REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z agencją nieruchomości?

Marta Wrzosek
Umowa o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami powinna zostać zawarta w formie pisemnej.
Umowa o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami powinna zostać zawarta w formie pisemnej.

REKLAMA

REKLAMA

Chcąc zlecić profesjonalistom znalezienie dla nas odpowiedniego mieszkania, można powierzyć to zadanie agencji nieruchomości. Co warto wiedzieć, zanim złożymy podpis na umowie?

Po pierwsze, umowa w formie pisemnej!

REKLAMA

Umowa o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami powinna zostać zawarta w formie pisemnej. Pamiętaj, że tylko umowa zawarta w tej formie (a nie np. w formie ustnej) jest ważna i skuteczna!

Umowa taka powinna zostać podpisana przez obie strony umowy, tj. Ciebie oraz pośrednika, który będzie działał w Twoim imieniu. Warto wiedzieć, że pośrednik nie musi działać osobiście. Może niektóre czynności powierzyć innym osobom, znajdującym się pod jego nadzorem (za och działanie ponosi jednak odpowiedzialność zawodową). Zakres czynności, jakimi ma zająć się pośrednik, powinny zostać jak najszerzej określone w umowie.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o umowie z agencją nieruchomości?

Pamiętaj, że w umowie z pośrednikiem może zostać zawarta klauzula wyłączności. Takie zastrzeżenie będzie wiązało się z tym, że w czasie obowiązywania umowy nie będziesz mógł powierzyć innej osobie wykonania czynności pośrednictwa w stosunku do tej samej nieruchomości. Przeczytaj więc uważnie umowę, zanim ją podpiszesz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po drugie, kiedy zapłacić prowizję?

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że pośrednik nie ma prawa żądać od Ciebie wypłaty prowizji przed dokonaniem czynności określonych w umowie, np. już przy podpisywaniu umowy.

Prowizja należy się za sfinalizowanie transakcji, do czego doszło w wyniku osobistych starań pośrednika, a nie za samo podjęcie tych działań. 

Pośrednik nie można żądać wypłaty prowizji także w momencie podpisywania umowy przedwstępnej. Jeżeli już po jej podpisaniu, jedna ze stron wycofa się z transakcji, pośrednikowi nie będzie przysługiwało wynagrodzenie. Jest to element ryzyka gospodarczego, jakie podejmuje pośrednik w ramach swojej działalności gospodarczej.

Zobacz również: Konsument i umowy

REKLAMA

Pan Adam, chcąc kupić niewielką kawalerkę, zdecydował się na skorzystanie z usług agencji nieruchomości. Umowa z pośrednikiem została podpisana, a w niej określono wysokość jego wynagrodzenia (2% wartości nieruchomości). Po miesiącu, pośrednik znalazł mieszkanie spełniające oczekiwania pana Adama. Pan Adam podpisał z właścicielem mieszkania umowę przedwstępną, a następnie, po dopełnieniu wszelkich formalności, ostateczną umowę sprzedaży i otrzymał klucze do mieszkania. Dopiero wówczas wypłacił pośrednikowi należną mu prowizję. 

Pamiętaj, że w umowie warto określić warunki wypłaty prowizji. Może się bowiem okazać, że już po rozwiązaniu umowy dojdzie do sprzedaży mieszkania, które nastąpiło wyłącznie na skutek działania pośrednika. Jak wygląda wówczas kwestia wypłaty prowizji? Takie sprawy powinny zostać omówione i zawarte w umowie.

Po trzecie, co z wypowiedzeniem umowy?

Umowa z pośrednikiem może zostać zawarta zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. Ta zawarta na czas nieokreślony, kończy się wraz z dokonaniem przez pośrednika czynności określonej w umowie (np. sprzedaży mieszkania).

