REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Odpowiedzialność wykonawcy za wady po bezusterkowym odbiorze /fot. Fotolia
Odpowiedzialność wykonawcy za wady po bezusterkowym odbiorze /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dokonanie odbioru jest z jednym z podstawowych obowiązków inwestora zamawiającego. Obowiązek odbioru nie dotyczy jednak tylko rzeczy wykonanych prawidłowo. Także jeżeli rzecz ma wady, które nie przesądzają o braku możliwości jej użytkowania, wówczas zamawiający również musi odebrać prace budowlane.

Jeżeli tego nie uczyni to pozostaje w zwłoce i naraża się na wszelkie negatywne konsekwencje z tego tytułu. Niejednokrotnie zamawiający odbierają prace budowlane wykonane wadliwie. Jeżeli wady te zostały zauważone w toku odbioru i wpisane do protokołu to sytuacja inwestora jest stosunkowo prosta.

REKLAMA

Podpisanie protokołu pomimo istnienia wad

REKLAMA

Inaczej wygląda sytuacja inwestora gdy w czasie odbioru końcowego nie zauważył on wady lub nie została ona ujawniona i podpisany został protokół odbioru końcowego bez żadnych zastrzeżeń. Nawet taki protokół nie zamyka jednak drogi do późniejszych roszczeń inwestora wobec wykonawcy. Roszczenia te wynikają przede wszystkim z rękojmi oraz z gwarancji a także z ogólnej odpowiedzialności odszkodowawczej.

Bezusterkowy odbiór nie wyłącza uprawnień z tytułu rękojmi. W razie istnienia wad zamawiający może więc odstąpić od umowy, żądać obniżenia wynagrodzenia i domagać się usunięcia wad. Odbiór ma jednak bardzo poważne konsekwencje dla dochowania terminów rękojmi. Terminy te określa art. 563 k.c., który znajduje zastosowanie do robót budowlanych na zasadzie odesłania z art. 656 i 638 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem zamawiający traci uprawnienia z tytułu rękojmi jeżeli nie zawiadomi wykonawcy o wadzie w ciągu miesiąca od jej wykrycia lub od momentu w którym powinien ją wykryć.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne zasady pomiędzy przedsiębiorcami

W relacjach między osobami prowadzącymi działalność gospodarczą terminy rękojmi są jeszcze krótsze. W takim wypadku inwestor powinien powiadomić wykonawcę o wadzie niezwłocznie po jej wykryciu lub niezwłocznie po zbadaniu rzeczy. Z przepisu tego wynikają następujące zasady:

  • odbiór robót budowlanych to moment kiedy zamawiający bada wykonany obiekt;
  • zamawiający będący przedsiębiorcą musi w toku odbioru zachować maksymalną staranność i dokładnie sprawdzić jakość odbieranych prac, niestaranny odbiór rodzi dla zamawiającego negatywne konsekwencje;
  • jeżeli zamawiający i wykonawca to przedsiębiorcy to o stwierdzonych wadach należy wykonawcę powiadomić niezwłocznie;
  • jeżeli zamawiający albo wykonawca nie jest przedsiębiorcą to o wadach należy powiadomić w ciągu miesiąca od ich wykrycia;
  • brak dochowania powyższych wymogów skutkuje utratą roszczeń z tytułu rękojmi;

Część wad nie można wykryć w toku czynności odbioru nawet pomimo zachowania szczególnej staranności. O ich istnieniu wykonawca musi być powiadomiony po ich ujawnieniu, wykryciu. Dla zawiadomienia o wadzie najlepiej zachować formę pisemną – listu poleconego za potwierdzeniem odbioru.

Zobacz serwis: Konsument i umowy

Roszczenia z tytułu gwarancji

Nawet pomimo bezusterkowego odbioru zamawiającemu przysługują roszczenia z tytułu gwarancji. Jest to ugruntowane stanowisko w orzecznictwie sądowym. Jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 27 września 2013 r. (sygn. akt I ACa 820/13: „Z uwagi na udzieloną gwarancję, kwestia odbioru i ewentualnej oceny przez zamawiającego stanu wykonania zamówionych robót nie ma żadnego znaczenia. Przy gwarancji, odpowiedzialność wykonawcy robót zachodzi bowiem bez względu na jakiekolwiek akty staranności ze strony zamawiającego, w tym szczególnie sprawdzenie jakości wykonania”. Jak z tego wynika sytuacja zamawiającego w razie udzielenia gwarancji przez wykonawcę jest znacznie prostsza.

Ogólna odpowiedzialność odszkodowawcza

Odbiór bezusterkowy nie ma również większego znaczenia dla odpowiedzialności wykonawcy za wady z tzw. ogólnej odpowiedzialności odszkodowawczej. Ta odpowiedzialność opiera się na zasadzie z art. 471 k.c., że wykonawca ponosi odpowiedzialność za szkodę zamawiającego w razie wadliwego wykonania robót. Szkoda to zarówno strata majątkowa jak i utracone korzyści. Zamawiający może domagać się od wykonawcy naprawienia szkody ale jest to stosunkowo skomplikowane. Musi bowiem wykazać istnienie szkody, jej wysokość, związek przyczynowy pomiędzy zachowaniem wykonawcy a powstaniem szkody. Udowodnienie tych okoliczności jest czasem bardzo trudne. W toku procesu sądowego wymaga to zawsze przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego z zakresu budownictwa.

Naprawienie szkody może nastąpić albo poprzez usunięcie wady albo zapłatę sumy pieniężnej. Wybór pomiędzy tymi usprawnieniami należy do zamawiającego.

adw. Marta Kawecka

Kancelaria Adwokacka Marta Kawecka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Dla 2-3 osobowego gospodarstwa bon energetyczny 400 zł lub 800 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł lub 1000 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł 1200 zł. Projekt na RCL

Dla gospodarstwa 2-3 osobowego bon energetyczny będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł.

Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa? Celem wyeliminowanie palenie w kolejnych pokoleniach.

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Prawdopodobnie tak

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Taki jest plan.

Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

REKLAMA

Rząd: wzrost opłat od bogatych firm aż o 200%. Opozycja: 200% to żadna podwyżka. Bo inflacja

Wzrost rocznego wskaźnika opłaty telekomunikacyjne na poziomie 0,15% - co stanowi wzrost o 200% w stosunku do stanu obecnego. Sprawdź szczegóły!

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

REKLAMA