reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Jakie są warunki przyznania emerytury pracowniczej dla kobiet

Jakie są warunki przyznania emerytury pracowniczej dla kobiet

Prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej przysługuje kobietom urodzonym w latach 1949 – 1953. Kobiety, które chcą otrzymać wcześniejszą emeryturę nie mogą przystąpić do otwartych funduszy emerytalnych.

Warunki niezbędne do otrzymania emerytury

Wcześniejsza emerytura pracownicza przysługuje tylko kobietom urodzonym w latach 1949 -1953 ponieważ tylko one do dnia 31 grudnia spełnią wymagany wiek emerytalny, wynoszący 55 lat. Kobiety, które chcą otrzymać wcześniejszą emeryturę pracowniczą muszą spełnić następujące warunki:

  • osiągnąć wiek 55 lat oraz posiadać co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo posiadać co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy i zostać uznanymi za całkowicie niezdolne do pracy;
  • pozostawać w stosunku pracy ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, chyba, że przez cały wymagany do uzyskania tego świadczenia okres ubezpieczenia podlegały ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy;
  • okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawać w stosunku pracy przynajmniej przez 6 miesięcy (chyba, że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę były uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy lub przez cały wymagany do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej okres ubezpieczenia podlegały ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy.

Do dnia 31 grudnia 2008 roku kobieta musi spełnić warunki przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej dotyczące osiągnięcia wieku emerytalnego oraz udowodnienia stażu składkowego i nieskładkowego.

Pozostałe warunki kobieta musi spełnić w okresie poprzedzającym zgłoszenie przez nią wniosku o emeryturę.

Zobacz także: Kiedy kobiety mają wydłużony wiek emerytalny

Nieprzystąpienie do OFE

Warunkiem koniecznym przyznania wcześniejszej emerytury jest nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego. W przypadku, kiedy kobiet chce otrzymać wcześniejszą emeryturę pracowniczą, a przystąpiła już do OFE może złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

W przypadku, gdy kobieta nie zawarła umowy o przystąpieniu do otwartego funduszu emerytalnego w terminie do dnia 31 grudnia 1999 roku, uważa się, że nie przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego.

Zobacz także dział: OFE

Podstawa prawna:  Art. 46 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama