| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie > Czy można się odwołać od orzeczenia wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny?

Czy można się odwołać od orzeczenia wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny?

Z Konstytucji RP jednoznacznie wynika, że „postępowanie sądowe jest co najmniej dwuinstancyjne” (art. 176 Konstytucji), zaś „każda ze stron ma prawo do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji” (art. 78 Konstytucji). W związku z tym w każdym postępowaniu masz możliwość odwołania się od niekorzystnego z Twojego punktu widzenia orzeczenia i przeanalizowania Twojej sprawy jeszcze raz przez sąd odwoławczy.

Możesz się odwołać od każdego wyroku wydanego w Twojej sprawie przez wojewódzki sąd administracyjny. Ponadto możesz się odwołać od postanowień:

• kończących postępowanie w sprawie, np. postanowienie o umorzeniu postępowania, postanowienie o odrzuceniu skargi;

• innych niż kończące postępowanie w sprawie, jeżeli ustawa przewiduje możliwość odwołania od nich, np. postanowienie o ukaraniu grzywną, postanowienie o oddaleniu wniosku o wyłączenie sędziego.

Zobacz również: Wyrok a postanowienie

Możesz odwołać się od powyższych orzeczeń, jeśli uważasz, że sąd:

• wydając wyrok lub postanowienie naruszył prawo (np. błędnie zinterpretował przepis);

• nieodpowiednio zastosował przepisy regulujące sposób postępowania przed sądem (przepisy proceduralne), co mogło mieć znaczny wpływ na treść orzeczenia (np. sąd dopuścił jako dowód dokumenty przedstawione przez organ, a przedstawione przez Ciebie nie) (por. art. 174 p.s.a.).

Jeśli chcesz się odwołać od orzeczenia wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny, możesz to zrobić składając:

skargę kasacyjną – w przypadku wyroków lub postanowień kończących postępowanie w sprawie albo

zażalenie – w przypadku innych postanowień niż kończące postępowanie w sprawie.

Zobacz również dział: Postępowanie administracyjne

Pamiętaj! Skargę kasacyjną musi przygotować i wnieść adwokat lub radca prawny. Ta sama zasada dotyczy zażalenia na postanowienie o odrzuceniu skargi kasacyjnej (por. art. 194 § 4 p.s.a., art. 175 p.s.a.).

Termin do złożenia skargi kasacyjnej wynosi 30 dni i biegnie od dnia doręczenia Ci odpisu orzeczenia wojewódzkiego sądu administracyjnego wraz z jego uzasadnieniem. Termin do wniesienia zażalenia wynosi tylko 7 dni, a liczony jest od dnia doręczenia postanowienia (por. art. 194 § 2 p.s.a., art. 177)

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »