REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyrok przyznający emerytury 60-latkom

Ewa Ryś
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Według Trybunału Konstytucyjnego nie ma uzasadnienia różnicowanie w uprawnieniach w przechodzeniu na wcześniejsze emerytury pracownicze pomiędzy mężczyznami a kobietami z długim stażem emerytalnym.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 23 października 2007 roku orzekł o niezgodność z Konstytucją art. 29 ust.1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Niezgodność polega na braku prawa do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym mężczyźnie, który osiągnął wiek 60 rok życia i posiada co najmniej 35 letni okres składkowy i nieskładkowy. Kobieta nabywa prawo do emerytury po osiągnięciu wieku 55 lat i posiadaniu 30 lat okresu składkowego i nieskładkowego.

REKLAMA

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie orzekł o niekonstytucyjności treści artykułu dotyczącego wcześniejszych emerytur pracowniczych. Stwierdził natomiast niezgodność z konstytucją treści, której w przepisie brakuje.

REKLAMA

Niezgodny z Konstytucją artykuł zgodnie z orzeczeniem Trybunału traci moc obowiązującą z upływem roku od dnia ogłoszenia wyroku z Dzienniku Ustaw. Dniem ogłoszenia był 30 października 2007 roku. Oznacza to, że ustawodawca ma czas do końca października 2008 roku na zmianę artykułu.

W treść uzasadnienia wyroku Trybunał wskazał, że w obecnym stanie prawnym nie ma podstaw do tego, aby organy rentowe pozytywnie rozpatrywały wnioski o wcześniejsze emerytury zgłaszane przez 60 letnich mężczyzn z 35 letnim stażem emerytalnym. Przepisy artykułu o wcześniejszych emeryturach pracowniczych należy obecnie stosować zgodnie z jego jeszcze obecnym brzmieniem.

Skutkiem stwierdzenia niekonstytucyjności omawianego artykułu, w jakim nie przyznaje prawa do nabycia emerytury w obniżonym wieku emerytalnym przez mężczyznę, który osiągnął wiek 60 lat i ma długoletni staż ubezpieczeniowy jest zobowiązanie ustawodawcy do dokonania stosownej zmiany w ciągu roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trybunał stwierdził również, że nie przesądza kształtu nowej regulacji, respektując swobodę ustawodawcy w tym zakresie, z zastrzeżeniem uwzględnienia zasad konstytucyjnych. Oznacza to, że ustawodawca ma swobodę w wyborze ustalenia odpowiedniego brzmienia artykułu o wcześniejszych emeryturach pracowniczych.

Trybunał wyraził też opinię, że 12-miesięczny termin do dokonania zmian przez ustawodawcę powinien być wystarczający dla wprowadzenia w życie regulacji zgodnej z Konstytucją – przed jego upływem.

Warto przyjrzeć się argumentom jakim kierował się Trybunał orzekając o niezgodności z prawem braku wcześniejszych emerytur pracowniczych dla 60- letnich mężczyzn.

REKLAMA

Po pierwsze sędziowie Trybunału wskazali brak racjonalnych argumentów usprawiedliwiających zróżnicowanie uprawnień do wcześniejszych emerytur. Nie ma racjonalnych argumentów, które mogłyby uzasadniać różnicowanie uprawnienia emerytalnych kobiet i mężczyzn, posiadających odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy.

Po drugie pozbawienie przywileju przechodzenia na wcześniejsze emerytury 60- letnich mężczyzn z długim stażem ubezpieczeniowym, czy przyznaniu takiego uprawnienia kobietom jest przejawem dyskryminacji mężczyzn.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

REKLAMA

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

REKLAMA

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

REKLAMA