reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > GUS poinformuje o zmianach cen nieruchomości

GUS poinformuje o zmianach cen nieruchomości

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami. Dzięki temu GUS rozpocznie publikację wskaźników zmian cen nieruchomości.

Ceny nieruchomości są niezwykle istotne nie tylko dla osób związanych z branżą, ale także dla całej gospodarki. Nie dziwi więc fakt, iż prezes GUS upoważniony został do ogłoszenia wskaźników zmian cen nieruchomości zapisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Na niewiele się to jednak zdało, gdyż przez kilkanaście lat nie mogliśmy doczekać się realizacji tego zapisu w praktyce. Nasz kraj ponadto zobowiązany został do przekazywania Eurostatowi (europejski urząd statystyczny) kwartalnych wskaźników zmian cen dla lokali mieszkalnych. Od 2014 r. publikuje on indeksy cen nieruchomości mieszkalnych w krajach Unii w rozbiciu na rynek wtórny i pierwotny, które mają na celu pomóc Komisji Europejskiej analizować nierównowagi makroekonomiczne. W tabelach porównawczych dane dla Polski (jako jedynego kraju) do tej pory były jednak utajniane.        

Zobacz serwis: Nieruchomości

Brak wskaźnika cen nieruchomości sprawiał także, iż przez lata jako wzorzec waloryzacji zobowiązań i należności uczestników rynku nieruchomości stosowany był wskaźnik inflacji. Ten „zastępczy” sposób nie spełniał swojej roli, gdyż zupełnie nie odzwierciedlał dynamicznych zmian zachodzących w ostatnich latach na rynku nieruchomości.

Nowelizacja ustawy wreszcie doprowadzi do zmiany tej absurdalnej sytuacji.  Wskaźniki zmian cen nieruchomości będą ogłaszane przez GUS odrębnie dla każdego województwa nie później niż w ciągu 4 miesięcy od zakończenia kwartału, którego dotyczą. Waloryzacja zobowiązań i należności obywateli obliczana na ich podstawie będzie zatem powiązana już bezpośrednio z sytuacją na rynku nieruchomości, a nie z poziomem inflacji.

Aby wyliczać wskaźnik zmiany cen konieczne jest efektywne zbieranie danych o rynku nieruchomości. W tym celu nowelizacja wprowadza także zmianę dotyczącą wyciągów z operatów szacunkowych, które rzeczoznawcy majątkowi przekazują organom starostwom powiatowym. Mają one być przekazywane w formie elektronicznej przez ePUAP w ciągu 2 miesięcy (obecnie 3 miesiące) według określonego wzoru.

Większość nowych regulacji wejdzie w życie po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 13.07.2015

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

GUS poinformuje o zmianach cen nieruchomości. /fot. Fotolia
GUS poinformuje o zmianach cen nieruchomości. /fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama