REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie pracodawców zatrudniających młodocianych

Łukasz Matys
Pracodawcom zatrudniającym młodocianych pracowników należy się dofinansowanie.
Pracodawcom zatrudniającym młodocianych pracowników należy się dofinansowanie.

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcom zatrudniającym młodocianych pracowników należy się dofinansowanie. Wszystkie formalności z tym związane załatwia się w urzędzie gminy. O samym zaś dofinansowaniu decyduje wójt (burmistrz, prezydent) w drodze decyzji.

Komu przysługuje dofinansowanie

Dofinansowanie nie przysługuje każdemu pracodawcy. Logicznym i oczywistym wydaje się, że przysługuje ono tylko tym pracodawcom, którzy zatrudniają pracowników młodocianych. Dodatkowym wymogiem jest jednak posiadanie przez pracodawcę odpowiednich kwalifikacji wymaganych do prowadzenie przygotowania zawodowego. Młodociany pracownik natomiast musi ukończyć naukę zawodu.

REKLAMA

Wysokość dofinansowania

Pracodawcy przysługuje dofinansowanie w wysokości określonej przez ustawę o systemie oświaty. Zgodnie z jej brzmieniem pracodawca ma prawo do:

  • 4 587 zł - przy okresie kształcenia wynoszącym 24 miesiące,
  • 7.645 zł - przy okresie kształcenia wynoszącym 36 miesięcy;
  • w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy - 240 zł za każdy pełny miesiąc kształcenia.

Jak zatem widać ustawodawca określił sztywno wysokość zwrotu. Jednakże warto wiedzieć, że podane wyżej kwoty podlegają z mocy prawa waloryzacji. Mechanizm waloryzacji jest dosyć skomplikowany a opiera się na wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych podawanym przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Do kogo składać podanie

Organem przyznającym dofinansowanie jest wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania małoletniego. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na właściwość miejscową organu.

Podanie o dofinansowanie składa się natomiast w urzędzie gminy. Najczęściej tego typu sprawami będzie zajmował się wydział oświaty urzędu gminy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto jednak wiedzieć, że adresatem podania o dofinansowanie jest wójt a nie urząd gminy. Środki na dofinansowanie pochodzą natomiast z Funduszu Pracy.

Wniosek

Wniosek jak już było powiedziane należy złożyć w urzędzie gminy, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika.

Wniosek należy złożyć najpóźniej niż w ciągu 3 miesięcy od ukończenia przez młodocianego nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy.

Po upływie tego terminu pracodawca traci prawo do dofinansowania.

Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające kwalifikacje pracodawcy (lub jego pracownika) do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych a także dyplom (świadectwo, zaświadczenie) potwierdzające fakt ukończenia nauki przez małoletniego.

Od wniosku nie pobiera się opłaty.

Załatwienie sprawy

Przyznanie dofinansowania następuje w formie decyzji administracyjnej. Decyzję tę wydaje wójt (burmistrz, prezydent miasta). Ma na to, zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, 30 dni w sprawach mało skomplikowanych lub 60 dni gdy musi przeprowadzić postępowanie wyjaśniające.

Odwołanie

Od decyzji wójta można wnieść na piśmie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Termin na wniesienie odwołania wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem wójta, który wydał zaskarżoną decyzję.

Więcej o prawie pracy przeczytasz na www.www.infor.pl/prawo/praca

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

REKLAMA

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

REKLAMA

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

Morawiecki kandydatem na prezydenta? Prezes PiS zdradza plany partii

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział dziennikarzom, że Mateusz Morawiecki nie jest idealnym kandydatem na prezydenta - z perspektywy zwycięstwa, ale znajdzie się na liście. 

REKLAMA