REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z agencją nieruchomości?

Marta Wrzosek
Umowa o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami powinna zostać zawarta w formie pisemnej.
Umowa o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami powinna zostać zawarta w formie pisemnej.

REKLAMA

REKLAMA

Chcąc zlecić profesjonalistom znalezienie dla nas odpowiedniego mieszkania, można powierzyć to zadanie agencji nieruchomości. Co warto wiedzieć, zanim złożymy podpis na umowie?

Po pierwsze, umowa w formie pisemnej!

REKLAMA

Umowa o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami powinna zostać zawarta w formie pisemnej. Pamiętaj, że tylko umowa zawarta w tej formie (a nie np. w formie ustnej) jest ważna i skuteczna!

Umowa taka powinna zostać podpisana przez obie strony umowy, tj. Ciebie oraz pośrednika, który będzie działał w Twoim imieniu. Warto wiedzieć, że pośrednik nie musi działać osobiście. Może niektóre czynności powierzyć innym osobom, znajdującym się pod jego nadzorem (za och działanie ponosi jednak odpowiedzialność zawodową). Zakres czynności, jakimi ma zająć się pośrednik, powinny zostać jak najszerzej określone w umowie.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o umowie z agencją nieruchomości?

Pamiętaj, że w umowie z pośrednikiem może zostać zawarta klauzula wyłączności. Takie zastrzeżenie będzie wiązało się z tym, że w czasie obowiązywania umowy nie będziesz mógł powierzyć innej osobie wykonania czynności pośrednictwa w stosunku do tej samej nieruchomości. Przeczytaj więc uważnie umowę, zanim ją podpiszesz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po drugie, kiedy zapłacić prowizję?

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że pośrednik nie ma prawa żądać od Ciebie wypłaty prowizji przed dokonaniem czynności określonych w umowie, np. już przy podpisywaniu umowy.

Prowizja należy się za sfinalizowanie transakcji, do czego doszło w wyniku osobistych starań pośrednika, a nie za samo podjęcie tych działań. 

Pośrednik nie można żądać wypłaty prowizji także w momencie podpisywania umowy przedwstępnej. Jeżeli już po jej podpisaniu, jedna ze stron wycofa się z transakcji, pośrednikowi nie będzie przysługiwało wynagrodzenie. Jest to element ryzyka gospodarczego, jakie podejmuje pośrednik w ramach swojej działalności gospodarczej.

Zobacz również: Konsument i umowy

REKLAMA

Pan Adam, chcąc kupić niewielką kawalerkę, zdecydował się na skorzystanie z usług agencji nieruchomości. Umowa z pośrednikiem została podpisana, a w niej określono wysokość jego wynagrodzenia (2% wartości nieruchomości). Po miesiącu, pośrednik znalazł mieszkanie spełniające oczekiwania pana Adama. Pan Adam podpisał z właścicielem mieszkania umowę przedwstępną, a następnie, po dopełnieniu wszelkich formalności, ostateczną umowę sprzedaży i otrzymał klucze do mieszkania. Dopiero wówczas wypłacił pośrednikowi należną mu prowizję. 

Pamiętaj, że w umowie warto określić warunki wypłaty prowizji. Może się bowiem okazać, że już po rozwiązaniu umowy dojdzie do sprzedaży mieszkania, które nastąpiło wyłącznie na skutek działania pośrednika. Jak wygląda wówczas kwestia wypłaty prowizji? Takie sprawy powinny zostać omówione i zawarte w umowie.

Po trzecie, co z wypowiedzeniem umowy?

Umowa z pośrednikiem może zostać zawarta zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. Ta zawarta na czas nieokreślony, kończy się wraz z dokonaniem przez pośrednika czynności określonej w umowie (np. sprzedaży mieszkania).

W umowie zawartej na czas nieoznaczony, warto zastrzec możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Choć często pośrednicy zastrzegają w umowie, że w razie wcześniejszego rozwiązania umowy, będziesz zobowiązany zapłacić tzw. karę umowną, nie powinieneś godzić się na taki zapis. Takie zastrzeżenie jest bowiem niedozwoloną klauzulą umowną. Jednym słowem, jest zabronione!

Warto pamiętać, że jeżeli pośrednik nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, możemy wypowiedzieć umowę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w prawie autorskim 2024. Czy algorytmy sztucznej inteligencji naruszają prawa twórców?

  W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany w polskiej ustawie o prawach autorskich mogą przesądzić, że algorytmy sztucznej inteligencji (SI) generujące nowe treści naruszają prawa twórców - ocenił prof. Grzegorz Tylec, ekspert ds. ochrony praw autorskich. Takie podejście jest nowością nie tylko w Europie, ale być może na całym świecie - dodał.

  Niższe stawki dla adwokata z urzędu? Ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

  Zgodnie z wtorkowym orzeczeniem trybunału, norma przewidująca niższe wynagrodzenie dla adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu niż wynagrodzenie dla adwokatów będących pełnomocnikami z wyboru, narusza konstytucję.

  Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu

  Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego to, obok Ministra Równości nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk, a prezydent Andrzej Duda powołał na nie Agnieszkę Buczyńską. Szef rządu określił także zakres działania Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu?

  Rada Ministrów: Wybuduj sobie schron przydomowy bez pozwolenia. Będą zmiany w ustawie - Prawo budowlane

  Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, przewiduje rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę m.in. o przydomowe schrony i ukrycia doraźne.

  REKLAMA

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Trasa przemarszu rolników. Jakie ulice? Od Placu Defilad aż pod kancelarię premiera. Zablokowana S7

  Rozpoczął się protest rolników w Warszawie. Rolnicy z pl. Defilad przejdą ulicami stolicy.

  Bon senioralny. Projekt ustawy będzie gotowy na 100 dni rządu

  Dofinansowanie usług dla seniorów już niedługo. Jak poinformowała Marzena Okła-Drewnowicz projekt ustawy o bonie senioralnym będzie gotowy na 100 dni rządu.

  Zmiany w ustawie o publicznej służbie krwi. W kierunku jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną

  Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt zmian ustawy o publicznej służbie krwi. Chodzi o wprowadzenie jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną. Nowela zakłada również przeniesienie przepisów dotyczących przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną z poziomu regulacji ustawowej na poziom aktu wykonawczego.

  REKLAMA

  Czy rządowy program „Dobry Start” oprócz uczniów obejmie także studentów? Odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

  Rządowy program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Czy program zostanie rozszerzony na studentów?

  Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

  Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

  REKLAMA