W umowie zawartej na czas nieoznaczony, warto zastrzec możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Choć często pośrednicy zastrzegają w umowie, że w razie wcześniejszego rozwiązania umowy, będziesz zobowiązany zapłacić tzw. karę umowną, nie powinieneś godzić się na taki zapis. Takie zastrzeżenie jest bowiem niedozwoloną klauzulą umowną. Jednym słowem, jest zabronione!

Warto pamiętać, że jeżeli pośrednik nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, możemy wypowiedzieć umowę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS odpowiada na pytania o Kartę Dużej Rodziny. Zniżki na kartę są publiczne i prywatne

Ministerstwo Rodziny odpowiada na pytania o Kartę Dużej Rodziny. Ministerstwo odnosi się do coraz popularniejszego sytemu ulg związanych z tą kartą. I wskazuje, że zniżki na kartę mogą przyznawać instytucje prywatne i publiczne (o zniżkach na końcu artykułu).

Zamiast 500 plus na psa i kota będzie PESEL dla zwierząt i obowiązkowa rejestracja. Zapłacą właściciele. Z jakimi kosztami muszą się liczyć?

PESEL dla zwierząt – to nowy projekt rządu. Zapłacą właściciele psów i kotów. Z jakimi kosztami muszą się liczyć i od kiedy? Baza będzie nazywała się KROPiK, a rejestracją w niej będzie obowiązkowa. Po co to wszystko?

Nowy dodatek do wynagrodzenia: 2 tys. złotych dla określonej grupy pracowników. Ustawa już obowiązuje

Mowa o jednorazowym dodatku do wynagrodzenia w wysokości 2 tys. zł dla pracowników socjalnych, którzy przeprowadzają rodzinne wywiady środowiskowe na terenach dotkniętych powodzią we wrześniu 2024 r. Specustawa powodziowa wprowadzająca powyższy dodatek, weszła w życie w minioną sobotę (tj. 5 października br.). 

MRiRW: Ruszyły konsultacje publiczne ws. sprzedaży niektórych alkoholi. Będą ograniczenia. Co z napojami spirytusowymi do 200 ml?

MRiRW: Ruszyły konsultacje publiczne ws. sprzedaży niektórych alkoholi. Będą ograniczenia. Co z napojami spirytusowymi do 200 ml? Resort rolnictwa czeka na opinie i uwagi dotyczące projektu rozporządzenia do poniedziałku, 7 października.

REKLAMA

Ile dni urlopu na żądanie w roku 2025?

Ile dni urlopu na żądanie w roku 2025? W ciągu roku zdarzają się takie sytuacje, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, że nie możemy pojawić się w pracy. Jak wystąpić o urlop na żądanie? Kiedy należy powiadomić pracodawcę? Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2025 r.?

Dostęp do alkoholu zostanie w Polsce istotnie ograniczony. Cztery najważniejsze punkty rewolucji w sprzedaży alkoholu

W związku z pojawieniem się, w ostatnim czasie, w sprzedaży alkoholu w tubkach łudząco przypominających musy owocowe dla dzieci (tj. w tzw. alkotubkach) oraz systematycznie wzrastającą dostępnością ekonomiczną alkoholu w Polsce – rynek napojów alkoholowych w Polsce czeka prawdziwa rewolucja. Rząd zapowiada cztery duże zmiany w zakresie ograniczenia dostępu do napojów alkoholowych, mających na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi

Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

REKLAMA

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia. Co z pozostałymi podmiotami z katalogu podmiotów ochrony ludności?

12 darmowych świadczeń z NFZ [katalog darmowych świadczeń stomatologicznych]

Co na NFZ u dentysty 2024? Jak skorzystać z dentysty na NFZ? Czy dentysta ma obowiązek przyjąć z bólem zęba? Za jakie usługi stomatologiczne płaci NFZ? Czy potrzebne jest skierowanie do dentysty? Nie wiele osób wie, ale np. w ramach NFZ, za darmo można usunąć raz w roku kamień nazębny. 

REKLAMA