REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajmę mieszkanie za darmo - co się kryje pod tego typu ofertami?

Subskrybuj nas na Youtube
Wynajmę mieszkanie za darmo - co się kryje pod tego typu ofertami? /fot. Fotolia
Wynajmę mieszkanie za darmo - co się kryje pod tego typu ofertami? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oto jeden z przykładów ogłoszenia odnalezionego w sieci: „Studentce wynajmę luksusowe mieszkanie za darmo. Warunki do omówienia. Każdy poszukuje czegoś, a czy możemy sobie pomoc?” Skorzystanie z tego typu propozycji może być bardzo groźne w skutkach. Jednak dużo większym problem są anonse mające ukryte zamiary. Nie ujawnia się w nich „drugiego dna”. Jak się ustrzec przed tego rodzaju ofertami?

Jedną z podstawowych potrzeb jest zapewnienie sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwa. Dotyczy ono zarówno ochrony osobistej, np. przed napaścią, jak również zapewnienia miejsca do życia – domu bądź mieszkania. Jednakże od wielu lat ich zakup, czy najem wymaga dużego nakładu finansowego. Nie wszyscy posiadają wystarczającą ilość zasobów, aby dokonać takiego zakupu, bądź najmu.  Problem ten dotyczy przede wszystkim młodych ludzi, np. studentów. Szukają więc oni różnego rodzaju rozwiązań, np. anonsu wynajmu mieszkania za darmo.

REKLAMA

Analiza ofert zamieszczonych w sieci – trzy ich rodzaje

Pierwsze z nich, to ogłoszenia z ukrytym znaczeniem. Drugi ich typ, to anonsy mające na celu manipulację  np. wyrażające fałszywą i bezinteresowną chęć pomocy osobie bardzo jej potrzebującej. Trzeci wariant, to ten, w których nadawca bardzo wyraźnie sugeruje zasady wynajmu nieruchomości, bądź proponuje wprost układ „mieszkanie za seks”.            

Oto przykłady ogłoszeń zamieszczonych w sieci:

  1. Dotyczące pierwszej grupy, czyli z ukrytym sensem:

„Ładny pokój w Centrum dla dziewczyny za darmo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pokój znajduje się na Powiślu, blisko Starówki, w ładnym nowoczesnym mieszkaniu. Dogodne połączenie komunikacyjne w każdym kierunku. Szybki internet, telewizja kablowa. Mieszkanie za absolutną darmochę.”

Odpowiedź, którą otrzymałam na zapytanie:

„Cześć. Warunki w skrócie: jestem właścicielem tego mieszkania, ale nie mieszkam w nim na co dzień. Przebywam w Anglii. Przyjeżdżam do Polski raz na ok. 2 miesiące i mieszkam w tym mieszkaniu przez ok. 2 tygodnie. Chętnie udostępnię  Ci  to mieszkanie, w zamian za dotrzymanie mi towarzystwa w czasie, gdy jestem w Polsce. Jeśli wstępnie jesteś zainteresowana, to napisz proszę dwa słowa o sobie, ile masz lat i co porabiasz? Pozdrawiam.”

„Sympatyczna współlokatorka poszukiwana.

Witam. Mieszkam sam, w mieszkaniu dwupokojowym, z czego jeden, mniejszy pokój jest zamknięty przez właściciela. Szukam fajnej współlokatorki do wspólnego zamieszkania obniżenia kosztów. Pozdrawiam 42 lata.”

Odpowiedź:

„Witaj. Jak napisałem, mieszkam w mieszkaniu dwupokojowym, ale jeden mniejszy pokój jest zamknięty przez właściciela. Do dyspozycji jest większy pokój, kuchnia, przedpokój i łazienka. Można to potraktować jako dużą kawalerkę. Jestem wolny i szukam wolnej kobiety do wspólnego zamieszkania. We dwoje łatwiej, taniej i przyjemniej. Napisz coś więcej o sobie i prześlij mi swoje zdjęcia. Pozdrawiam cieplutko.”

„ Wynajmę mieszkanie młodej dziewczynie

Witam, mam nowe mieszkanie w centrum, w pełni umeblowane. Rzadko w nim bywam. Wynajmę miłej dziewczynie.

REKLAMA

Odpowiedź: Mieszkanie jest 2-pokojowe, z dużą oddzielną kuchnią. Wyposażone w zmywarkę, piekarnik, kuchenkę, piekarnik, mikrofalę, sokowirówkę i inne „dogodności” ;)  Łazienka z ogromną wanną z hydromasażem. Mam rodzinę. Moje małżeństwo to już fikcja. Szukam towarzystwa, rozmów i innych…Będziemy się spotykać tylko po wcześniejszym umówieniu się. Odpisz.”

W tego rodzaju propozycjach nadawca zwykle dość szybko przekazuje swoje prawdziwe cele. Jednakże są one zagrożeniem dla osób będących w bardzo trudnej sytuacji finansowej, czy też nie wierzących w siebie i swoje możliwości. Zaczynają one wtedy rozważać takie rozwiązanie, nawet jeśli wcześniej w ogóle nie brały go pod uwagę.

  1. Anonse z drugiej grupy, czyli mające na celu zwieść osobę młodą, jeszcze niedoświadczoną, może infantylną i wierzącą w dobre intencje wszystkich ludzi:

„Wynajmę pokój dziewczynie potrzebującej gratis/ Warszawa

Centrum, wifi, wynajem gratis. Napisz coś o sobie, ewentualnie foto. pozdrawiam.”

Odpowiedź: „Witaj. Rozumiem, że nie chcesz przesłać mi swoich zdjęć. Poprosiłem o nie po to, żeby zobaczyć jaką jesteś osobą i czy się dogadamy.  Sam przeszedłem w życiu trudną drogę, dlatego chcę pomóc młodej, potrzebującej dziewczynie, przygarniając ją do swojego mieszkania. Proponuję spotkanie i omówienie tego bliżej. Jeśli jesteś zainteresowana, podam Ci swój numer tel. żeby umówić się na mieście, a później pojedziemy obejrzeć mieszkanie. Pozdrawiam ciepło.”

„Wynajmę pokój nawet za darmo / Warszawa

Witam, wynajmę pokój w Ząbkach. Jeśli nie posiadasz pieniędzy, to nie szkodzi. Jak zarobisz, to oddasz. Jeśli jesteś zainteresowana - pisz tutaj, a na pewno się dogadamy. Zapraszam”

Odpowiedź:

„Tak, jak napisałem w ogłoszeniu – jeśli nie masz pieniędzy, na pewno się dogadamy. Zależy mi na tym, żeby młodzież się rozwijała w tym kraju. Na pewno łatwiej Ci będzie z mieszkaniem za darmo. A jak się dorobisz, to mi oddasz. Spotkajmy się i porozmawiajmy o szczegółach. Odpisz jeśli Cię to interesuje.”

„Współlokatorkę, free

Hej, mieszkam sam, okolice Metra Ursynów. Szukam dziewczyny chętnej wspólnie mieszkać. Mieszkanie jest spore, kuchnia z jadalnią, duży salon, powywalane ściany, ale ponieważ jedyny wolny pokój zagospodarowany jest na garderobę, to szukam dziewczyny, która w zamian za brak kłopotu mieszkaniowego, będzie gotowa się porozumieć... Mieszkanie w tej opcji za free.”

Odpowiedź:

REKLAMA

„Hej. Super, że jesteś zainteresowana. Szkoda, żeby takie duże mieszkanie używała tylko jedna osoba, skoro inni ludzie nie mają gdzie mieszkać. A co do szczegółów, łatwiej będzie mi przekazać Ci wszystkie w trakcie realnego spotkania. Jutro po południu u mnie w mieszkaniu?”

Tego typu propozycje są dużym zagrożeniem dla osób, które w niedawnym czasie wyprowadziły się z domu rodzinnego i zostały pozostawione samym sobie. Zarówno finansowo, jak i emocjonalnie. Nadawcami często są osoby bardzo przebiegłe i potrafiące szybko wyczuć nadmierne zaufanie względem obcych, brak doświadczenia w tego rodzaju sytuacjach społecznych, silną potrzebę otrzymania pomocy, czy też brak ochrony ze strony bliskich. Krok po kroku, używając odpowiednich słów i tonu, wyrażając troskę i chęć podarowania bezinteresownego wsparcia, przekonują zainteresowanego do siebie. Wtedy zaczyna się piekło, z którego czasem bardzo trudno się wydostać. 

  1. Ogłoszenia trzeciej odmiany, czyli mające na celu zasugerowanie propozycji mieszkania za towarzystwo, bądź zaproponowanie wprost zawarcie układu „mieszkanie za seks”:

 „Wynajmę pokój dziewczynie bez opłat / Warszawa

Hej, mam 27 lat. Miły, spokojny chłopak wynajmie pokój dziewczynie za darmo, w zamian za milo spędzony czas. Pozdrawiam”

Odpowiedź:

„Hej. Tak jak w ogłoszeniu, proponuję zamieszkanie ze mną w moim, dwupokojowym mieszkaniu, w zamian za wspólnie spędzony czas. Również w łóżku. Będziesz miała swoje odrębne życie. Potrzebuję jedynie trochę wspólnego czasu i bliskości. Pozdrawiam”

„Wynajmę mieszkanie za sex / Warszawa

Witam Panowie, atrakcyjna kobieta, z własną firmą, proponuje wynajem młodemu i pięknemu mężczyźnie, ekskluzywnego mieszkanie w zamian za seks. Maks 30 lat. Interesuje mnie stały układ.”

Odpowiedź:

„Witaj. Jestem kobietą mającą wysoką pozycję zawodową i społeczną. Posiadam swoją własną, prężnie działającą firmę. Jestem atrakcyjną, zadbaną, 43-letnią singielką. Szukam młodego mężczyzny. Umięśnionego, wysokiego i zadbanego. Oddam Ci, do wyłącznie Twojej dyspozycji, moje drugie, ekskluzywne mieszkanie, w zamian za. Oferuję również wyjazdy i zakup fajnych ubrań. Proponuję stały układ. Jeśli Cię to interesuje, spotkajmy się.„

 „Wynajmę mieszkanie za układ

Wynajmę kawalerkę Pani za układ. Mieszkanie jest po remoncie, umeblowane i wyposażone w sprzęt AGD, pralka.”

Odpowiedź:

„Witam. Ja mam wolne mieszkanie, Ty masz trochę wolnego czasu i piękne ciało. Potrzebujesz również mieszkanie do zamieszkania w nim. Układ polega na tym, że ja zapewniam Ci lokum – przestronną i wyremontowaną kawalerkę w super lokalizacji i pokrywam wszystkie koszty związane z jej utrzymaniem. Ty nie płacisz nic. W zamian będziemy wspólnie spędzać miło czas kilka razy w tygodniu. Kolacja, wino i seks. Jestem wolny i oczekuję, żebyś Ty była wolna. Pzdr.”

Pozornie mogą być to atrakcyjne propozycje dla osób zdecydowanych na wejście w tego typu układ. Jednakże, nie zdają sobie one sprawy, z jak poważnymi konsekwencjami być może będą musiały zmierzyć się w przyszłości.

Zagrożenia płynące z ofert typu wynajmu mieszkania „za darmo”

W ogłoszeniu każdy może zamieścić co chce. Młode pokolenie nie zdaje sobie sprawy, jak duże koszty może ponieść, wplątując się w tego rodzaju sytuacje. Niezależnie od tego, czy będzie to nieświadome uwikłanie, skuszenie się po zapoznaniu się z bliższymi informacji, czy pozornie świadoma decyzja. Podstawowym zagrożeniem jest narażenie się na agresję oraz na przemoc fizyczną, bądź psychiczną. Inne to: upokorzenia, utrata godności i wolności osobistej, które skutkują często obniżonym poczuciem własnej wartości. Kolejnym może być uzależnienie od alkoholu, narkotyków, bądź innych używek, po które zdarza się sięgać dla pozornego poradzenia sobie z trudnymi emocjami. Częstym następstwem jest stały uszczerbek na zdrowiu psychicznych. Jest nim również niechciana ciąża, a także trudności w stworzeniu zdrowego związku po zakończeniu układu.

Jak się ustrzec?

Każdy marzy o posiadaniu komfortowego mieszkania, bądź domu, czy też o możliwości ich użytkowania. To naturalne i nie ma w tym nic złego, jednak nie za wszelką cenę i nie natychmiast. Jest to złudna nadzieja na dysponowanie swoją wolnością osobistą.  Aby ją osiągnąć, rozum wraz z wolą muszą na jakiś czas stłumić niemożliwe do natychmiastowego spełnienia impulsy, pożądania bądź potrzeby, aby zaspokoić je we właściwym czasie. Paradoksalnie wolność i dojrzałość uzyskuje się poprzez panowanie nad sobą i ponoszenie konsekwencji za swoje decyzje i czyny.

Dostępne są inne rozwiązania. Studenci często podejmują dodatkową pracę, część decyduje się na rozpoczęcie studiów w trybie zaocznym, jednocześnie pracując i zapewniając sobie samodzielne utrzymanie.

Podsumowując, nie istnieje coś takiego, jak bezinteresowne wynajęcie mieszkania „za darmo”. Nie pozwólmy odebrać sobie swojej wolności, godności osobistej i zdrowia.

Autor: Paulina Karpińska

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polski system emerytalny pod presją. Eksperci ostrzegają: bez reform czekają nas głodowe świadczenia

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w świadectwie pracy? Chodzi o jedną rubrykę. Prezes UODO pisze do MRPiPS

Współczesny rynek pracy wymaga elastyczności, kompetencji i transparentności, a prawo musi podążać za zmianami społecznymi, technologicznymi ale co ciekawe czasami także za prywatnymi decyzjami pracowników. W tym wszystkim istotne znaczenie ma świadectwo pracy, którego wzór jest uregulowany jako załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. 2016 poz. 2292). Co zatem się zmieni?

Koniec z oszukiwaniem w CV. Pracodawcy sprawdzą dyplom a uczelnie będą miały nowy obowiązek

Fałszywy dyplom w CV? Już wkrótce ten problem może odejść do lamusa. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt ustawy, który da pracodawcom narzędzie do weryfikacji wykształcenia kandydatów do pracy. To rewolucja w rekrutacji, która kończy z dotychczasową bezradnością pracodawców wobec przepisów o ochronie danych.

Nowe podatki w budżecie UE po 2028 roku: firmy i konsumenci zapłacą więcej

Unia Europejska planuje głęboką reformę budżetu na lata 2028–2034, której centrum stanowią nowe źródła dochodów – de facto nowe unijne podatki. ETS, CBAM, opłata od e-odpadów, wyższy podatek od plastiku, a także kontrowersyjna składka CORE dla dużych firm mają przynieść blisko 60 mld euro rocznie. Choć środki mają wspierać transformację energetyczną, bezpieczeństwo i konkurencyjność, przedsiębiorcy ostrzegają przed ryzykiem nadmiernego obciążenia, zwłaszcza dla małych i średnich firm.

REKLAMA

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany?

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany? Być może, szczególnie w obliczu gruntownych zmian prawa w zakresie zaliczania do stażu pracy okresu zatrudnienia w ramach JDG i umów zleceń! Co więcej, w polskiej debacie publicznej coraz głośniej wybrzmiewa postulat, który może zrewolucjonizować podejście do praw pracowniczych – wprowadzenie powszechnego tzw. urlopu stażowego. Wówczas nie-pracownicy również skorzystaliby na zmianach. Pomysł, choć nie nowy, nabiera impetu w kontekście rosnącej świadomości na temat potrzeby zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Czy dodatkowe dni wolne, uzależnione od lat spędzonych na rynku pracy, wejdą w życie? W wielu zawodach już tak jest! Być może stanie się to więc powszechnym prawem.

4-dniowy tydzień pracy: hit czy mit? Nabór wniosków od 14 sierpnia do 15 września 2025 r.

Skrócenie tygodnia pracy do czterech dni nie jest już tylko trendem na zachodzie. Jeszcze kilka lat temu koncepcja czterodniowego tygodnia pracy wydawała się futurystycznym eksperymentem. Dziś coraz więcej firm testuje ten model, motywowane realnymi korzyściami: większym zaangażowaniem zespołów, niższą rotacją, a nawet oszczędnościami kosztowymi, np. dzięki programowi pilotażowemu z MRPiPS. Etap II programu to właśnie testowanie zaproponowanego modelu skróconego czasu pracy w środowisku pracy – zaczyna się 1 stycznia 2026 r. i trwa do 31 grudnia 2026 r.

Wzrost wynagrodzeń w budżetówce. Coś się zmienia po 10 latach, ale to nie jest dobra wiadomość

Po raz pierwszy od dekady doszło do bezprecedensowego porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego - zarówno związki zawodowe, jak i organizacje pracodawców jednomyślnie sprzeciwiły się rządowej propozycji zaledwie 3-procentowej podwyżki płac w budżetówce. Uchwała nr 139 RDS, przyjęta 14 lipca 2025 roku, to nie tylko wyraz wspólnego stanowiska wobec zbyt niskiego wzrostu wynagrodzeń, lecz także sygnał narastającego kryzysu w dialogu społecznym i zapowiedź otwartego sporu z rządem.

Okulary za kierownicą: kiedy grozi mandat nawet w wysokości 500 zł? O tym musisz pamiętać

Kierowcy z wadami wzroku powinni zachować szczególną ostrożność. Mimo że jazda w okularach korekcyjnych wydaje się standardowa, w niektórych przypadkach może skutkować mandatem w wysokości nawet 500 zł. Wysokość kary zależy od kodów, które są wpisane w twoim prawie jazdy. Upewnij się, że znasz obowiązujące przepisy, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

REKLAMA

Unia chce słuchać dzieci, zanim uchwali prawo. Nadchodzi rewolucja w legislacji?

Parlament Europejski chce wprowadzenia obowiązkowego testu praw dziecka dla wszystkich nowych przepisów wychodzących z Komisji Europejskiej. – Dzieci wiedzą, czego chcą, i potrafią to jasno powiedzieć – przekonuje Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Bezpieczeństwo w sieci, walka z mową nienawiści, edukacja o prawach i realna pomoc dla ofiar przemocy to tylko część postulatów najmłodszych obywateli UE. Unia słucha ich coraz uważniej – i właśnie to może całkowicie zmienić sposób, w jaki tworzone jest prawo w Europie. Czy nadchodzi era legislacji pisanej oczami dziecka?

5 tys. zł grzywny, konfiskata sprzętu, a nawet areszt za korzystanie z kamery samochodowej. Nowe przepisy są bezlitosne, bo kierowców nie uratuje nawet „nieumyślność”, ale – będą zmiany

W związku z trwającym właśnie sezonem urlopowo-wakacyjnym – wielu Polaków odbywa teraz dłuższe wyprawy samochodowe, korzystając przy tym z rejestratorów obrazu w postaci kamer samochodowych. Motywy rejestrowania jazdy są różne – ale większość kierowców robi to po prostu dla bezpieczeństwa (zarejestrowany obraz pełni funkcję dowodową w przypadku kolizji lub wypadku oraz może okazać się pomocy w namierzaniu „piratów drogowych”), niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że takim – z pozoru nikomu nieszkodzącym działaniem – może nabawić się nie lada problemów. Na szczęście rząd zajął się już tymi „nadmiarowymi” regulacjami, ale ci, którzy będą używać kamer samochodowych w najbliższym czasie – muszą nadal mieć się na baczności.

REKLAMA