reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Jakie są warunki przyznania emerytury pracowniczej dla kobiet

Jakie są warunki przyznania emerytury pracowniczej dla kobiet

Prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej przysługuje kobietom urodzonym w latach 1949 – 1953. Kobiety, które chcą otrzymać wcześniejszą emeryturę nie mogą przystąpić do otwartych funduszy emerytalnych.

Warunki niezbędne do otrzymania emerytury

Wcześniejsza emerytura pracownicza przysługuje tylko kobietom urodzonym w latach 1949 -1953 ponieważ tylko one do dnia 31 grudnia spełnią wymagany wiek emerytalny, wynoszący 55 lat. Kobiety, które chcą otrzymać wcześniejszą emeryturę pracowniczą muszą spełnić następujące warunki:

  • osiągnąć wiek 55 lat oraz posiadać co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo posiadać co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy i zostać uznanymi za całkowicie niezdolne do pracy;
  • pozostawać w stosunku pracy ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, chyba, że przez cały wymagany do uzyskania tego świadczenia okres ubezpieczenia podlegały ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy;
  • okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawać w stosunku pracy przynajmniej przez 6 miesięcy (chyba, że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę były uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy lub przez cały wymagany do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej okres ubezpieczenia podlegały ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy.

Do dnia 31 grudnia 2008 roku kobieta musi spełnić warunki przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej dotyczące osiągnięcia wieku emerytalnego oraz udowodnienia stażu składkowego i nieskładkowego.

Pozostałe warunki kobieta musi spełnić w okresie poprzedzającym zgłoszenie przez nią wniosku o emeryturę.

Zobacz także: Kiedy kobiety mają wydłużony wiek emerytalny

Nieprzystąpienie do OFE

Warunkiem koniecznym przyznania wcześniejszej emerytury jest nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego. W przypadku, kiedy kobiet chce otrzymać wcześniejszą emeryturę pracowniczą, a przystąpiła już do OFE może złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

W przypadku, gdy kobieta nie zawarła umowy o przystąpieniu do otwartego funduszu emerytalnego w terminie do dnia 31 grudnia 1999 roku, uważa się, że nie przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego.

Zobacz także dział: OFE

Podstawa prawna:  Art. 46 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama