reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > OFE po raz pierwszy

OFE po raz pierwszy

OFE czyli otwarty fundusz emerytalny stanowi III filar systemu emerytalnego. Członkowstwo w nim jest obowiązkowe dla osób objętych obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego. Wybierając OFE po raz pierwszy warto wiedzieć jakie obowiązują zasady członkowstwa w funduszu.

W Polsce obowiązuje trzyfilarowy system emerytalny, na który składają się:

  • I Filar - Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), do którego jest przekazywana składka emerytalna, zapisywana jednak na indywidualnym koncie ubezpieczonego.
  • II Filar - Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE), tworzone i zarządzane przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE).
  • III Filar - dodatkowy, całkowicie dobrowolny system oszczędzania pieniędzy umożliwiający podniesienie wysokości podstawowej emerytury otrzymywanej w przyszłości I i II filaru. Składki do 3 filaru są całkowicie zależne od klienta.

Przystąpienie do OFE obowiązkowe lub dobrowolne możliwe jest tylko wówczas, gdy następuje objęcie obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego. Oznacza to, że umowę z OFE może zawrzeć tylko osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia emerytalnego lub ta, która dobrowolnie przystąpiła do tego ubezpieczenia.

Każdy osoba za którą odprowadzane są składki emerytalne do ZUS musi wybrać Otwarty Fundusz Emerytalny. Jeżeli tego nie zrobi samodzielnie – zrobi to za nią ZUS w drodze losowania.

Zobacz także dział: OFE

Nawiązanie członkowstwa w OFE może nastąpić w trzech formach:

  1. poprzez zawarcie umowy pomiędzy osobą spełniającą ustawowe kryteria i OFE,
  2. w drodze losowania przeprowadzanego przez ZUS,
  3. poprzez otwarcie rachunku.

Zobacz także: Kto musi wybrać OFE

Umowa jest podstawowym sposobem nawiązywania członkowstwa w OFE. Jej stronami są: osoba przystępująca i fundusz emerytalny reprezentowany przez akwizytora tego funduszu. Umowa powinna mieć formę pisemną pod rygorem nieważności i co najmniej jeden jej egzemplarz powinien zostać przekazany członkowi funduszu.

Z chwilą zawarcia umowy następuje uzyskanie członkowstwa w funduszu.

Osoby, które nie dopełnią obowiązku zawarcia umowy z OFE zostaną objęte losowaniem. Ponieważ losowanie jest jednocześnie sposobem uzyskanie członkowstwa w wylosowanym funduszu, nie potrzeba już zawierać umowy. Losowanie przeprowadza ZUS i informuje o jego wynikach osoby biorące udział w losowaniu w formie zawiadomień, doręczając wraz z nimi podstawowe informacje dotyczące funduszu.

Otwarcie rachunku jest sposobem nabycia uczestnictwa w OFE przez małżonka w razie ustania małżeńskiej wspólności majątkowej lub śmierci współmałżonka oraz przez byłego małżonka w razie unieważnienia małżeństwa lub rozwodu. Z chwilą otwarcia rachunku uprawniony współmałżonek lub były małżonek uzyskuje członkowstwo, a fundusz niezwłocznie potwierdza na piśmie warunki członkowstwa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa jest podstawowym sposobem nawiązywania członkowstwa w OFE
Umowa jest podstawowym sposobem nawiązywania członkowstwa w OFE

CIT 2020. Komentarz119.40 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama