REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

OFE po raz pierwszy

Magdalena Przepiórka
Umowa jest podstawowym sposobem nawiązywania członkowstwa w OFE
Umowa jest podstawowym sposobem nawiązywania członkowstwa w OFE
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

OFE czyli otwarty fundusz emerytalny stanowi III filar systemu emerytalnego. Członkowstwo w nim jest obowiązkowe dla osób objętych obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego. Wybierając OFE po raz pierwszy warto wiedzieć jakie obowiązują zasady członkowstwa w funduszu.

Trzy filary

REKLAMA

W Polsce obowiązuje trzyfilarowy system emerytalny, na który składają się:

  • I Filar - Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), do którego jest przekazywana składka emerytalna, zapisywana jednak na indywidualnym koncie ubezpieczonego.
  • II Filar - Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE), tworzone i zarządzane przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE).
  • III Filar - dodatkowy, całkowicie dobrowolny system oszczędzania pieniędzy umożliwiający podniesienie wysokości podstawowej emerytury otrzymywanej w przyszłości I i II filaru. Składki do 3 filaru są całkowicie zależne od klienta.

Członkowstwo w OFE

Przystąpienie do OFE obowiązkowe lub dobrowolne możliwe jest tylko wówczas, gdy następuje objęcie obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego. Oznacza to, że umowę z OFE może zawrzeć tylko osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia emerytalnego lub ta, która dobrowolnie przystąpiła do tego ubezpieczenia.

Każdy osoba za którą odprowadzane są składki emerytalne do ZUS musi wybrać Otwarty Fundusz Emerytalny. Jeżeli tego nie zrobi samodzielnie – zrobi to za nią ZUS w drodze losowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także dział: OFE

Sposoby nawiązania członkowstwa w OFE

Nawiązanie członkowstwa w OFE może nastąpić w trzech formach:

  1. poprzez zawarcie umowy pomiędzy osobą spełniającą ustawowe kryteria i OFE,
  2. w drodze losowania przeprowadzanego przez ZUS,
  3. poprzez otwarcie rachunku.

Zobacz także: Kto musi wybrać OFE

Umowa

Umowa jest podstawowym sposobem nawiązywania członkowstwa w OFE. Jej stronami są: osoba przystępująca i fundusz emerytalny reprezentowany przez akwizytora tego funduszu. Umowa powinna mieć formę pisemną pod rygorem nieważności i co najmniej jeden jej egzemplarz powinien zostać przekazany członkowi funduszu.

Z chwilą zawarcia umowy następuje uzyskanie członkowstwa w funduszu.

Losowanie

Osoby, które nie dopełnią obowiązku zawarcia umowy z OFE zostaną objęte losowaniem. Ponieważ losowanie jest jednocześnie sposobem uzyskanie członkowstwa w wylosowanym funduszu, nie potrzeba już zawierać umowy. Losowanie przeprowadza ZUS i informuje o jego wynikach osoby biorące udział w losowaniu w formie zawiadomień, doręczając wraz z nimi podstawowe informacje dotyczące funduszu.

Otwarcie rachunku

Otwarcie rachunku jest sposobem nabycia uczestnictwa w OFE przez małżonka w razie ustania małżeńskiej wspólności majątkowej lub śmierci współmałżonka oraz przez byłego małżonka w razie unieważnienia małżeństwa lub rozwodu. Z chwilą otwarcia rachunku uprawniony współmałżonek lub były małżonek uzyskuje członkowstwo, a fundusz niezwłocznie potwierdza na piśmie warunki członkowstwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie. Kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego idzie w górę, wzrost jest znaczący

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który został właśnie skierowany do uzgodnień.

Pilne! Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2025 r. Ostateczna decyzja rządu do 15 września

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Równe 1000 zł maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2024 r. [projekt ustawy]

Dzieci uprawnione do alimentów, których nie można wyegzekwować otrzymają długo oczekiwaną podwyżkę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W dniu 15 lipca 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Celem tej nowej ustawy jest podniesienie maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 zł do 1000 zł od 1 października 2024 r.

Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

REKLAMA

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Płacisz na urlopie kartą? Sprawdź paragon. Czym jest doliczana często usługa finansowa? I czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Płacisz na urlopie kartą? Przyglądaj się paragonom. Czym jest doliczana coraz częściej usługa finansowa? To sposób przedsiębiorców na obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Jednak czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Darowizna pieniężna od taty. Decydujące znaczenie ma jeden warunek, aby skorzystać ze zwolnienia

W przypadku gdy przedmiotem darowizny od taty są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z tych warunków jest konieczność udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. Organ skarbowy tego warunku bardzo pilnuje. 

REKLAMA

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

REKLAMA