reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Co daje zawieszenie działalności gospodarczej?

Co daje zawieszenie działalności gospodarczej?

Przedsiębiorcy mają możliwość zawieszenia działalności gospodarczej nawet do dwóch lat. Jakie skutki będzie miało jednak takie zawieszenie działalności?

Zawieszenie działalności gospodarczej

Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dają przedsiębiorcą, którzy nie zatrudniają pracowników, możliwość zawieszenia działalności gospodarczej. Zawieszenie takie następuje na wniosek. Okres zawieszenia określa przedsiębiorca. Może on trwać od 30 dni do 24 miesięcy.

Kiedy zdecydować się na zawieszenie?

Decyzja o zawieszeniu działalności gospodarczej powinna być podjęta po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw. Zdecydowanie jest to korzystna opcja dla wszystkich, którzy prowadzą własnym nakładem sił działalność sezonową.

Należy jednak pamiętać, że w trakcie zawieszenia wykonywanie działalności jest ograniczone do pewnych tylko czynności. Nie ma też co liczyć na to, że w trakcie tego okres zawieszeniu ulegną też raty kredytu, jaki wzięliśmy na działalność firmy. Zgodnie z art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca ma obowiązek spłacać zobowiązania powzięte w trakcie prowadzenia działalności. Może również także ściągać wierzytelności, które powstały w tym samym czasie.

Zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia od spłaty kredytów. Przedsiębiorca w trakcie zawieszenia ma obowiązek regulować zobowiązania zaciągnięte w trakcie swojej aktywności.

Zobacz: Zawieszenie działalności gospodarczej

Co daje zawieszenie?

Jakie są jednak korzyści z zawieszenia? Najważniejsze dla każdego przedsiębiorcy będą korzyści finansowej. Wśród najważniejszych należy wskazać pewne udogodnienia podatkowe. W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie będzie obowiązany do wpłaty zaliczek na poczet podatku dochodowego. Dotyczy to zarówno osób fizycznych (art. 44 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), jak i osób prawnych (art. 25 ust. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W trakcie zawieszenia przedsiębiorcy nie muszą odprowadzać zaliczek na poczet podatku dochodowego.

Zobacz serwis: Podatki

Składki na ubezpieczenie

Drugą istotną konsekwencją zawieszenia działalności gospodarczej jest ustanie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorca w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nie opłaca składek ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Ubezpieczenie emerytalne i rentowe może być opłacane na zasadzie dobrowolności (art. 36a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Ustanie obowiązku następuje wraz z dnie, w których rozpoczyna się zawieszenie działalności i trwa do dnia poprzedzającego dzień wznowienia. W okresie zawieszenia przedsiębiorca, który składki opłaca wyłącznie za siebie, nie ma także obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie oszczędności przy zawieszeniu działalności gospodarczej?  /Fot. Fotolia
Jakie oszczędności przy zawieszeniu działalności gospodarczej? /Fot. Fotolia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama