reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Dofinansowanie pracodawców zatrudniających młodocianych

Dofinansowanie pracodawców zatrudniających młodocianych

Pracodawcom zatrudniającym młodocianych pracowników należy się dofinansowanie. Wszystkie formalności z tym związane załatwia się w urzędzie gminy. O samym zaś dofinansowaniu decyduje wójt (burmistrz, prezydent) w drodze decyzji.

Komu przysługuje dofinansowanie

Dofinansowanie nie przysługuje każdemu pracodawcy. Logicznym i oczywistym wydaje się, że przysługuje ono tylko tym pracodawcom, którzy zatrudniają pracowników młodocianych. Dodatkowym wymogiem jest jednak posiadanie przez pracodawcę odpowiednich kwalifikacji wymaganych do prowadzenie przygotowania zawodowego. Młodociany pracownik natomiast musi ukończyć naukę zawodu.

Wysokość dofinansowania

Pracodawcy przysługuje dofinansowanie w wysokości określonej przez ustawę o systemie oświaty. Zgodnie z jej brzmieniem pracodawca ma prawo do:

  • 4 587 zł - przy okresie kształcenia wynoszącym 24 miesiące,
  • 7.645 zł - przy okresie kształcenia wynoszącym 36 miesięcy;
  • w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy - 240 zł za każdy pełny miesiąc kształcenia.

Jak zatem widać ustawodawca określił sztywno wysokość zwrotu. Jednakże warto wiedzieć, że podane wyżej kwoty podlegają z mocy prawa waloryzacji. Mechanizm waloryzacji jest dosyć skomplikowany a opiera się na wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych podawanym przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Do kogo składać podanie

Organem przyznającym dofinansowanie jest wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania małoletniego. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na właściwość miejscową organu.

Podanie o dofinansowanie składa się natomiast w urzędzie gminy. Najczęściej tego typu sprawami będzie zajmował się wydział oświaty urzędu gminy.

Warto jednak wiedzieć, że adresatem podania o dofinansowanie jest wójt a nie urząd gminy. Środki na dofinansowanie pochodzą natomiast z Funduszu Pracy.

Wniosek

Wniosek jak już było powiedziane należy złożyć w urzędzie gminy, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika.

Wniosek należy złożyć najpóźniej niż w ciągu 3 miesięcy od ukończenia przez młodocianego nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy.

Po upływie tego terminu pracodawca traci prawo do dofinansowania.

Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające kwalifikacje pracodawcy (lub jego pracownika) do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych a także dyplom (świadectwo, zaświadczenie) potwierdzające fakt ukończenia nauki przez małoletniego.

Od wniosku nie pobiera się opłaty.

Załatwienie sprawy

Przyznanie dofinansowania następuje w formie decyzji administracyjnej. Decyzję tę wydaje wójt (burmistrz, prezydent miasta). Ma na to, zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, 30 dni w sprawach mało skomplikowanych lub 60 dni gdy musi przeprowadzić postępowanie wyjaśniające.

Odwołanie

Od decyzji wójta można wnieść na piśmie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Termin na wniesienie odwołania wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem wójta, który wydał zaskarżoną decyzję.

Więcej o prawie pracy przeczytasz na www.www.infor.pl/prawo/praca

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracodawcom zatrudniającym młodocianych pracowników należy się dofinansowanie.
Pracodawcom zatrudniającym młodocianych pracowników należy się dofinansowanie.

Webinarium: Split payment i biała lista149.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama