reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Urzędy > Kiedy i jak złożyć odwołanie od decyzji urzędu?

Kiedy i jak złożyć odwołanie od decyzji urzędu?

Od każdej wydanej decyzji administracyjnej stronie służy odwołanie. Jak złożyć odwołanie i kiedy jest ono możliwe?

Stronie zawsze przysługuje odwołanie od decyzji wydanej w pierwszej instancji, przy czym odwołanie to może być wniesione tylko do jednej instancji.

Do kogo składa się odwołanie?

Odwołanie składa się do organu administracji publicznej wyższego stopnia, chyba że Kodeks postępowania administracyjnego stanowi inaczej. Jeżeli decyzja została wydana w pierwszej instancji przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze to na taką decyzję nie służy zażalenie.

Nie znaczy to jednak, że w takiej sytuacji strona nie może już nic zrobić. Strona niezadowolona z decyzji wskazanych organów ma możliwość zwrócić się do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Jak uzasadnić odwołanie?

Odwołanie od decyzji administracyjnej nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Należy jednak tak sformułować odwołanie aby wynikało z niego, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji.

Zobacz: Pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym

Do kogo i w jakim terminie składa się odwołanie?

Odwołanie składa się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Odwołanie musi być wniesione w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie. W przypadku, gdy decyzja została ogłoszona ustnie – termin biegnie od dnia jej ogłoszenia stronie.

Przed upływem terminu do wniesienia odwołania decyzja nie ulega wykonaniu, a wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie decyzji

Co może zrobić organ odwoławczy?

Organ odwoławczy, po rozpatrzeniu odwołania, dokumentacji uzyskanej od organu pierwszej instancji i niekiedy po przeprowadzeniu dodatkowego postępowania dowodowego, wydaje decyzję. Decyzja ta może utrzymać w mocy zaskarżoną decyzję, albo uchyla zaskarżoną decyzję w całości albo w części i w tym zakresie orzeka co do istoty sprawy albo uchylając tę decyzję - umarza postępowanie pierwszej instancji w całości albo w części, albo umarza postępowanie odwoławcze.

Organ odwoławczy może również uchylić zaskarżoną decyzję w całości i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji. Może mieć to miejsce, gdy decyzja ta została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie. Przekazując sprawę, organ odwoławczy powinien wskazać, jakie okoliczności należy wziąć pod uwagę przy ponownym rozpatrzeniu sprawy.

Zobacz serwis: Gmina

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rakoczy, Wroński Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska

www.rakoczy.com.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama