| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Zaliczenie chorobowego do emerytury

Zaliczenie chorobowego do emerytury

Mój mąż jest na chorobowym - ja się nim opiekuję. Jest chory na raka. Ja nie pracuję ani on. Jesteśmy bezrobotni. Mam pytanie, czy jego chorobowe będzie liczyć się do emerytury?

Z uwagi na to, że nie przekazała Pani istotnych informacji, a dotyczących wieku i stażu pracy Pani i męża, nie mogę dokonać oceny, czy w przyszłości będzie Państwu przysługiwała emerytura według nowych, czy też starych zasad. Dlatego też mogę jedynie przekazać ogólnie obowiązujące zasady.

Przepisy emerytalno - rentowe przewidują możliwość uwzględniania przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty oraz przy obliczaniu wysokości tych świadczeń okresu niewykonywania pracy przypadającego przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty - w granicach do 6 lat - spowodowanego koniecznością opieki nad innym niż dziecko członkiem rodziny zaliczonym do I grupy inwalidów lub uznanym za całkowicie niezdolnego do pracy oraz samodzielnej egzystencji albo uznanym za osobę niepełnosprawną w stopniu znacznym, sprawowanej przez członka rodziny w wieku powyżej 16 lat, który w okresie sprawowania opieki nie osiągnął przychodu przekraczającego miesięcznie połowę najniższego wynagrodzenia.

Jednakże należy zaznaczyć, że okres takiej opieki - bez względu na to kiedy został przebyty - jako okres nieskładkowy ma znaczenie przy ustaleniu uprawnień do emerytur przyznawanych na starych zasadach . Bowiem przy ustalaniu prawa do emerytur przyznawanych na dotychczasowych zasadach, czyli przyznawanych obecnie i przy obliczaniu ich wysokości brane są pod uwagę zarówno okresy składkowe i nieskładkowe. Natomiast prawo do nowej emerytury uzależnione jest wyłącznie od osiągnięcia wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę. Prawo do tej emerytury nie jest uzależnione tak jak w przypadku obecnie przyznawanych emerytur - od udowodnienia określonego minimalnego okresu ubezpieczenia. Podstawę obliczenia emerytury według nowych zasad będzie stanowiła zwaloryzowana kwota składek na ubezpieczenie emerytalne zaewidencjonowana na koncie ubezpieczonego, za okres od 1 stycznia 1999 r., powiększona o zwaloryzowany kapitał początkowy, obliczany dla osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., które przed dniem 1 stycznia 1999 r. opłacały składki na ubezpieczenie społeczne. Nowa emerytura stanowić będzie równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia zgromadzonej na koncie kwoty tzw. średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi, w jakim ubezpieczony przechodzi na emeryturę.

Jak wynika z powyższego, przy nowej emeryturze, mają znaczenie jedynie przebyte po dniu 1 stycznia 1999 r. okresy składkowe, czyli okresy za które zostały opłacone składki do ZUS. Także okres Pani opieki nad chorym mężem, przebyty obecnie - może być uwzględniony – jako okres nieskładkowy – jedynie przy ustalaniu prawa i wysokości emerytury ustalanej na starych zasadach.

Dodaję również, że gdyby mąż uzyskał prawo do emerytury na starych zasadach – to okres pobierania przez Niego zasiłku chorobowego, będzie potraktowany jako okres nieskładkowy, a kwoty wypłaconych zasiłków chorobowych, podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury.

Podstawa prawna: Art. 7 i 15 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Czytaj także

Autor:

ekspert z zakresu emerytur i rent

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »