerytury policyjnej

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 18 lutego 1994 roku o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. 1994 Nr 53 poz. 214 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama