reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Odpowiedzialność wykonawcy za wady po bezusterkowym odbiorze

Odpowiedzialność wykonawcy za wady po bezusterkowym odbiorze

Dokonanie odbioru jest z jednym z podstawowych obowiązków inwestora zamawiającego. Obowiązek odbioru nie dotyczy jednak tylko rzeczy wykonanych prawidłowo. Także jeżeli rzecz ma wady, które nie przesądzają o braku możliwości jej użytkowania, wówczas zamawiający również musi odebrać prace budowlane.

Jeżeli tego nie uczyni to pozostaje w zwłoce i naraża się na wszelkie negatywne konsekwencje z tego tytułu. Niejednokrotnie zamawiający odbierają prace budowlane wykonane wadliwie. Jeżeli wady te zostały zauważone w toku odbioru i wpisane do protokołu to sytuacja inwestora jest stosunkowo prosta.

Podpisanie protokołu pomimo istnienia wad

Inaczej wygląda sytuacja inwestora gdy w czasie odbioru końcowego nie zauważył on wady lub nie została ona ujawniona i podpisany został protokół odbioru końcowego bez żadnych zastrzeżeń. Nawet taki protokół nie zamyka jednak drogi do późniejszych roszczeń inwestora wobec wykonawcy. Roszczenia te wynikają przede wszystkim z rękojmi oraz z gwarancji a także z ogólnej odpowiedzialności odszkodowawczej.

Bezusterkowy odbiór nie wyłącza uprawnień z tytułu rękojmi. W razie istnienia wad zamawiający może więc odstąpić od umowy, żądać obniżenia wynagrodzenia i domagać się usunięcia wad. Odbiór ma jednak bardzo poważne konsekwencje dla dochowania terminów rękojmi. Terminy te określa art. 563 k.c., który znajduje zastosowanie do robót budowlanych na zasadzie odesłania z art. 656 i 638 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem zamawiający traci uprawnienia z tytułu rękojmi jeżeli nie zawiadomi wykonawcy o wadzie w ciągu miesiąca od jej wykrycia lub od momentu w którym powinien ją wykryć.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Inne zasady pomiędzy przedsiębiorcami

W relacjach między osobami prowadzącymi działalność gospodarczą terminy rękojmi są jeszcze krótsze. W takim wypadku inwestor powinien powiadomić wykonawcę o wadzie niezwłocznie po jej wykryciu lub niezwłocznie po zbadaniu rzeczy. Z przepisu tego wynikają następujące zasady:

  • odbiór robót budowlanych to moment kiedy zamawiający bada wykonany obiekt;
  • zamawiający będący przedsiębiorcą musi w toku odbioru zachować maksymalną staranność i dokładnie sprawdzić jakość odbieranych prac, niestaranny odbiór rodzi dla zamawiającego negatywne konsekwencje;
  • jeżeli zamawiający i wykonawca to przedsiębiorcy to o stwierdzonych wadach należy wykonawcę powiadomić niezwłocznie;
  • jeżeli zamawiający albo wykonawca nie jest przedsiębiorcą to o wadach należy powiadomić w ciągu miesiąca od ich wykrycia;
  • brak dochowania powyższych wymogów skutkuje utratą roszczeń z tytułu rękojmi;

Część wad nie można wykryć w toku czynności odbioru nawet pomimo zachowania szczególnej staranności. O ich istnieniu wykonawca musi być powiadomiony po ich ujawnieniu, wykryciu. Dla zawiadomienia o wadzie najlepiej zachować formę pisemną – listu poleconego za potwierdzeniem odbioru.

Zobacz serwis: Konsument i umowy

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odpowiedzialność wykonawcy za wady po bezusterkowym odbiorze /fot. Fotolia
Odpowiedzialność wykonawcy za wady po bezusterkowym odbiorze /fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama