| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury pomostowe > Emerytury pomostowe Vademecum

Emerytury pomostowe Vademecum

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje osobom wykonującym prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Uprawnienie to przysługuje od dnia 1 stycznia 2009 roku.

  • prace pilotów statków powietrznych,
  • prace kontrolerów ruchu lotniczego,
  • prace funkcjonariuszy straży ochrony kolei,
  • prace kierowców autobusów, trolejbusów oraz motorniczych tramwajów w transporcie publicznym,
  • prace kierowców pojazdów uprzywilejowanych,
  • prace członków zawodowych ekip ratownictwa (chemicznego, górskiego, morskiego, górnictwa otworowego),
  • prace personelu medycznego w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych i anestezjologii w warunkach ostrego dyżuru.

Zobacz także: Jakie prace uznajemy za pracę w szczególnym charakterze

Wysokość emerytury pomostowej

Emerytura pomostowa stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat, ustalone według obowiązujących w dniu zgłoszenia wniosku o przyznanie emerytury pomostowej tablic średniego trwania życia. Emerytura pomostowa podlega corocznej waloryzacji.

Kwota emerytury pomostowej nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury.

Zobacz także: W jakiej wysokości emerytura pomostowa

Zobacz także: Jak ustalana będzie wysokość emerytury pomostowej

Zamiast emerytury pomostowej rekompensata

Za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej przysługuje rekompensata. Rekompensata przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli ma okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wynoszący co najmniej 15 lat. Co oznacza, że na rekompensatę mogą liczyć osoby, które nie spełnią warunków wymaganych do uzyskania emerytury pomostowej, a pracowały przed 1 stycznia 2009 r. w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze mają prawo do rekompensaty.

Zobacz także: Rekompensata zamiast emerytur pomostowych

Rekompensata przyznawana jest w formie dodatku do kapitału początkowego. Rekompensata ustalana jest przez ZUS po złożeniu wniosku o nową emeryturę z Funduszu Emerytur Społecznych. Wzór wniosku o rekompensatę sto formularz ZUS Rp – 1E.

Zobacz także: Wniosek o rekompensatę zamiast emerytury pomostowej

Praca a emerytura pomostowa

Na emeryturze pomostowej można pracować, ale pod pewnymi warunkami. Prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu lub wysokość emerytury pomostowej ulega zmniejszeniu z powodu osiągania przychodów z tytułu prowadzenia działalności zarobkowej objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego.

W przypadku, kiedy przychód z działalności zarobkowej nie przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS, emerytura pomostowa będzie wypłacana w pełnej wysokości. Natomiast w razie, gdy przychód przekroczy 70 proc., ale będzie niższy od 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy świadczenie ulegnie zmniejszeniu.

Zobacz także: Czy pobierając emeryturę pomostową można pracować

Zobacz także: Emerytura pomostowa a rozwiązanie umowy o pracę

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej przysługuje rekompensata. fot. Fotolia
Za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej przysługuje rekompensata. fot. Fotolia

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »