REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaświadczenie o stanie cywilnym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Pajewska
Zaświadczenie o stanie cywilnym/ Fot. Fotolia
Zaświadczenie o stanie cywilnym/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zaświadczenie o stanie cywilnym to nowy dokument o mocy urzędowej. Zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego zaświadczenie ma zastąpić przedkładane dotychczas liczne odpisy aktów stanu cywilnego (odpis aktu urodzenia, małżeństwa, zgonu). Posługiwanie się tylko jednym dokumentem ma na celu uproszczenie i przyspieszenie postępowania administracyjnego.

Nowe zaświadczenie o stanie cywilnym ma zawierać – zgodnie z art. 49 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 8 grudnia 2014 r., poz. 1741) - następujące dane osoby, której dotyczy:

REKLAMA

  • nazwisko, imię (imiona), nazwisko rodowe,
  • datę i miejsce urodzenia,
  • płeć,
  • imiona oraz nazwiska rodowe rodziców;
  • oznaczenie stanu cywilnego jako sytuacji osoby w odniesieniu do małżeństwa.

Pojawienie się tego, nowego dokumentu ma na celu ułatwienie obywatelowi uzyskania odpowiedniej informacji, która potwierdza to, co państwo o nim zgromadziło.

Zobacz również: Ślub cywilny w plenerze 2015

Zaświadczenie o stanie cywilnym wolnym

REKLAMA

Podstawowa różnica pomiędzy obowiązującym dotychczas zaświadczeniem polskiego urzędu stanu cywilnego o możliwości zawarcia małżeństwa za granicą przez obywatela polskiego a stosowanym po 1 stycznia 2015 roku zaświadczeniem o stanie cywilnym polega na tym, że to drugie nie będzie zawierało informacji o małżonku. Nie będzie więc trzeba wskazywać przyszłego małżonka (partnera).

Takiego zaświadczenia wymagają m.in. niektórzy (zagraniczni) pracodawcy oraz banki przy decyzjach kredytowych. Zgodnie z obecnym stanem prawnym urzędy stanu cywilnego mogą wydać jedynie zaświadczenie, które informuje, że w aktach osoby nie ma wzmianki o zawarciu małżeństwa. Od 1 stycznia 2015 roku zaświadczenie będzie mogło być wykorzystywane w różnych celach: na użytek spraw m.in. podatkowych, ubezpieczeniowych czy socjalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o wydania zaświadczenie o stanie cywilnym

Zaświadczenie, podobnie do dotychczasowych odpisów, będzie wydawane na wniosek osoby zainteresowanej. Wniosek o wydanie zaświadczenia o stanie cywilnym powinien zawierać:

  • nazwisko, imię (imiona),
  • numer PESEL wnioskodawcy, jeżeli został nadany,
  • adres do korespondencji osoby składającej wniosek;
  • oświadczenie o nieistnieniu okoliczności, mających wpływ na stan cywilny, nieodzwierciedlonych w rejestrze stanu cywilnego, składane pod rygorem odpowiedzialności za złożenie fałszywego oświadczenia;
  • pouczenie o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Zaświadczenie o stanie cywilnym - cena

Dodatkowo zmniejszą się koszty ponoszone przez obywatela, który potrzebuje danych z rejestru akt stanu cywilnego. Uzyskanie tylko jednego dokumentu będzie z pewnością tańsze niż ubiegania się o cały komplet odpisów dotyczących przecież jednej osoby. Zgodnie z art.119 wskazanej ustawy opłata pobierana od wniosku będzie wynosić 38 zł.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zaświadczenie o stanie cywilnym a ślub

Do RPO napływały liczne skargi pochodzące od osób, pragnących wziąć ślub poza granicami kraju. Od przyszłych małżonków USC wymagają wskazania imienia i nazwiska osoby, z którą chcą zawrzeć małżeństwo. Zdaniem prof. Ireny Lipowicz nie ma podstawy do podawania danych osoby, z którą wnioskodawca zamierza wstąpić w związek małżeński. Taki wniosek wyprowadzić można także z orzecznictwa sądów powszechnych (m.in.: wyrok WSA w Gdańsku, z dnia 6 sierpnia 2008 r., sygn. akt III SA/Gd 229/08). WSA stwierdził, że nie podlega badaniu, czy, z kim i gdzie wnioskodawca zamierza zawrzeć związek małżeński, ani jego rzeczywiste intencje, a jedynie to, czy spełnia on wymagane prawem polskim przesłanki niezbędne dla zawarcia związku małżeńskiego. RPO wystąpił więc o zmianę tego przepisu. Nowe prawo o aktach stanu cywilnego ma wyeliminować powyższe utrudnienia.

Zobacz również: Formalności związane z zawarciem małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego

Zaświadczenie o stanie cywilnym a małżeństwo homoseksualne

REKLAMA

W toku prac legislacyjnych nad ustawą wielokrotnie podnoszono zarzut, że zaświadczenie o stanie cywilnym jest wprowadzane do polskiego obrotu prawnego w celu umożliwienia zawarcia związku jednopłciowego (małżeństwa homoseksualnego) poza granicami RP uznawanego w Polsce. Należy jednak pamiętać, że nie ma możliwości rejestracji lub uzyskania wpisu w polskich księgach stanu cywilnego małżeństwa, które nie spełnia wymogów prawa polskiego (np. małżeństwa jednopłciowego czy poligamicznego). Kierownik urzędu stanu cywilnego/ konsul ma bowiem obowiązek odmowy zarówno samej rejestracji zdarzenia, jak i przeniesienia do rejestru stanu cywilnego zagranicznego dokumentu stanu cywilnego (transkrypcji) lub odtworzenia jego treści, jeżeli byłoby to sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej (art. 102, art.106 pkt 3 i art. 111 ustawy). Taką podstawową zasadą polskiego porządku prawnego jest postanowienie art. 18 rozdziału pierwszego Konstytucji, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, który znajduje się pod ochroną i opieką RP.

Małżeństwo jednopłciowe (nawet zawarte legalnie za granicą) nie wywrze w Polsce żadnych skutków prawnych. Zgodnie z prawem prywatnym międzynarodowym - o możności zawarcia małżeństwa rozstrzyga w stosunku do każdej ze stron jej prawo ojczyste w chwili zawarcia małżeństwa.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 8 grudnia 2014 r., poz. 1741).

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483 ze zm.).

Wyrok WSA w Gdańsku, z dnia 6 sierpnia 2008 r., sygn. akt III SA/Gd 229/08.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

REKLAMA

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

REKLAMA

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

REKLAMA